www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tranzistori Npn Cu Factor Mare De Amplificare


edy_wheazel
 Share

Recommended Posts

 Salutari. Spuneti-mi unde gasesc de cumparat in Romania tranzistori cu factor mare de amplificare (mai mare sau egal cu 1500). Un exemplu' ar fi MPSA18 (care bineanteles nu se mai fabrica/gaseste) care la o Vce de 5V si Ic de 10mA are Hfe de pana la 1500. 

 Orice sa fiu daca nu am cautat fiecare tranz. npn din catalogu' TME sa gasesc ceva asemanator.

 Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

MPSA18? Miroase a fuzz-uri, Pharaoh poate? Posibil sa am eu cateva, daca nu atunci sigur din aceeasi familie (pot sa confirm luni) - in caz ca ai drum in Oradea. Daca nu, vad ca au pe Das Musikding si o sa fac comanda in curand (sau mai bine zis deja am intarziat prea mult).

Link to comment
Share on other sites

 Pe breadboard partea de intrare nu suferea modificari, asa ca am facut-o compacta (am bagat in cate o gaura si 2/3 pini), plus ca ar trebui sa modific si cablajul. Sincer, ma gandeam ca BC549C are factor de amplificare suficient de mare, ulterior am vazut ca dadea cu virgula. Am rezolvat elegant, imi trimite cineva tranz. cerut, macar data viitoare is mai atent la aspectele astea.

 Jucaria ii cea din video-u' de mai jos. Am modificat circuitu' de ton, i-am pus un corector Baxandall in loc de circuitu' original (pot-ul de medii avea efect doar daca cel de ton era la minim). Se aude si kinderu' ala mic. Ala mare a fost motivu' pt. care a trebuit sa sterg filmarea anterioara (in timpu' filmarii a venit "tati! tati! tati! tati! tati!", "CE-I??", "... pot sa ma joc pe tableta?", "AAARGGHHHHH!!". 

 

Edited by edy_wheazel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.