www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Procesor In Bucla De Efecte


m0rgul
 Share

Recommended Posts

Salutare

 

Am o intrebare mica si rapida...am (in urma unui schimb) un Vox StompLab IIG si (in curand) un Blackstar HT-5C...in care Blackstar, pe langa drive, as mai dori din cand in cand un chorus, delay, wah, etc... Planul este achizitia unui Boss GT-100 / GT-10 / etc (cand vor exista fondurile disponibile), sau a unei adunaturi de pedale (desi parca ma atrage mai mult idea unei unitati compacte...)

 

Pana la GT-100...sau ce o fi, insa, as dori sa folosesc StompLab-ul ca si procesor de efecte...in cazul unui procesor mai complex, evident ca l-as putea lega prin 4 cable method la amplificator, insa Vox-ul asta, fiind mai prapadit asa, are doar un input si un output... Intrebarea mea este...as putea sa conectez procesorul la bucla de efecte a amplificatorului? Send -> Input si Output -> Return? Sau nu functioneaza asa...? 

Link to comment
Share on other sites

Da efectele din Vox ce au? Crezi ca obtii mai mult din GT-10/100? Nici vorba! Pentru modulatii, delay, wah etc e perfect, e mic si nu trebuie sa cari ditamai tinicheaua de Boss GTxxx sau Line6 HDxxx, saul altul de dimensiunile alea.

Procesorul bagat in fx loop merge foarte bine, eu folosesc un "Gigitech" rp255 in bucla statiei pentru pedala de volum, modulatii, delay, whammy up/down astea merg perfect, mai putin efectele de drive din procesor care suna mai ciudat (daca folosesti reverbul din amp), de aceea folosesc drive-ul din statie.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

ma gandeam ca alea din GT-101 dalmatieni suna mai bine :) pe de-o parte... pe de alta parte, pot folosi 4 (sau chiar 5) cabluri sa leg un procesor mai "nou" si am mai multe optiuni...inclusiv partile de amp sims si alte d-astea...nu stiu neaparat daca le voi folosi (de asta ma si duc spre boss - line6 sunt mai buni la emulat amp-uri decat la efecte...cica...)

 

mai citisem insa o chestie cum ca semnalul preluat astfel nu e destul de puternic pt procesor...ca e foarte mic nivelul prin bucla de efecte (comparativ cu chitara -> procesor -> amp), de asta intrebam si incercam sa ma lamuresc...

Link to comment
Share on other sites

ma gandeam ca alea din GT-101 dalmatieni suna mai bine :)

 

Nici vorba! Sigur o sa ne dam seama daca ne canti, ca folosesti chorus de Gt-100 si nu de Vox :P

 

Eu din ce-am avut, cei mai buni la dist/amp/cab mi-au parut Zoom.

Daca canti pe Blackstar, nu-ti mai trebuie simulatoare de cabinete.

Leaga-l simplu cu 2 cabluri si vezi ce iese. S-ar putea sa mai ai nevoie de un boost in fata ampului daca iti place hi-gain, si un egalizator gen Boss Ge-7 tot in bucla, dupa procesor, eq-ul din vox cred ca e simplu ca cel din amp pe 3 benzi, insuficient.

Link to comment
Share on other sites

mai citisem insa o chestie cum ca semnalul preluat astfel nu e destul de puternic pt procesor...ca e foarte mic nivelul prin bucla de efecte

Dimpotrivă, singurul risc e să nu fie prea puternic. Amplificatoarele moderne au oricum deseori reglaj de nivel pentru loop. Și Blackstar-ul are un comutator.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.