www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Riscant?


Axel Goia
 Share

Recommended Posts

Sincer sa fiu,nu am avut probleme.

Feedback-ul il ai doar cand e volumul dat tare sa-nteleg,nu?

Da. Pai cum sa cant daca  tobele si basul bubuie pe scena ..iar eu trebuie sa am minim 3dB peste ca sa fac solo ce sa-l aud eu dar sa-l auda si cei din trupa .

Cu amplif de 50W pama si Stratul i-mi "fluiera" la un concert caci mixeristul a dat tare in boxele de control ..tot ii faceam semne sa dea mai  fin ..dar el credea ca asa trebuie ...se canta Hendrix ..hehe .

 

feedback killer exista   . ceva compresor /limitator  multiband , sunt si din alea ce fac sweep automat si rejecteaza rezonantele ...dar nu am avut nevoie ...chiar i-mi place acel sound de aelectroacustica compressata si filtrata ..un sund "nou"  ce nu seamana cu cel acustic dar este OK .Era sa cumpar un Ovation dar mi-a fost frica sa nu fie de furat ca apoi sa raman in paguba cum a patit un prieten ...

 

...la un jamsession ..practic ca sa pot canta cu capsulel piezo din telefoane..  am reglat din EQ un sound ca sa nuintre in rezonanta ( de  tot rahatu) si am cantat /...apoi am primit chitara prietenului meu Cristi ..cu care am putut canta cate ceva ..o electroacustica  de ceva firma ..era problema ca el avea corzi groase dar am cantat cat se putea  pana-am obisnuit cu ea am si terminat soloul ....( este pe youtube ).

Acum am si eu doza sub calus cu preamp EQ   suna bine ..acu ar trebui o chitara din lemn mai bun ..dar nu cant eu concerte cu acustica doar ptr culoare cate un solo pe inregistrari sau un strumming  .Am descoperit ca  chitara  areateralele din PFL ..hehe cu ocazia montarii preampului si  iesirii +locas baterie .PFL ce amortizeaza basii , nu am acel bas adanc de DOVE ..si placa de rezonanta din molid mi-se pareprea subtire ...dar este o chitara OK .Ptr un artist in "acustice " probabil nu este ceva de concert/studio .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

cred ca cea mai buna solutie si care nu afecteaza prea tare structura chitarii ( adica nu dai gauri pt preamp si baterie ) este cu doza sub cordar si jack prin strap pin,iar in imediata apropiere montezi preampul inttr-o cutie ecranata care se poate prinde de curea sau chiar de cablu cu unele ajustari; toate astea in cazul in care ai o chitara care iti place mult si doresti sa o amplifici fara microfon,in celelalte cazuri-iti iei direct o electroacustica,sau un microfon

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.