www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rolling Stones


Matei
 Share

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sunt dezamagit de "barosanii" nostri (din industria divertismentului) care inca o data dovedesc ca in Romania treburile se fac ca... in Romania!

Pe stadion... cu bilete...

 

Cei care au "umflat" concertul din zbor... (altii decat cei care s-ar fi putut ocupa cat de cat profesional de un asemenea eveniment) este clar ca habar nu au de spiritul acestui gen de muzica, se lacomesc (si se zgarcesc in acelasi timp) si se pare ca tot micile invarteli primeaza. RS pe stadionul romanesc... nemodernizat inca (ca vine vandalii si ne strica instalatiili)...

 

Dar de ce ma mir? O fi murit comunismu' da nu si oamenii care il faceau... sau cel putin modul lor de a face... si a desface...

 

Cu parere de rau, dar nu ne mai intalnim la concert (MJ spunea ca nu e prea sigur. Ori asta inseamna o trecere rapida in revista a unor cover-uri, fara prea mari sfortari, intre 2 concerte serioase).

Edited by *DORU*
Link to comment
Share on other sites

Ce spirit al muzicii, prietene, ce ti se pare asa revoltator ca va trebui sa platesti bilet ca sa vezi Rolling Stones, la fel ca lumea din orice alta tara de pe planeta asta? Nu inteleg unde-i invarteala. Ti se pare ca Rolling Stones sunt un fel de Iris, sa cante la festivalul berii? Sau ca, in vreme ce tu nu esti dispus sa dai 30-100 euro pe un bilet, alti oameni ar fi datori sa cheltuiasca sute de mii de euro ca sa-ti faca tie cinste cu un concert? Ce-i asa comunist in a face concerte pe bani? Chiar dimpotriva, as zice.

 

Eu unul sunt foarte multumit ca o sa fie pe bani concertul. Asa, o sa vina doar cei care chiar vor sa fie acolo, n-o sa ma inghesui cu toata tziganimea si o sa pot sa stau in fata - daca o sa am bani de bilet. Daca nu, asta e, exista youtube, exista dc..

Link to comment
Share on other sites

eu nu sunt carcotasa. daca voi avea bani, voi merge la rolling stones

 

cred ca merg (tot daca voi avea bani) si la haggard, m manson, reamonn, alice cooper, hammerfall, lake of tears, incubus, si care mai vin anu` asta pe la noi.

 

nu de alta... dar cine stie daca apuc sa ii mai vad in carne si oase cu alte ocazii. pana la urma, doar amintirile iti raman, nu? in rest... pas

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
eu nu sunt carcotasa. daca voi avea bani, voi merge la rolling stones

 

cred ca merg (tot daca voi avea bani) si la haggard, m manson, reamonn, alice cooper, hammerfall, lake of tears, incubus, si care mai vin anu` asta pe la noi.

 

nu de alta... dar cine stie daca apuc sa ii mai vad in carne si oase cu alte ocazii. pana la urma, doar amintirile iti raman, nu? in rest... pas

 

Mda, ai dreptate, Alice arata cam obosit, iar Keith Richards cade cam des din copaci in ultima vreme...

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze, am uitat ca la noi este republica capitalista si ca toti "raii" din trecut au ajuns saraci cu duhul, nu mai fac afaceri decat cel mult cu seminte... Cei care stiu despre ce este vorba... stiu. Ceilalti... imi pare rau, este un loc public unde asemenea discutii nu isi au rostul. Mai ales ca sunt interese mari, se vor investi multi bani, se vor scoate si mai multi - ca in orice afacere. Nu am nimic cu concertele platite. Nu am nimic cu firma care a reusit sa monopolizeze evenimentul - bravo lor, au dat lovitura. Nu am nimic cu toti ceilalti care vor castiga de pe urma evenimentului (nu-i mai insir ca sunt prea multi). Nu am nimic cu cei care vor merge la concert (vor fi de la membrii in guvern pana la persoane despre care cu greu ai crede ca inteleg RS - multi dintre ei sunt fii celor care interziceau o astfel de muzica la noi, nu cu mult timp in urma - dar si asta e de bine). Atunci care este problema?

 

Intai este vorba de MUZICA. Unii dintre noi au trait "eliberarea" (spirituala - pentru cei mai tineri) prin muzica si stiu ca ceea ce pentru multi azi este "ceva haios" sau "de fite" pentru noi a fost o imagine de viitor, o speranta. Multi dintre voi nu cunosc lumea cenusie imbracata toata la fel, cu modul de gandire identic si "sanatos", nu cunosc formatiile autohtone "disidente" care aveau menirea de a anihila valul "amenintator" generator de "rebeliune sociala" care venea o data cu decadenta muzica occidentala (printr-o prestatie mai mult decat jalnica dar care se pare ca a prins la multi care si azi sunt cufundati in aceste zoaie "culturale" - dar asta este o alta discutie), nu inteleg cum Beatles-ii, Rolling-ii si altii ca ei si-au convins conationalii sa se schimbe. Ce e mai rau este ca nu inteleg ca acest val al generatiei tinere de atunci nu era indreptat contra comunismului, al tarilor din est sau mai stiu eu ce teluri marete ci pur si simplu impotriva a ceea ce ei considerau rau in chiar propriile tari - pe care noi in entuziasmul nostru le vedeam (si unii le vad si acum) campioane ale democratiei. Lucrurile blamate atunci - monopolul, lipsa de scrupule, lipsa de sanse sociale, inechitatile de tot felul si multe altele - au tabarat peste noi acum. Muzica "revoltatilor" avea un tel - nu acela de a topai si a scutura capul salivand "....aaa ce misto..." - cum mai fac pe la noi unii care "asculta" astfel de muzica. Era - si mai este la ei - una din modalitatile de reactie a unei generatii nemultumite de cadrul social in care este obligata sa traiasca. Cei care ascultau asemenea muzica doreau din toata inima schimbarea - desi multi nu stiam cum si in ce fel. La fel ca si azi, erau si multi pentru care parea de "bon ton" sa fluture pe sub nasul celorlalti copertile discurilor occidentale fara sa aiba macar habar de mesajul cantecelor. Ceva imi spune mie ca acest spirit nu va fi prezent la Bucuresti. Va fi doar un spectacol usor, intre doua spectacole grele, in fata multor oficialitati, "barosani" si prostime platitoare.

 

Apoi este vorba despre LOC. La concertele RS se vine de departe, fanii se aduna cu zecile de mii din toate tarile. Pe batranul nostru stadion... prapadit... cu capacitati sonore (naturale) jalnice (locul nu este adecvat pentru muzica si nici chiar aparatura RS nu poate suplini ecourile si distorsiunile naturale)... inghesuit intre sute de oameni agitati, printre care vor fi multi pentru care RS este doar un spectacol (au venit doar pentru ca au auzit "ca e o trupa babana") si a caror urlete te impiedica sa auzi ceva decent - poti trai aventura specifica a concertelor de mana a doua. Cei care vor merge ne vor povesti si - sper din toata inima - sa nimereasca locuri bune si sa traiasca momentul pentru ca este greu sa "asculti" muzica intr-o inghesuiala pestrita. RS merita un spatiu deschis - chiar cu plata, nu am nimic impotriva - unde sa se poata forma inerentele grupuri alcatuite in general din spectatori cu preferinte si manifestari cat de cat asemanatoare, unde cei care doresc se pot "desfasura" fara a-i impiedica pe ceilalti sa urmareasca spectacolul, unde "lantul" sonor sa fie asezat dupa toate regulile si sunetul sa nu fie un vacarm amestecat de tipete, sonorizare la un nivel care sa incerce sa acopere tipetele, secvente preanregistrate si ce se mai aude din eforturile formatiei.

 

Nu sunt un purist dar cunosc bine culisele comertului cu marfa numita muzica si stiu la ce sa ma astept. Va urma o perioada de intensa mediatizare si multi vor dori sa participe. Stiu ca multi nu imi vor da dreptate si ca pentru ei va fi ceva nemaipomenit sa participe in vacarmul general, orbiti de jocurile de lumini si efecte computerizate, isterizati de ritmuri ale caror versuri (si sensuri) nu prea le inteleg (RS fac parte din generatia care se joaca cu simboluri si uneori neuronul este pus la grea incercare cu versurile lor aparent "idioate"). Ii felicit si le urez distractie placuta. La fel si pentru curajosii (ei da, ati ghicit, mie imi lipseste curajul sa risc si eu aventura) care inteleg semnificatiile evenimentului si totusi nu se pot abtine sa nu fie - chiar si in asemenea conditii - langa idolii lor.

 

Ii felicit (poate si invidiez?) si pe cei care vor spune - "Ce atata vorbarie? E doar un concert". Da, pentru unii este doar un concert.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma...cand se vor pune biletele in vanzare si UNDE? Poate cineva sa dea un anunt "oficial" legat de treaba asta? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ORIBIL:

 

IRIS VA CÂNTA ÎN DESCHIDEREA CONCERTULUI ROLLING STONES

Trupa Iris va cânta în deschiderea concertului formației Rolling Stones, care va avea loc pe 17 iulie pe Stadionul Lia Manoliu din Capitalã. Recitalul Iris va începe la ora 18,00 ºi va dura o jumãtate de orã. Solistul formației Iris, Cristi Minculescu, a declarat cã acest concert este „cel mai frumos cadou” pe care îl putea primi trupa la aniversarea a 30 de ani de carierã.

 

„Este o onoare ºi un privilegiu, emoțiile sunt foarte mari; am crescut cu muzica The Rolling Stones, modul lor de interpretare ºi atitudinea, în special, au constituit o inspirație pentru noi”, spune solistul formației Iris Cristi Minculescu.

 

 

:)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
ORIBIL:

...

 

Oribil? A venit si trecut data de 17 si eu nu m-am prins? Ai asistat deja la concert si ti-ai format o opinie pertinenta?

Link to comment
Share on other sites

@Baumwolle: Este oribila ideea de Iris in deschidere. Nu vreau sa spun mai mult. Este o opinie personala si atat. Pace!

 

 

PS: Mai inainte au aratat Iris la Live Earth. Minculescu nici nu mai poate canta. Noroc ca poate publicul. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest recrutul

ce trupa credeti k ar fi fost mai buna(potrivita) pt rolling stones? acu sincer, dak voua nu va place, majoritatii clar o sa-i placa

Link to comment
Share on other sites

:) Sau Comandorul Hoisan :)

 

Chiar sunt curios ce propuneri veti face, asa ca - va rog - dati-i drumul si raspundeti serios daca tot s-a ajuns la o discutie pe aceasta tema :)

În România NU existã trupã pe felia Rolling Stones!

 

Aºa cã nu existã trupã potrivitã ca stil, ci doar potrivitã ca vârstã sau popularitate (în plan intern).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.