www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Picking Problems


Cris'96
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

Cum m-am apucat iar de chitara mai serios, dorind sa depasesc stadiul zdranganelii pe cateva acorduri, am intampinat ceva probleme in ceea ce priveste picking-ul. 

 

Situatia este urmatoarea: cand m-am apucat de chitara acum vreo 2 ani n-am folosit pana. Pentru strumming era ok si, in mintea mea si pentru ceva lead. De vreo saptamana m-am apucat iar, dar de data asta cu pana. La inceput? Dezastru. Nu nimeream nici-o coarda bine. Acum e ceva mai ok. Cant primul solo de la Comfortably Numb aproape fara probleme la tempo-ul original, iar gamele nu prea imi dau batai de cap, dar la melodii precum Smells Like Teen Spirit, Come as you are si In Bloom (Nirvana) unde sunt treceri rapide intre verse, chorus si solo cam am probleme. De exemplu trecerea de la riff-ul principal de la Teen Spirit la cele doua note din verse (Do pe coarda a3a si Fa pe a2a). Riff-ul imi iese super, dar cand trec la verse dau in prima si a doua coarda, nu in a2a si a3a cum ar trebuii. Le mai nimeresc cateodata, dar si-atunci nu prea sunt sigur pe mine. 

 

Intrebarea e, pe langa exercitiile de picking pe care le fac acum (http://www.justinguitar.com/en/BC-166-BasicPickingEx.php) ce ar mai trebuii sa fac ca sa devin mai sigur si sa am asa...o idee cam in ce coarda dau? :))

 

Sorry for the long post...

Link to comment
Share on other sites

Exersat picking ,,,

 

Vezi ca pe undeva exista tutorial adevarat  ptr invatat /exersat . Erau pe bani deu am vazut doar "franturile " de reclama ce si acelea sunt foarte OK .

 

 

Cea ce  explica  free  cate un chitarist/vedeta nu este de obicei metoda cu care el a invatat sa cante ..

mai toti fac "reclama" ca sa cumperi ptr precizari CD.DVD ,carte ..metoda .

 

Cel mai OK ptr picking sa cauti tutoriale de "country " chicken picking , picking etc ...dar cum am scris toate ce am vazut erau numai demo-urile  "trailer"-e ptr DVD ..etc ce le poti cumpara ...si  probabil ai nevoie de 10 -50 de DVd -uri ca sa ai  explicatiile "toate " .

 

In orice caz ,exersezi "

-alternate picking

-downstroke

-sweep picking

 

si combinatii intre acestea ..

 

De ex  in country  se utilizeaza sweep picking  ..pe doua corzi  iar a treia se ciupeste in sens invers

.

Acest lucru numai  in jos   1->2-><-3    sau numai  in sus ( invers aici incepi din dreapta catre stanga  

) 3-><-2<-1   apoi aceste trei corzi ( note ) "circular "

 

atat cu o singura pana cat si cu doua  degete .Acest lucru trebuie sa devina automatism ..daca macar atat o sa poti executa bine 80%  este aranjata treaba .

 

Acest stil il dezvolti apoi pe 3 sweep si ultima invers picking ..( adica pe patru corzi ) 

 

apoi faci combinatii ..in functie de pozitie stil maniera de cantat la chitara ..combinat cu "Pull"  si cu "Hammer  " ..etc

 

Asac ca tii cate un acord pe trei corzi si da-i cu picking-ul .. cu pana apoi  si cu degetele  dupa care poti sa combini pana si deget in functie de ..

 

Metoda mea este ...procesor ,.,,casti ,,,TV ,Internet ..Discovery ..film documentar ...de ex Egiptul antic , Piramide etc etc ..intre timp macini exercitii cu  arpegiile plictisitoare ce trebuie sa-ti intre in reflex .

 

Cum au scri si altii , la inceput faci in tempou foarte rar  si esti atent mai mult la "calitatea ciupiturii" ,apoi cand maresti tempoul ( dupa  o perioada de de multe multe exercitii ) grija va fi la fel ptr calitatea sunetului produs .

Nu are rost sa executi pasaje rapide daca nu suna frumos curat exact ..

 

Daca nu exersezi si nu-ti intra in "mana" aceste lucruri vei avea probleme mari  mai tarziu si va trebui sa iei de la inceput toata perioada de "initiere "  si nu se stie daca vei mai avea inca odata in viata  timp dar si ocazia sa pierzi timpul cu studiul necesar ..

 

Exercitii ..apoi aplici rezultatuil excercitiilor  la rifurile pieselor pe care vrei sa le canti ..

 

Insa este OK sa urmaresti si exemple video facute de diferiti chitaristi amatori sau profesionisti "'how to play piesa XYZ ..."   mai furi cate o idee ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.