www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce sa nu faci la inceput?


Guest
 Share

Recommended Posts

Uite un lucru important

Ce nu trebuie sa faca un incepator si la ce lucruri trebuie sa studieze foarte atent? In alte cuvinte ce ati facut voi si dupa aia v-a luat mult timp sa corectati si ce va pare rau acum ca nu ati facut si trebuia sa faceti(ca n-ai invatat notele la inceput de exemplu)

 

Sfaturile mele

1)trebuie sa aiba grija ca degetele tale sa fie perpenticulare(sau aproape de perpendicular_ pe corzi)

2)Totul sa fie facut la viteza mica atent asupra sunetul(eu nu am facut asta si acum ma chinui sa imi dau seama ce suna gresit) pentru ca dupa aia te obisnuiesti cu sunetul prost si mai tarziu crezi ca tu canti bine(mi s-a intamplat la duel) iar cand te asculta altii(si incep sa comenteze) iti dai seama cat de prost ai cantat.

3)Metronomul sau drum machine(neaparat) dupa aia te inveti sa canti liber(fara nik in spate) si cand o sa vrei sa mai canti cu altcineva sau sa canti cu un backing track o sa observi ca o iei inaite, ramai in urma sau te potihnesti si te incurci si te enervezi(in cazul meu).Asta se intampla pentru ca nu lasi toba(sau partea ritmica) sa iti impuna ritmul si o sa te iei dupa ritmul care ti la-ai format cand cantai liber(adik tu tiai format un metronom rigid in tine care are doar 3 ritmuri: rapid, lent si mediu care nu au o masura anume in BPM).

4)Nu te descuraja. Orice instrument ,cat de mult l-ai iubi tu, tot dureaza foarte mult sa il invetzi corect(intr-un an nici incepator nu esti)

5)Dupa ce te obisnuiesti cu chitara incearca sa citesti o carte sau sa vorbeti cu cineva in timp ce canti. Te ajuta sa foarte mult la concentrare si mai incolo daca iti dezvolti si vocea ajungi sa cant lucruri relativ complexe si cu vocea si cu chitara.(Ex: eric clapton - tears in heavens)

6)Pune tinta(viziunea despre chitara) cat mai sus si fa pasi sigur catre ea. Sigur o sa ajungi daca depui efort si timp(in acelasi timp)

7)Multe filme educative(despre chitara), guitar pro sunt foarte bune. In video poti sa iti dai seama mai usor cum faci ceva si gandirea ta vizuala si subconstientul te vor ajuta foarte mult si iti vei da seama ca dupa vreme o sa-l imiti pe cel din film(instrumentul se fura nu se invata oleaca de colo... oleaca de colo... mai te gandesti si tu ceva si ti-ai facut stilul propiu)

8)Traiasca netu. Gaseti pe el ce doresti daca ai rabdare.

9)Invata bine notele. Mare efort dar merita fiecare secunda. Trebuie un profesor cu o bata mare pentru asta daca esti lenes.

10)Distreazate cand canti oriunde ai fi(pe scena ,la repetitii ,lectii de chitara, acasa singur). Fa efortul cu placere.

 

Bafta la studiu.

And keep on rocking

Edited by Guest
Sters material piratat.
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se par absolut pertinente sfaturile lui OBOGZ...

 

Si nu sunt deloc incepator...

 

As mai adauga ceva:

 

(Ce sa nu faci la inceput?)

Nu iti cumpara un instrument prost si ieftin. Fa economii, si ai rabdare, du-te cu un "conaisseur" la magazin si cumpara un instrument de calitate.

 

Instrument prost >>> calea cea mai sigura spre abandonarea ideii de a canta la chitara

Link to comment
Share on other sites

Eu nu is de acord cu degetele perpendiculare pe corzi ... pozitia ar trebui sa fie mai mult ca la vioara,cu degetele inclinate ...grija mare cu degetul mare , care trebuie sa penduleze intre pozitia de chitara clasica si pozitia in care degetul vine peste corzi fie pentru a facilita un bending vanos sau pentru a ajuta la prinderea unor acorduri mai dubioase.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Zice bine Alex... desi la un moment dat sunt folositoare ambele pozitii.

 

Oricum, +1 si Faust... s-a facut o moda pe rgc ca toti pustanii, dupa 2 luni sa vina sa dea sfaturi de filozofi, dupa 1 luna de chitara.

Link to comment
Share on other sites

tre sa pleci de la o scula prosta , pe care sa o freci pana ajunge rumegus si din care scoti si untu, pentru ca pe o scula nasoala itzi faci degete bune, incerci sa faci dintr-un sunet prost o nota . deci faza cu scula buna de la inceput e o idee proasta pe care o practica copiii de bani gata, care se lasa de cantat dupa 3 luni. Uita-te la toti marii chitaristi pe ce "carpatoare" au inceput.

Link to comment
Share on other sites

Zice bine Alex... desi la un moment dat sunt folositoare ambele pozitii.

 

Oricum, +1 si Faust... s-a facut o moda pe rgc ca toti pustanii, dupa 2 luni sa vina sa dea sfaturi de filozofi, dupa 1 luna de chitara.

am mai mult de doua luni asa k te rog. Si stiu si io acum mai mult incat pot sa dau si io niste sfaturi. Am studiat mult(in vacante de exemplu de dim pana seara).

Mie mia parut rau la inceput ca nu stiam anumite chestii. Si dorinta de a ajuta pe incepatori se pare ca nu exista la voi eu macar incerc. Am adunat de la mai multa lume pareri inainte sa pun topicul si cred ca e de ajutor. Poate mai sunt oameni care doresc sa cunoasca lucruri de genul.

Tot ce e acolo e adevarat si testat pe mine si pe prieten si a dat roade. Se pare ca sunteti prea mari ca sa bagati in seama picii. Pai io ca pici stiu mai bine ce a fost greu pentru mine acum un an. Pun pariu ca voi ati uitat asa ca uneori si un pici te ajuta. :)

 

tre sa pleci de la o scula prosta , pe care sa o freci pana ajunge rumegus si din care scoti si untu, pentru ca pe o scula nasoala itzi faci degete bune, incerci sa faci dintr-un sunet prost o nota . deci faza cu scula buna de la inceput e o idee proasta pe care o practica copiii de bani gata, care se lasa de cantat dupa 3 luni. Uita-te la toti marii chitaristi pe ce "carpatoare" au inceput.

Chesti adevarata. Dar e pericolul sa se lase batut la un moment dat... dar daca vrea cu adevarat...

 

Mie mi se par absolut pertinente sfaturile lui OBOGZ...

 

Si nu sunt deloc incepator...

 

As mai adauga ceva:

 

(Ce sa nu faci la inceput?)

Nu iti cumpara un instrument prost si ieftin. Fa economii, si ai rabdare, du-te cu un "conaisseur" la magazin si cumpara un instrument de calitate.

 

Instrument prost >>> calea cea mai sigura spre abandonarea ideii de a canta la chitara

Mda... so crezi tu. Io zic sa ca mai bine studiezi 3 luni in plus decat sa astepti atat(sau mai mult) sa ai bani de o scula buna pe care oricum deabia incepi sa o folosesti...

 

sfatul meu ar fi sa lase internetul si mai bine s-ar apuca de cantat :)

Te ajuta foarte mult internetul mai ales daca nu ai profesor. Gasesti absolut orice(mai ales pe cai ilegale... nu in romania >:) )

Link to comment
Share on other sites

un om care chiar vrea sa cante la chitara nu o sa se lase descurajat de o scandura . Internetul este o sabie cu doua taisuri , poti avea accesul la informatii noi , pentru care altcumva trebuie sa te muncesti si sa te interesezi intr-un loc sau altu, dar totodata am observat ca tot internetul este cel care omoara urechea viitorului chitarist prin programe ca guitar pro sau nu mai stiu ce taburi. Lasati netu, luati un cd cu trupa care va place si invatati dupa ureche sa cantati ce auziti voi acolo, dar totodata niciodata neglijind partea de teorie muzicala, si veti avea o satisfactie garantata. Spor la lucru !!!

p.s. n-am nimic cu programele gp4 , sunt chiar f utile :)

Edited by Dicu
Link to comment
Share on other sites

Daca esti incepator nu deschide pe rgc topicuri cu sfaturi pe care sa le dai tu pentru alti incepatori.

Nu da sfaturi altora, atata timp cat tu esti incepator.

Si era sa uit. Nu-ti face un obicei in a deschide topicuri aiurea.

Nu e topic aiurea. Sunt lucruri care multi doresc icepatori doresc sa stie. Eu cel putim doream. Intr-un an si ceva deja apar defecte.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Nu e topic aiurea. Sunt lucruri care multi doresc icepatori doresc sa stie. Eu cel putim doream. Intr-un an si ceva deja apar defecte.

 

Si de unde esti tu atat de sigur ca sfaturile pe care le dai sunt corecte? :)

Link to comment
Share on other sites

Instrument prost >>> calea cea mai sigura spre abandonarea ideii de a canta la chitara

 

 

Poate nu m-am exprimat foarte bine. Calea este cea mai sigura... Daca stiti alta va rog sa mi-o spuneti.

Asta nu inseamna ca trebuie neaparat urmata.

Si asta ar fi un alt sfat cu ce sa nu faci (ca sa pastram si topicul).

 

 

Adevarul este ca mai tot rumanul a inceput pe ceva scanduri... dar sa nu fim chiar atat de siguri ca orice Reghin este un instrument prost.

 

Chestia asta cu baieti de bani gata ... hmmm... Mai bine o chitara decat un lant de 30g de aur sau mai stiu eu ce alta prostie ii poate trece prin cap.

 

Stiati ca exista pantofi in magazine din Romania care sunt mai scumpi decat un Stratocaster Highway1 (USA made)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Gata sefu, is cuminte... dar stii ca in general am dreptate, legat de atitudinea incepatorilor. Stiu si eu foarte bine cum e, ca nu a trecut asa mult timp de atuncea.

 

Cam asta ar fi sfatu meu: Sa nu crezi niciodata ca stii totul, fiindca vei afla destul de repede ca nu stii nimic.

 

PS: Cand e de ales o chitara, considerentu estetico-vizual trebuie sa fie pe ultimu loc.

 

Ah... nu sunt de acord cu janghina de chitara. Nu zic sa iti iei Gibson Custom Shop din prima, dar nici cea mai penala chitara, de dragu de a incepe pe o scandura ca toti "granzii". O chitara buna te ajuta la studiu, pe cand una proasta te tine in urma. Si p-asta v-o zic din experienta.

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Mda, m-am cam lamurit. Cine citeste forumul zic eu ca isi va da seama sfaturile cui ar trebui sa le asculte si sfaturile cui nu.

Obogz, desi cant de 17 ani te asigur ca n-am uitat greutatile de la inceput. Dar n-am uitat nici cat de tembel eram atunci, incat credeam ca pot da sfaturi la altii. Acum ma umfla rasul cand imi aduc aminte. In ceea ce priveste internetul, e greu pentru un incepator sa discearna ce e corect si ce nu. Din pacate pe net sunt foarte multe locuri ca rgc in care se gasesc oameni care canta de 1-2 ani sa-si dea cu parerea. Te urmaresc de cateva zile, ai scris o gramada de tampenii, am senzatia ca unele au fost si sterse. N-am nimic cu tine, si eu am fost la fel. Dar pe rgc sunt si oameni valorosi. Daca incearca sa zica ceva, sar pe ei 15 pustani care abia stiu cum se cheama corzile si incep sa-i contrazica uneori chiar in termeni duri, specifici varstei. Eu insumi, am ajuns ca atunci cand vreau sa vorbesc cu cineva sa o fac prin PM in loc sa deschid un topic care ar putea fi util tuturor, pentru ca deja mi-e sila de toate discutiile fara obiect. Asta e grav pentru un forum.

In concluzie, poate ar trebui in profilul fiecaruia sa scrie si de cat timp studiaza instrumentul.

Eu raman la parerea mea, ca la inceput trebuie sa-ti puna instrumentul in mana un profesor.

Desi a fost un mesaj pe care unii il pot considera dur, va invit la toleranta.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu ca "soacra". Nu este un rao sa schimbi pareri si sa dai sfaturi la orice nivel esti. Demonstraza un caractere bun, deschis la comunicare chestia care retin fondamental in sector musical: Comunicare, in particolar in vremuri in care traim plin de invidie si de meschinitate. DAR este oblig pentru cei mai esperimentati sa corectaza acesti sfaturi daca evoluaza spre o directia gresita.

In rest ce sa zic: Bravi baieti ca va ajutati intre voi!! Asa drumul este mai scurt (nu zic mai usor pentru ca ar fi o minciuna, ma rog eh,eh,). Numai bine

Link to comment
Share on other sites

salut faust, raspunsul tou nu este prea dur, am numai un comment de facut:

Chestia cu "trebuie vazut de cat ani canta la chitara" imi se pare cam aiurea.

Te garantez ca vorbesc in conostinta de causa: am vazut pustani care cantao de trei ani care erau net superiori la alti cu mai multi ani pe spinarea. Depinde mereu de individul, cum a invatat, cu cine, este talentat? (exista persoane care pentru cat eforturi face nu ajunge la un resultat decent dupa ani de zile..etc..).

Sunt dacord cu tine cand zici ca o persoana pregatita langa un baiat care trebuie sa invata face minuni.

Nu lua in nume de rao ce zic. numai bine

Link to comment
Share on other sites

da, ai dreptate, a fost o idee de moment, nu stiu cat de stralucita, incercam sa gasesc o solutie sa-i orientam pe cei tineri cumva, se spun multe prostii, as fi vrut sa-i protejam cumva, multi nu au bani de profesor (desi nu e chiar scump), multi sunt din orase mici unde nu au pe cine gasi sa-i invete, e greu; iar daca cu toate astea mai si primesti niste informatii gresite esti tras si mai mult in jos. acum, bun venit printre noi, ne vei cunoaste si cu bune si cu rele, ai sa vezi, administratorii aici fac si ei tot ce pot, unele posturi mai sunt sterse, cu toate astea raman multe lucruri nelamurite sau si mai rau, prost lamurite. problema e ca din cei cu experienta unii nu prea au timp sa scrie aici iar altii au plecat pentru ca s-au suparat. eu am vorbit chiar cu cativa chitaristi buni care mi-au spus ca nu mai au ce cauta aici fiindca nu mai au chef sa fie luati la misto de toti pustanii. si e trist. daca nu exista cunostinte, macar sa fi existat o farama de respect. dar nu exista. acei oameni nu aveau ce invata de aici, dar isi rupeau din timpul lor sa mai scrie un cuvant, doua. si ce au primit in schimb? mistouri ieftine si incepatori care nestiind cu cine stau de vorba, incepeau sa se contrazica.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Uite un lucru important

Ce nu trebuie sa faca un incepator si la ce lucruri trebuie sa studieze foarte atent? In alte cuvinte ce ati facut voi si dupa aia v-a luat mult timp sa corectati si ce va pare rau acum ca nu ati facut si trebuia sa faceti(ca n-ai invatat notele la inceput de exemplu)

 

Sfaturile mele

1)trebuie sa aiba grija ca degetele tale sa fie perpenticulare(sau aproape de perpendicular_ pe corzi)

2)Totul sa fie facut la viteza mica atent asupra sunetul(eu nu am facut asta si acum ma chinui sa imi dau seama ce suna gresit) pentru ca dupa aia te obisnuiesti cu sunetul prost si mai tarziu crezi ca tu canti bine(mi s-a intamplat la duel) iar cand te asculta altii(si incep sa comenteze) iti dai seama cat de prost ai cantat.

3)Metronomul sau drum machine(neaparat) dupa aia te inveti sa canti liber(fara nik in spate) si cand o sa vrei sa mai canti cu altcineva sau sa canti cu un backing track o sa observi ca o iei inaite, ramai in urma sau te potihnesti si te incurci si te enervezi(in cazul meu).Asta se intampla pentru ca nu lasi toba(sau partea ritmica) sa iti impuna ritmul si o sa te iei dupa ritmul care ti la-ai format cand cantai liber(adik tu tiai format un metronom rigid in tine care are doar 3 ritmuri: rapid, lent si mediu care nu au o masura anume in BPM).

4)Nu te descuraja. Orice instrument ,cat de mult l-ai iubi tu, tot dureaza foarte mult sa il invetzi corect(intr-un an nici incepator nu esti)

5)Dupa ce te obisnuiesti cu chitara incearca sa citesti o carte sau sa vorbeti cu cineva in timp ce canti. Te ajuta sa foarte mult la concentrare si mai incolo daca iti dezvolti si vocea ajungi sa cant lucruri relativ complexe si cu vocea si cu chitara.(Ex: eric clapton - tears in heavens)

6)Pune tinta(viziunea despre chitara) cat mai sus si fa pasi sigur catre ea. Sigur o sa ajungi daca depui efort si timp(in acelasi timp)

7)Multe filme educative(despre chitara), guitar pro sunt foarte bune. In video poti sa iti dai seama mai usor cum faci ceva si gandirea ta vizuala si subconstientul te vor ajuta foarte mult si iti vei da seama ca dupa vreme o sa-l imiti pe cel din film(instrumentul se fura nu se invata oleaca de colo... oleaca de colo... mai te gandesti si tu ceva si ti-ai facut stilul propiu)

8)Traiasca netu. Gaseti pe el ce doresti daca ai rabdare.

9)Invata bine notele. Mare efort dar merita fiecare secunda. Trebuie un profesor cu o bata mare pentru asta daca esti lenes.

10)Distreazate cand canti oriunde ai fi(pe scena ,la repetitii ,lectii de chitara, acasa singur). Fa efortul cu placere.

 

Bafta la studiu.

And keep on rocking

total bullshit (hai sa zic ca 5% din ce ai zis..e adevarat dar c'mon sa citesti o carte in timp ce canti.... :( e aiurea)

 

Te rog eu...dar te rog frumos, NU mai posta aiurea pe RGC.(tinand cont ca esti incepator, nu ma intelege gresit)

 

Multumesc

 

tre sa pleci de la o scula prosta , pe care sa o freci pana ajunge rumegus si din care scoti si untu, pentru ca pe o scula nasoala itzi faci degete bune, incerci sa faci dintr-un sunet prost o nota . deci faza cu scula buna de la inceput e o idee proasta pe care o practica copiii de bani gata, care se lasa de cantat dupa 3 luni. Uita-te la toti marii chitaristi pe ce "carpatoare" au inceput.

exact asta cred si eu...

 

cand joci un joc cu "coduri" nu e aceeasi senzatie pe care o ai cand joci fara... , exact acelasi lucru si la chitara... daca incepi direct cu Soldano si Esp .... :)

 

Later edit: cu asta inchei?(sper :) )

 

 

FIECARE CANTA LA CHITARA IN POZITIA IN CARE SE SIMTE CAT MAI BINE ... NU TREBUIE SA URMEZI O ANUMITA REGULA SAU ANUMITE REGULI, MAKE YOUR OWN :)

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Mda, m-am cam lamurit. Cine citeste forumul zic eu ca isi va da seama sfaturile cui ar trebui sa le asculte si sfaturile cui nu.

Obogz, desi cant de 17 ani te asigur ca n-am uitat greutatile de la inceput. Dar n-am uitat nici cat de tembel eram atunci, incat credeam ca pot da sfaturi la altii. Acum ma umfla rasul cand imi aduc aminte. In ceea ce priveste internetul, e greu pentru un incepator sa discearna ce e corect si ce nu. Din pacate pe net sunt foarte multe locuri ca rgc in care se gasesc oameni care canta de 1-2 ani sa-si dea cu parerea. Te urmaresc de cateva zile, ai scris o gramada de tampenii, am senzatia ca unele au fost si sterse. N-am nimic cu tine, si eu am fost la fel. Dar pe rgc sunt si oameni valorosi. Daca incearca sa zica ceva, sar pe ei 15 pustani care abia stiu cum se cheama corzile si incep sa-i contrazica uneori chiar in termeni duri, specifici varstei. Eu insumi, am ajuns ca atunci cand vreau sa vorbesc cu cineva sa o fac prin PM in loc sa deschid un topic care ar putea fi util tuturor, pentru ca deja mi-e sila de toate discutiile fara obiect. Asta e grav pentru un forum.

In concluzie, poate ar trebui in profilul fiecaruia sa scrie si de cat timp studiaza instrumentul.

Eu raman la parerea mea, ca la inceput trebuie sa-ti puna instrumentul in mana un profesor.

Desi a fost un mesaj pe care unii il pot considera dur, va invit la toleranta.

Asta e cel mai matur reply care l-am vazut vreodata pe RGC, bravo Faust..mi-a placut.

Link to comment
Share on other sites

Ciao faust, te inteleg. De un punct de vedere ai dreptate si tu.

Imi pare bine ca nu ai luat cu rao ce am scris dar sa stii ca este un adevar. MAI MULT, in tinereta mea (nu sunt prea batran am 30 de ani..) am vazut situatii din astea si pe alte forumi (am schimbat tara dar lumea tot la fel este) si am remarcat si eu probleme respective:

1)cum zici bine tu nu suntem toti la fel, o sa fie persone mai moderate si alte mai extremiste, poate depinde de varsta, de cultura in general etc.. si inainte sau dupa te lovesti de ceva.

2)am putut sa denot (peste tot nu numai in tara ) spirit de conservare din parte acei mai pregatiti. Adica, le stiu pe toate, ma simt tare si mai mult stiu mai mult ma rup in figuri si nu ajut pe nimeni. (cam asa ceva).

Asa ca o sa fie devina pustani, o sa fie devina cei cu mai multa esperienta...scump faust trebuie sa avem rabdare, sa stim sa trecem peste cateodata, sa stii. Daca nu ramai singur si nu este frumos.

Faptul ca multi nu au ce sa invata din forum acest? Se poate intra pe forum si pentru a schimba 2 vorbe cu alti chitaristi (nu neaparat tecnic..). Eu personal daca vad ca discutia nu ma interezaza trec mai departe.

Imi a parut bine oricum de conostinta (virtuala..dar totusi!!).ciao si merci tie.

Link to comment
Share on other sites

Sfaturi funny:

1. Nu arunca cu chitara pe fereastra, oricat de prost ai canta.

2.Nu iti taia degetele! Bataturile vor disparea in curand(nu chiar...:-")

3. Nu da cu chitara in cap nimanui!(Decat daca te enerveaza foarte tare)

4.Nu da nimanui chitara ta decat daca esti sigur ca e expert!{o prietena de-a mea a patit-o cu un mos ticnit, care dadea pe prima coarda si rotea cheia a patra :))}

Cam astea sunt sfaturile mele.In continuare va las pe voi....:))

Edited by Mada
Link to comment
Share on other sites

AZI MA AFLU-N TREABA !!! AM ZIS .

Ma eu am o idee , mai mult o teorie defapt. Din cauza ca multa lume nu se pricepe (NU la cantat , e irelevant , ci la chitari ca bucati de lemn), ei se gandesc ca daca iti iei chitara noua , buget mediu ,nu ai cum sa fii pacalit. TEORIA mea zice ca nr. chitarilor bune pe cap de locuitor este o constanta , din pacate nr. celor proaste este in continua crestere. Si asta din cauza ca o chitara buna se poate revinde oricand si in mare parte s-a scos parleala. De fiecare data cand un amic , cunostiinta etc mi-a cerut parerea in a-si cumpara chitara am "boicotat" achizitionarea unei chitari noi (ca nu mi-a iesit tot timpu este partea a 2-a").

Deci in concluzie , sfatul pe care il am eu pentru un incepator este sa NU isi ia chitara noua , ieftina . Mai bine cauta ceva second. Daca iei o chitara noua de 10 mil pe urma poti sa o vinzi cu 7-8. Daca iei una second si ai grija de ea o vinzi tot cu 10. Pana la urma , vorba cuiva de aici "BOICOT CHINA".

Si , a doua chestie , este ESENTIAL sa se inceapa studiatul la chitara ( in vederea in care se vrea atingerea unui nivel cat de cat superior cantatului in parc si in camin) cu un PROFESOR. Pentru a se invata o pozitie corecta a penei , a mainii stangi , pentru a se face un program de studiu specific nivelului. ASTEA NU LE VEZI PE NET. Uitati-va la 1000 de lectii cu Malmsteen , Gilbert , Petrucci , etc , NU iti arata nici unu cum tine pana in mana.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

Hai sa ma bag si eu in vb :)

 

Legat de ce zicea Mr. Jackson mai devreme... "Sa nu crezi niciodata ca stii totul, fiindca vei afla destul de repede ca nu stii nimic."

 

Cred ca pe masura ce studiezi ti se deschid noi orizonturi si descoperi ca ai inca multe de invatat... si tot asa... studiul nu se termina niciodata :).. dar intotdeauna exista oameni mai bine pregatiti de la care poti sa furi cate ceva... si exista oameni mai slabi care au nevoie de sfaturi.... nu sunt de parere ca un incepator are nevoie numai de sfaturi avizate de la cei mai buni chitaristi...

 

Legat de prima chitara....

 

N-as vrea sa abordez subiectul din punct de vedere financiar... cred alex a punctat foarte bine problema.. sunt de parere ca prima chitara poate sa fie si o scandura cu 6 corzi... pt ca in mana unui incepator va suna la fel de "bine" ca un strat srv ... daca incepatorul va considera ca merita investitia intr-o alta chitara sunt convins ca va face tot posibilul sa-si cumpere o chitara putin mai buna ...

 

-eu de exemplu tin minte ca la inceput aveam o clasica reghin cu corzi de metal vechi de 5 ani... cu griful rupt si lipit cu o bucata de metal cu suruburi.... cu distanta de la corzi la taste de un cm la tasta 12... si cu un sunet mizerabil... corpu spart... etc si sincer nu cred ca eram constient atunci ca am o chitara proasta... chitara asta nu m-a oprit sa invat cateva acorduri , sa invat sa zdrangan putin, sa ma faca sa-mi doresc mai mult.

 

 

-cam atat...

 

despre "cu sau fara prof "? nu stiu ce sa zic... depinde de la caz la caz....

Link to comment
Share on other sites

OK se pare ca voi nu ati inteles rostul topicului. Si ma las batut nu mai spun nimic. Tot ce vroiam era sa ajut si ce am scris acolo erau si sfaturi de la profesorul meu care pun pariu ca intrece in experienta pe oricare de aici. Si ce auzi de la un profesor de clasica (care a scos multi oameni tari) cred ca merita sa fie postat. Eu nu dau experienta mea, am dat cateva ideii restul sunt adunate de la mai mule pers. Ma rog... ce conteaza... Se pare ca trebuie sa fii important esti in pe RGC ca sa poti sa propui ceva io nu sunt si nu voi fi. Bye bye.

Link to comment
Share on other sites

OK se pare ca voi nu ati inteles rostul topicului. Si ma las batut nu mai spun nimic. Tot ce vroiam era sa ajut si ce am scris acolo erau si sfaturi de la profesorul meu care pun pariu ca intrece in experienta pe oricare de aici. Si ce auzi de la un profesor de clasica (care a scos multi oameni tari) cred ca merita sa fie postat. Eu nu dau experienta mea, am dat cateva ideii restul sunt adunate de la mai mule pers. Ma rog... ce conteaza... Se pare ca trebuie sa fii important esti in pe RGC ca sa poti sa propui ceva io nu sunt si nu voi fi. Bye bye.

 

 

Tata meu il bate pe tata tau...exista si cativa experti aici pe forum, nu dau nume, ca nu-mi place sa pup in fund :(

 

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.