www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara - Diabolus in Musica


Guest icx

Recommended Posts

Vreau sa-mi cumpar o chitara cu toate echipamentele de care este nevoie.* Limita este de aproximativ 1000 RON (cu totul) dar ma pot intinde pana la 1500 RON presupun, daca este necesar. Bineinteles, toate pentru un incepator, nu vreau cine stie ce scule - doar sa ma pot baza pe ele pana voi fi in stare sa trec la levelul urmator. Mi-ar placea sa fiti expliciti cu privire la model, eventual sa-mi sugerati si site-ul sau un loc de unde sa-l iau.

 

*Intentia mea este sa pot canta ceva care sa sune ca Black Sabbath (Tony Iommi) sau Slayer - sa exploatez cat se poate de mult diabolus in musica, intervalul :) Gasiti exemple (desi sunt sigur ca stiti la ce ma refer) in melodia Black Sabbath si pe intreg albumul Diabolus in Musica (Slayer).

 

Ok, acum intrebarea, ce imi trebuie de fapt ca sa sune asa?

 

Alte intentii de-ale mele: Manowar, Yngwie Malmsteen, Metallica.

 

PS: Am pus si un sample de sunet care imi place mult.

crazy_train.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Pana una-alta, uite ce trebuie sa faci ca sa utilizezi calculatorul pe post de amplificator/procesor/pedala: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1152&st=0

Sa mai arunce domnia-ta un ochi si aici: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=7&st=0

Pe urma, ca sa-ti faci o idee despre ceea ce sfaturi ai putea citi, iaca aici: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2811&st=0

 

Cand a hi sa-ti iei cele trebuincioase si a vini vriemea sa canti, mai intreaba pe-aici pentru programe; te-om ajuta si eu (cu obtinerea) si as'lalti (cu utilizarea). Asa, spor la cautare si sa ti-aud stapanindu-l pi dracu' 'cela.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, dar nu cred ca programele reprezinta o problema.

 

Sa-ncerc altfel: 1 vs 2 or 3? De ce da/nu?

Eu unul nu-ti recomand Stagg. Stagg sunt chitare care arata bine. Si cam atat. De pachetul peavey nu stiu ce sa-ti zic, cred ca e superior celui de la Behringer.

Mai uita-te pe forum ca sa-ti faci o idee.

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

1 si 2 nu (ca is stagg) si 3 e pachet de incepator, am mai zis asta undeva pe forum si o mai zic: "feriti-va de astfel de pachete ca sunt facute pentru ca firma sa vanda produse care separat nu ar avea mare sanse sa le vanda".

Nu trebuie sa te uiti la forma foarte mult, si cu o chitara roz in forma de inimioara se poate canta metal daca e dotata bine.

Da un ochi peste asta si asta si te incadrezi in 15 mil si ai si un set decent pentru inceput...

Mai incolo vezi si tu mai strangi ceva lei si iti cumperi pedala pentru mai mare diversitate in sunete...

Edited by AnthraX
Link to comment
Share on other sites

Guest Semnlas

Nu pachetele nu merita insa poti sa iti iei un Ibanez de la mc music eventual ceva SA sau asemanator si un processor digitect RP 80 sau ZOOM g2 CAbl;u slava domnului e bun si ala al chitarii pt inceput

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

Eu ti-as recomanda sa incerci sa iti consumi toti bani, aia 15mil, pe o chitara cat mai buna.

Dupa aia dupa ce strangi bani iti cumperi si un amp.

Cred ca 15 mil este prea putin ca sa iti poti lua amandoua.

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as recomanda sa incerci sa iti consumi toti bani, aia 15mil, pe o chitara cat mai buna.

Dupa aia dupa ce strangi bani iti cumperi si un amp.

Cred ca 15 mil este prea putin ca sa iti poti lua amandoua.

 

Sa-nteleg ca nu exista nicio chitara pana in 10 mil care sa sune decent si sa nu se faca bucati in timp exersez la ea? :) Oi fi eu un pic paralel, dar mi se pare greu de crezut, oricum, am incredere in lumea de aici. O sa fac o lista cu alte chitare la un nou price range daca e asa.

 

@hihi thanks but no thanks, vreau una noua

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx
Sa-nteleg ca nu exista nicio chitara pana in 10 mil care sa sune decent si sa nu se faca bucati in timp exersez la ea? :) Oi fi eu un pic paralel, dar mi se pare greu de crezut, oricum, am incredere in lumea de aici. O sa fac o lista cu alte chitare la un nou price range daca e asa.

 

@hihi thanks but no thanks, vreau una noua

nu se va face bucati, dar s-ar putea sa o faci tu bucati dupa ce o sa evoluezi si o sa vezi ca nu e chiar ce trebuie, anyway, nu da cu picioru la optiunea second hand, daca e intretinuta sunt sanse mai mari sa sune mai bine, o chitara cantata intotdeauna suna mai bine ca una necantata, de ce crezi ca se vand asa de scump chitarele/bassurile vintage ? fiindca ele chiar suna :) , anyway nu uita de optiunea asta ca sunt niste oferte foarte interesante la mica publicitate, si s-ar putea sa fi mai multumit de ele decat de cele noi din magazine, si daca ai lua ceva second hand poate iti raman bani si de un amp acceptabil pt practice

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

seraphx, ok, ma pot uita si pe la mica publicitate, dar tot degeaba daca nu sunt indrumat/sfatuit un pic.

 

Merita ampurile astea? 1 si 2.

 

Si niste chitare de pe grosmann: 1, 2, 3, 4 Care ?

 

Edit: inca 3 peavey-uri 1, 2, 3.

Edited by icx
Link to comment
Share on other sites

chitara buna si ieftina

 

Hora ...Iris solo de luxe ..700 RON ce am vazut eu ,

 

si se vand intr-o veselie prin europa ,ca doar nu crezi ca Reghin face chitare peste chitare ca sa vanda 10 bucati in romania .

 

statie cu restul de 800 ? daca gasesti ceva second - hand , nu lua sub 50W ( asdevarati ) caci risti sa ramai cu ea ,dar daca ai grije de statie no o zgari no o strici se poate revinde unui incepator peste un timp.Poate au alti de vanzare o statie mica de 15-25W cu distors , ar fi bine sa aiba difuzor de 12" dar cel putin de 10" .

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Eu te sfatuiesc la categoria ta de pret sa incerci sa eviti chitarile cu floyd sau trem plutitor ca numa bataie de cap vei avea.

Ia-ti ceva fixed bridge sau cel mult vintage tremolo (cum e la straturi) si vei fi multumit, oricum ca incepator nu vei sti sa folosesti un tremolo cum trebuie si mai mult va sta de decoratie pe chitara dupa primele zile cand te joci cu el.

Link to comment
Share on other sites

Un prieten mi-a facut o oferta, 1500RON pentru un "Jackson Hevey Professional model: j004442 24 de taste". Nu am mai auzit de ea, nici nu am gasit-o pe internet. Merita? Stie cineva? O are de 3 ani, zice ca luat-o la mana a 2-a cu 800euro si face vreo 1000. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pe grosmann au scos V De Lux-ul la care ma gandeam :) Stie cineva daca se mai poate achizitiona? Nu am primit niciun raspuns de la ei.

 

Cat de proaste or fi 'dozele standard Korea'? http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare Asta e singura care-mi place de pe site-ul ala, am banii, nu-mi trebuie decat decizia finala asa ca topicul asta isi numara posturile.

Link to comment
Share on other sites

A-TI CUMPERI IEFTIN DE LA UN PRIETEN o scandura uscata , si un reghin din placaj poate sa fie SI inveti sa canti .

 

Cam cat timp ai studiat matematica ?si nu syii inca , la chitara a-ti trebuie Muuuult mai mult timp.

 

Pana tu inveti sa canti la chitara si sa alegi instrumentul potrivit moneda va fi EURO , se termina tranzitia , iese din moda cea ce vrei tu sa canti si ti-se schimba si tie gusturile.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.