www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bridge(recomandari)


Cursedone
 Share

Recommended Posts

ok, deci am in posesia mea suma de aprox. 140 ron cu care sa iau ceva anti-fret buzz(o problema a chitarei mele). ce imi recomandati? un floyd rose ar intra aici? de mentionat ca vreau sa fie cu tremolo. forma chitarei este de stratocaster. vreau un bridge complet nou pentru ca am observat ca daca insurubez mai mult maneta de tremolo "sapa" in interior si nu e cum era la inceput(perpendiculara pe bridge). daca asta nu e o problema grava, sa iau numai ceva de genu asta?: http://www.music123.com/Fender-Bridge-Sections-i36629.music

Link to comment
Share on other sites

regleaza tensiunea arcurilor cu suruburile ce fixeaza piesa cu cleme de care sunt agatate arcurile vibratorului , deci suruburi ce se insurubeaza in corpul chitasrei in locasul ptr arcuri ( in partea din spate a corpului NU cele sase care servesc ca si pivotii vibratorului si sunt pe fata chitarei !!!)

 

candi schimbi tipul de corzi , si ai alta tensiune se schimba si pozitia de inclinare a vibratorului , si trebuie reglata pozitia dorita prin reglajul tensiuni arcurilor din spate ,,,,

Link to comment
Share on other sites

tind si eu sa inclin ca problema ta tine de reglajul chitarii decat de reglajul sau tipul bridge-ului...

 

Fie ca ai punte fixa sau floyd, distanta intre corzi si griff e reglabila... probabil griful de la chitara ta nu este perfect drept, problema ce poate fi rezolvata printr-un reglaj al truss-rod-ului.. insa atentie, nu toata lumea stie ce si cum e cu chestia aia, asa ca iti recomand ori un lutier ori pe cineva care a mai facut asa ceva pana acum deoarece un reglaj aiurea sau fortat poate duce chiar si la ruperea sau pocnirea grifului... (been there..)

 

daca iti iei floyd, ai de lucrat cu corpul chitarii.. tre sa sapi foarte mult in ea si e pacat... nu o sa mai sune la fel...chiar daca am si eu.. imi taie din sustain dar imi da posibilitatea unor dive-uri sau pitch-uri care nu le pot realiza cu o punte fixa sau un standard tremolo...

 

regleaza-ti griful si vibratorul si actiunea corzilor, si apoi vei vedea daca mai ai fretbuzz...

 

p.s. asta poate fi si de la taste... depinde. sunt jumbo, medium extrajumbo.. etc...poate fi si de la asta... tu ai fretbuzz pe toate tastele sau doar in anumite locuri??

Link to comment
Share on other sites

am crezut ca sunt legate chestiile astea pentru ca am schimbat piesele alea de la bridge, intre mi-u subtire(care buzzuia ORIPILANT) si mi-u gros(care acuma buzzuieste, dar nici pe departe nu buzzuieste la fel). am deschis odata cutia si am ajustat ceva pe-acolo, dar nu a avut nici un fret buzz care nu era inainte(dar acum, dupa vreo 3 sapt a inceput sa buzzuiasca si unde nu avea inainte)

thanks all pentru sfaturi! fret buzz am pe toate corzile, dar mai proeminent 6,1 si 2 pe primele 3-4 taste,inclusiv 0(asta la toate corzile, dar repet, muult mai naspa pe corzile enumerate). cat despre reglatu griffului, am incercat dar nu prea da rezultate, deseori sunt imperceptibile chiar. la fel si cu arcurile. aproape nici un rezultat, in afara ca se detuneaza chitara. deci unde as putea sa merg sa fac un setup? la grosmann clar nu, fiindca de fiecare data cand am fost acolo(de vreo 4 ori) era inchis cu lacatu. nu stiu cum au reusit forumistii de aici sa intre 8-| so...sa ploua cu lutieri! :) din buc, evident.

Link to comment
Share on other sites

wtf?! atunci mai bine las cu fret buzzu? sau imi puteti da ceva sfaturi cum sa fac eu singur? :)

si atunci ce chitara sa imi mai iau? gross strat?

[rant] si ce dracu poate sa faca ala de 4 milioane ca deja m-am enervat X( si eu am surubelnita, deci ce imi lipseste?!!? [/rant] o sa imi iau porcariile alea de la fender, fiindca am vazut de la ce e fretbuzzu, de la chestiile alea de la bridge, pt ca atunci cand fac palm mute, nu buzzuieste nicaieri. punct.

 

fret-buzz-ul este o problema, maneta vibratorului alta iar saddles-urile din link sunt a treia problema. pana la urma, care este problema ta? nu cumva, ai nevoie de un reglaj al chitarei, atat pentru truss rod cat si pentru vibrator? de ce crezi ca e nevoie sa cumperi ceva? :)

pentru ca se pare ca setupul costa cat chitara in sine, ceea ce mie nu imi convine deloc.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
[rant] si ce dracu poate sa faca ala de 4 milioane ca deja m-am enervat X( si eu am surubelnita, deci ce imi lipseste?!!? [/rant]

 

Nasu' jos, pustiule! Face de 200 de lei, dar sa nu crezi ca scandura ta face mai mult. Daca te crezi atat de bazat, pune-ti surubelnita in chitara si dai si invarte. Informatia (ergo, cunostintele) face mai mult decat orice in ziua de azi. In cazu tau, face vreo 200 de lei.

 

o sa imi iau porcariile alea de la fender, fiindca am vazut de la ce e fretbuzzu, de la chestiile alea de la bridge, pt ca atunci cand fac palm mute, nu buzzuieste nicaieri. punct.

In momentu in care faci PM, vibratia corzii are o amplitudine sensibil mai mica, motiv pentru care nu mai ai fretbuzz. Incearca sa dai incet in corzi si o sa vezi ca obtii acelasi rezultat. Deci nu e de la bridge.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Sfat: Inainte sa te duci la un lutier sa iti faca un setup ca lumea pe chitara, hotareste-te la un model de corzi pe care il folosesti. Fiecare set are o tensiune diferita care afecteaza curbura grifului astfel ca toate setarile trebuie facute in functie de ce corzi folosesti.

 

PS: Eu nu as da atatia bani pe un setup la craca aia. Sincer.

Link to comment
Share on other sites

nici eu. oricum s-a mai dus buzzu, am mai reglat si eu din spate(la suruburile alea din interior) si suna acceptabil(pentru mine, pentru voi poate suna a sarma legata de o lopata :))

 

Hai sa ma bag si eu putin, poate te ajut.

 

In primul rand pune-mi 3 poze:

- una cu bridge-l vazut oblic din lateral si putin din spate

- una (sau chiar mai multe) cu griful si fretboardul, integral si detaliu

- una cu fretboardul vazut in lung dinspre doza de neck si putin lateral din stanga (spre corzile groase)

 

Vei primi explicatii amanuntite, gratis.

(sau dai o bere daca ne-om intalni vreodata)

Link to comment
Share on other sites

Mosule,

 

Pune mana si citeste pe internet despre reglajele chitarelor electrice. Cauta articole despre reglarea curburii gatului si a actiunii. Iti va rezolva problema. Ceea ce ai tu este banal, considerand ca nu ai o chitara eminamente proasta.

 

Si lasa aroganta referitoare la lutieri. Baietii astia chiar stiu ce fac.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
oricum nu as fi dat nici in ruptu capului 2 milioane pentru o problema asa de simpla. daca mi se strica ceva,atunci m-as fi dus la un lutier sau ceva, ca acolo se vede cine stie sa repare o chitara si cine nu. dar asa, never...

 

Inca o data, habar n-ai ce vb.

Link to comment
Share on other sites

oricum nu as fi dat nici in ruptu capului 2 milioane pentru o problema asa de simpla. daca mi se strica ceva,atunci m-as fi dus la un lutier sau ceva, ca acolo se vede cine stie sa repare o chitara si cine nu. dar asa, never...

 

Un setup costa 50 RON. Si merita fiecare banut.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Eu stiu foarte bine ce spun. Trebuie totusi mentionat ca la anumite persoane un setup costa mai mult (dar include mai multe chestii si e de o calitate net superioara). Io n-as da 50 de ron pentru un setup. E suspect de putin.

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu foarte bine ce spun. Trebuie totusi mentionat ca la anumite persoane un setup costa mai mult (dar include mai multe chestii si e de o calitate net superioara). Io n-as da 50 de ron pentru un setup. E suspect de putin.

 

Poate costa mai mult daca prin setup se face si ajustarea tastelor. Altfel, actiune, intonatie, inaltime doze si acordare nu costa mai mult. E treaba de 30 de minute in mainile unui cunoscator.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Tot ce ai spus tu acolo e adevarat. Reglarea acelor elemenete nu dureaza mai mult de 30 de minute si nici n-ar trebui sa coste mai mult. Totusi, un setup profi inseamna pe langa cele deja mentionate si o ajustare a gatului (pe care nu o poate face chiar oricine) si o slefuire a freturilor.

 

Pana la urma problema lui cu fretbuzz-ul nu se poate rezolva prin reglarea intonatiei, sau a inaltimii dozelor, ci maxim se poate evita prin reglarea actiuni, fapt care este totusi un compromis :) Deci pentru a scapa de fretbuzz ai nevoie de un setup complet, scump.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.