www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Incepatori


Guest SpeciaL`K
 Share

Recommended Posts

Guest SpeciaL'K

si chestiile astea

h = Hammer On

p = Pull Off

/ = Slide

~ = Vibrato

* = Harmonic

in afara de pull off.. k am inteles ce este

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest snow_patrol

hei man dat fiind faptul ca si io sunt mare foarte mare fan placebo ai putea sa incerci un pic din Special Needs ca suna destul de bine .

P.S : si io sunt la inceput si incerc sa-mi dau sema ce inseamna toate notatiile dar in cateva zile se va face un thread special cu explicatiile necesare

Link to comment
Share on other sites

Guest SpeciaL'K

snow patrol .. nice to meet you :) o sa incerc.. momentan incerc sa cant kt mai bine 20 years de la placebo .. si eu fiind un in cepator absolut

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am chitara deja de ceva vreme. Sunt dezamagint de mine.

In momentul in care mi-am cumparat chitara eram constient de faptul ca nu am prieteni de la care pot sa invat sa cant. Imi ziceam ca sunt capabil sa invat si singur.....din pacate nu sunt.(sau cel putin asa se pare).

Daca stiti un site (dar sa fie explicat bine) dati si voi un link, o carte...ceva...orice. Am incercat si guitarlessonworld.com(mi se pare facut in graba....trece prin toate lucrurile rapid si superficial) .Totusi nimic.

Inca ma chinui sa schimb acordurile (Sol->Re;Sol->Do ma omoara). Fa-ul nu am reusit sa-l scot macar o data calumea. Iar Si nici macar nu am incercat. Ma chinui si eu cu Put your light on (Santana) dar nu reusesc sa-l fac sa sune "curat", fluent(trecerea din Do in Fa minor)...etc.

Desi poate suna ridicol, un impediment in a invata sa cant la chitara poate fi faptul (dupa cum am mai spus) ca stau intr-o camera de camin, 5 in camera, iar de fiecare data cand puna mana pe chitara se apuca baietii sa faca glume sau sa ma "roage" sa nu zdrangan. (Stiu ca pare ridicol dar eu la faze din astea ma simt prost si renunt.)

 

Daca aveti vreun sfat, o sursa din care credeti ca as fi capabil (sa fie cineva capabil, -sa zicem antitalent-, fiindca nu ma cunoasteti pe mine sa stit de ce sunt eu capabil :) ) sa invete sa cante).

 

P.S.: Din cate am vazut, daca vad ceva... pot sa "fur" miscarile. (Sau cel putin asa mi se pare mie). Scuze daca v-am plictisit cu povestea mea. :)

Link to comment
Share on other sites

mai omule ia-o usor.. io dupa 4 luni de cand am invatat put ur lights on cateodata tot nu schimb bine din do in fa si se aude prost.. dar, nu prea inteleg ce ai vrea sa inveti mai intai. dupa mine trebe sa poti in primu rand sa schimbi foarte bine acordurile majore care ar fi : do, sol,la,mi, fa, sa le schimbi intre ele..si apoi pe cele minore si apoi combinat majore cu minore :).. adica pur si simplu zdranga zdranga. (daca cineva nu e de acord sa imi zica ) eu cam asta am facut 2 luni de zile.. si acum e mult mai bine, chiar si la o bataie destul de rapida ~150 le schimb bine. dupa mine asta e prima conditie sa stii foarte bine acordurile, sa le schimbi cu ochii inchisi, sa le ai in tine, sa le simti bine :)... apoi o sa mai vezi. o sursa din care sa inveti ar fii: guitar method beginners de hal leonard daca nu ma insel B). un dvd instructional care il poti procura stii tu de unde.. apoi daca ai un pic de rabdare si nu te simti prost din cauza colegiilor tai poti avansa incet incet. urmatorul pas ar fi sa inveti sa citesti taburile, ca sa poti invata piese simplute gen : behind blue eyes, michele (anouk) si altele.

eu cand eram la inceput tot asa.. sa gasesc un site sa imi explice, dar n-am reusit. tot eu am invatat singur, adica m-am prins, mai vazand si pe altii cu niste luni/ani in urma (preteni vechi ;)).. mai mult nu stiu ce sa zic. vezi ca o sa fie o intalnire sambata cred a celor de pe forum. sunt sigur ca te-ar ajuta un pic sa te perfectionezi.. eu te-as ajuta cu placere dar nu sunt sigur daca o sa vin. daca nu cu alta ocazie cu mare placere( nu stiu de ce zic sa te ajut ca oricum sunt varza :) ) dar te pot descurca cu cateva probleme..

asa: si as mai avea 2 sfaturi. EXERSEAZA TOATA ZIUA. Cand iti gasesti 5 minute libere profita de ele.. conteaza enorm. acu ca-s in vacanta mai toata ziua stau cu chitara in mana si cant cam tot ce stiu si mai si ma prostesc compunand ceva, ba chiar azi am compus o mica melodie o sa o inregistrez si o pun mai tarziu :o... dar trebe sa ai putina ambitie si sa nu iti pese de ceilalti... este cel mai bine daca vrei sa progresezi. io am noroc ca ma suporta parintii si frate-miu ca altfel nu stiu ce as face , as fugi de acasa sa cant :(... in rest ce sa-ti zic.. cauta dvd-ul ala si o sa vezi ca iti explica nenea ala tare bine.. o sa te ajute. hai cu curaj ca altfel nu ajungi nicaeri... MULTA BAFTA IN CONTINUARe, si intra si tu mai des pe forum ;)) te salut.. stefan

 

p.s. mersi ca mi-ai ascultat povestea ;)

Link to comment
Share on other sites

Ok...am sa exersez cat pot.

As veni eu la intrunire...dar eu sunt in Timisoara...eu nu am vacanta...din contra...acum vin partialele.

Dupa cum am spus...sa fac Fa nu am reusit inca (cu aceasta ocazie pun si eu o intrebare. Cum faceti voi Fa? Cu bareu pe toate corzile sau "normal"?)

 

Piese "simplute" precum Behind Blue Eyes se fac prin "fingerpicking" (sau cel putin dupa cum arata tabulatura mi se pare foarte grea de cantat cu pana) iar eu pe moment m-as multumi sa fac sa sune armoniile bine.

 

Am mai intrat pe forum...nu prea des...insa toate chestiile discutate ma depasesc cu mult.

 

...nu se face o astfel de reuniune si in Timisoara?! :)

 

later edit: Daca stii poti cumva sa imi recomanzi ceva melodii simple (acordurile de baza...preferabil fara Fa :) )?

 

Mersi.

Bafta, Vlad.

Link to comment
Share on other sites

Vladxus, din pacate trebuie sa inveti si Fa si Si si celelalte acorduri cu bare daca vrei sa zdrangani la chitara cu succes. Ca idee incearca Hotel California si vei vedea ca te ajuta mult la schimbarea acordurilor, mai ales ca se schima la fiecare masura si nu 'intre', deci e mai usor. Chestia cu bare-ul sperie pe multi la inceput, o sa vina natural daca exersezi.

Link to comment
Share on other sites

poti sa incerci refrenul de la lake of tears-headstones...daca poti e bine sa inveti toata melodia, nu e foarte grea

 

refrenul e compus din 3 acorduri mari si late : lam, do, shi sol..chiar asta e si ordinea....se schimba destul de repede shi masura e mai ciudata, dar te prinzi tu care e treaba

 

asta e un cerc de cvarte foarte des intalnit in muzica...si in unforgiven spre exemplu....singura diferenta e ca se mai adauga un mi minor/mi major

 

cat despre fa...ai posibilitatea sa il iei si altfel..cu bareu doar pe mi si si, dar il canti doar de la re sau la in sus , arata cam asa :

e--1|

b--1|

g--2

d--3

a--3

e---

 

mi gros nu il mai dai :)

 

cum spunea si adi, acordurile cu bareu te ajuta foarte mult...trebuie sa le inveti!, iti ia ceva timp pana te obisnuiesti, dar pe urma iti intrii in mana :)

 

daca tot vrei sa canti ceva cu pana, incearca ceva mai simplu spre inceput....intro de la one, fade to black, enter sandman....chiar si angels fall first de la nightwish...

 

altceva nu stiu ce sa iti recomand, decat exercitii la greu :) ....

Link to comment
Share on other sites

mai dementhor lasa-l pe om cu intr-ouri de la metallica ca nu trebe sa invete introuri acum.

mai vladxus uite ce ai mai putea sa incerci, chiar daca or sa ma injure altii. cum a zis si adi incearca hotel california, are 2 acorduri barate: Bm(si minor) si F# (fa diez) uite cum arata.

e--2---- e -2---

B--3---- B -2---

G -4---- Bm (si minor) G--3--- F#

D--4---- D -4---

A--2---- A--4--

E--2---- E---2---

 

iar apoi sunt acorduri simple : La major, Mi major, Sol major, Re major, mi minor si apoi F#. invata asta ca e simplu.

apoi ca sa exersezi acordurile incearca cateva cantecele de munte cum ar fi: Rapa, Delirul, Visul, Tango Tigan (sau Castelul) Padure Nebuna.

acordurile sunt de obicei fara Fa, sau barate, iar melodiile sigur le gasesti stii tu unde :). Bataie (adica strummingul ) este asa: de doua ori in jos, apoi de 2 ori in sus, o data in jos, o data in sus. asa lovesti corzile da?? deci de 2 ori sus in jos, de 2 jos in sus, o data in jos si o data in sus :).. si incearca sa bagi si cu vocea.

Iar la piesa de cantat cu pana... mai incearca asa, io acum cant numa cu degetele si nu e chiar bine. behind blue eyes e usoara ma, trebe doar un pic sa o exersezi. iei o bucatica o inveti,mai iei una o inveti. Cum am mai zis, invata Michele de la Anouk, e usoara rau de tot si poti sa o canti si cu panaa... succes omule..

Link to comment
Share on other sites

frate...nu stiu ce tehnici ai tu...sau ai avut.....dar nu se incepe direct cu acordurile.....daca ii pui cuiva chitara in mana si il pui sa dea un acord se uita crucis...

 

intai ca sa stii si tu se canta ceva simplu...ca sa faci bataturi la degete sa te mai obisnuiesti cu corzile....cum vrei sa tina un acord din prima...il tine 2 minute si pe urma face pauza 2 zile ca si-a ars degetele......

 

canti ceva simplu...te obisnuiesti cu pickingul si cu pana....pe urma vezi tu care e treaba cu bataia

 

crezi tu ca daca vrea omul asta sa cante ceva cu acorduri peste 2-3 luni...nu le invata atunci

 

uite iti dau un exemplu....cum imveti un acord nou acum...si cum il invatai la inceput?? cu cat esti mai experimentat cu atat il inveti mai simplu

 

se chinuie degeaba sa invete acordurile acum...practic nu foloseste chitara aia...ca iti zic yo jumate de acord o sa sune mut.....

 

mai bine canta ceva banal la inceput, si incearca pe urma acorduri.....nu stai sa te chinui la acordurile alea 2 luni

Link to comment
Share on other sites

eu incercam sa ajut omul, vad ca tu vrei sa te certi cu mine.. atunci te las pe tine sa-l inveti, ca vad ca esti tare priceput.. vlad mult succes in continuare.

p.s. vlade azi ar fi trebuit sa merg in timisoara da am meditatii mama lor si nu m-a lasat mama :)... ghinion, oricum la vara tot vin in timisoara (am niste preteni acolo si o facem lata :) )

Link to comment
Share on other sites

Vladux... fi atent... 1-st daca vrei sa inveti klumea si relativ repede (relativ la a invatza singur) ia-ti profesor. Pe bune; eu cand am ajuns prima oara la Manolovici, eram convins ca ceea ce stiu stiu bine si nu am probleme. BULL SHIT... aproape tot ce stiam era prost (digitatie, modul de a vedea acordul curent in legatura cu urmatorul, finger-picking, etc erau varza la mine). Asa ca eu iti recomand ca inafara de ceea ce faci singur si de ceea ce gasesti aici cu noi, ori pe alte site-uri, sa pui mana pe o metoda solida care sa te dezvolte in directia buna, iar asta tocmai pt ca esti incepator... deoarece odata ce ai invatzat unele chestii prost, iti va fi foarte greu sa iesi din ele (deh' reflexele se uita greu). Asa ca uite: www.manolovici.ro - aici ai in sectiunea contact numarulul lui de tel. Suna-l si belive-me ca nu vei regreta nimic - din contra! :)

 

Later Edit: Sorry... acum am vazut ca esti din Timisoara... Dar nu-i bai! Ia zi... ai ID de yahoo? Manolovici trimite si prin posta manualele si cd-ul cu exemple audio. Doar ca trebe sa vb in leg cu asta... gasim noi o solutie :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...

Salut !! Sunt o incepatoare din Buzau. V-am urmarit discutiile pe mai multe teme si am incercat cateva chestii date de voi incepatorilor.

Sunt cls a opta iar cand incep liceul voi incepe si lectiile de chitara cu un prof super de treaba. Pana atunci ma chinui sa descifrez cateva 'chestii'. Imi iese doar gama do major pana acum ... Voiam sa intreb de unde stiu cat de scurta e o nota ? N-ar trebui sa fie semne ? Sau e dupa ureche ?

:)

Link to comment
Share on other sites

ilinka,astea sunt tabulaturi,de-aia nu arata lungimea notei. (sunt pt. cei carora le e lene sa invete teorie muzicala - vezi eu).daca vrei sa inveti teorie muzicala,sunt o gramada de site-uri.ce-i drept,cam putine romanesti.unul ar fi mult pomenitul http://xbass.ro,site dedicat basistilor,dar care contine si notiuni introductive de teorie,ce pot fi aplicate si pt. chitara.

Edited by Moisoiu
Link to comment
Share on other sites

La asta:

 

e--2---- e -2---

B--3---- B -2---

G -4---- Bm (si minor) G--3--- F#

D--4---- D -4---

A--2---- A--4--

E--2---- E---2---

 

Care e ordinea ciupirii corzilor ?nu cred ca se ciupesc simultan? Sau da? dar n-ai cum, nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Ilinka, dupa cum poti observa, la prima si ultimele 2 corzi, trebuie apasata tasta 2, iar la celelalte taste mai inalte.

 

Dupa cum a spus si moisoiu, folosesti procedeul "barre". Adica pui degetul aratator, peste toate corzile la tasta 2, dupa care pui degetele pe tastele corespunzatoare, respectiv 3,4,4 la tine. Nu are de asemenea nimic de a face faptul ca pui aratatorul in barre, si celelalte pe taste mai sus.

Daca pui degetele peste corzile deja in barre, nu are nimic, sunetul scos va fi mai inalt, atunci cand coarda e mai scurta.

 

Adica spre exemplu daca pui degetul la tasta 2, pe orice coarda, si ciupesti auzi un sunet, daca pui inca un deget pe aceeasi coarda dar cu o tasta-doua mai sus, sunetul scos va fi mai inalt pentru ca ai scurtat coarda, poti lasa de primul deget. La barre trebuie sa il tii acolo pentru corzile libere.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest dark_loving_heart

hi ppl... pt inceput vreau sa spun k ma bucur k am gasit forumul acesta,nam citit chiar tot ce ati postat sincera sa fiu, dar vad k discutati in detaliu ceea c mi se pare fff folositor, mai ales pt incepatori iar eu sunt una dintre aceaia :o ...so, ma bucur k oamenii se mai ajuta intre ei :) ...cum spuneam, sunt incepatoare,am chitara de 3 zile...si`s bata, am cautat unele chestii pe net si am gasit ceva, dar totusi mi se pare complicat, adik eu nu inteleg cel putzin(posibil sa fiu mai batuta-n cap, looolz)....vreau sa zik la modu k de expl iti prezinta corzile mi(E) si(;) sol(G) re(D) la(A) mi(E) si apoi iti arata o tabulatura...pai c mm sa intelegi?...stiu k intai tre sa inveti acordurile, majore si minore...si apoi gamele... deci nu stiu...poate k unii de pe aici ma inteleg :) ...chiar imi doresc sa invatz sa cant la chitara de fff mult tp, de vreo 2 ani, cam asha...dar de abiaa acum am reusit sa imi iau una...so...i`m very happy da vreau sa si invatza cat de cat acolo :):(B) ...am cunostiinte care canta la chitara si ii admir si chiar imi place sa ascult...dar nu au rabdarea necesara sa se coboare la mintea mea...so...incerc sa ma descurc singura...pana gasesc un prof ceva...MULTUMESC ANTICIPAT K MI-ATI CITIT POSTU` ;)

Link to comment
Share on other sites

SpeciaL'K contacteaza-ma pe yahoo daca vrei sa iti dau ceva manuale de chitara format electronic. In special electrica dar la incaput explica ceva teorie muzicala note taburi bla bla.

 

Cred ca deja a invatzat nenea o gramada... ultimul post al lui e in data de 30 ian 2005... cel la care ai raspuns e din 28 (ian. 2005) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dark_loving_heart

hey yoooo ppl....me again :) ... adevarat Special K precis a invatzat ceva de atunci :) ...lolz...Marius T ziceai ceva de niste manuale de chitara?eu as avea mare nevoie. poti sa-mi zici si mie despre c e vorba? :):(B)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.