www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dilema Muzicala Chitara Si Pian


ohamoha
 Share

Recommended Posts

Salut.

Ma gandesc la o chestie care in mod normal este foarte subiectiva, dar poate are cineva o parere in plus.

Imi place sa invat unele chestii care imi fac cu ochiul la un moment dat(snowboard, motociclism, box fac de ceva vreme) si care nu au legatura cu meseria mea de calculatorist. Astfel ca acum vreo trei ani am imprumutat o chitara si cu ea in mana m-am intrebat cum functioneaza. Nu am retinut nicio virgula din lectiile de muzica din generala si stiam doar cum suna o chitara. Noroc cu youtube cu ajutorul caruia am inceput sa invat una alta. Deoarece timp de un an in fiecare zi zdranganeam un pic am zis ca ar fi interesant sa aprofundez putin, asa ca am cautat un profesor si am ajuns la dl. Cyfer(cyfer.ro). Urmatorii doi ani in fiecare saptamana am avut o intalnire cu dumnealui. Am 32 de ani si timpul limitat, dar am reusit sa acord importanta subiectului. Incet Cyfer m-a introdus in ce inseamna de fapt muzica, cum se compune si cum se descompune. Creierul meu preponderent analitic a reactionat deosebit de bine, fascinat pe de o parte de matematica din spatele teoriei muzicale, dar si de taramul artistic, antrenand partea dreapta a creierului pe care la mine se cam pusese panza de paianjan. Cu cat inaintez cu atat descopar mai mult, am ajuns sa ascult compozitii clasice nu din snobism ci pentru ca imi plac cu adevarat. Va recomand si doua carti despre subiect care mi-au placut foarte mult:

http://www.emag.ro/maiestrie-fara-efort-kenny-werner-for973-1701-29-5/pd/E8Q250BBM/

http://www.humanitas.ro/humanitas/creierul-nostru-muzical-%C5%9Ftiin%C5%A3a-unei-eterne-obsesii

 

Un prieten si-a cumparat acum ceva vreme o clapa micuta, un sintetizator de fapt. Am avut ocazia cateva zile sa ma joc cu el si s-a aprins o scanteie. Nu ma dau in vant dupa sunete electronice dar am inceput sa fiu atent la tot ce inseamna un pian clasic. M-am uitat la nenumarate filmulete despre modele, despre mecanica dinauntru si cum se acordeaza despre stiluri si tipuri. Ma atrage mult precizia si polifonia. Si am inceput sa ma intreb tot mai des ce-ar fi daca...

 

Eu am un Gibson SG din 2008 luat la mana a doua pe care am dat 500 de euro. Eu o chiatara faina care suna bine imperecheata cu un amplificator pe lampi. Dar ma simt atras destul de mult de compozitii clasice(cel putin recent), de exemplu in ultimele doua saptamani m-am jucat cu Malaguena si Bolero. Imi place sa vad notele si sa analizez firul muzical, dar nu-mi prea place cum se leaga notele pe SG-ul meu. Daca sunt doua note pe aceeasi coarda, prima trebuie oprita inainte sa sune a doua(pentru ca a o lua pe alta coarda nu este intotdeauna la indemana), si chiar si doza din head pe clean mi se pare ca nu suna suficient de cald.

 

Ei si aici stau pe ganduri. In anii astia in putinul timp disponibil am castigat un potential tehnic pe chitara, mi s-au obisnuit degetele si mi-e usor sa cant ceva nou. Dar as vrea sa incerc si la pian. Nu unul autentic, am vazut modele electronice bune la 2000-3000 de lei si s-ar incadra in buget. Muzica am inceput s-o "simt" asa cate putin si asta este transferabil, dar din punct de vedere tehnic incep de la zero. A doua varianta ar fi sa dau banii astia pe o chitara clasica sau hollow-body pentru un sunet mai cald si sa profit de ce am invatat pana acum. Pianul pe de alta parte ar fi interesant tocmai pentru ca e ceva nou. Ca sa ajung la un nivel bunicel de interpretare pe chitara oricum mai am nevoie de vreo treizeci de ani de exercitiu asa ca intrebarea este, alerg dupa doi iepuri sau nu?

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Bine-ai venit.

Argument: eu am ajuns la chitara electrica la citiva ani dupa niste ani de studiu de pian clasic.

Cred ca e bine ca ai pus o baza, e important. Cit despre instrumente cred ca alegerea nu e de facut, le poti studia in paralel chitara si pianul. Iti vor consuma insa foarte mult timp si constanta studiului (zilnic, da?) e singura cale. Pentru fiecare instrument! Mi-ar placea sa fie altfel dar nu e.

 

In legatura cu achizitia instrumentului cu clape, aici cred ca e bine sa gindesti in felul urmator: pian sau orga. Cind spun pian ma refer la claviatura "grea", weighted sau cum i-o mai spune. Multe dintre pianele electronice moderne sint dotate cu claviaturi "grele" sau "semi-grele". Ca si unele dintre sintetizatoare/workstationuri. Claviatura de orga e altfel la mina si in timp ti se dezvolta unele automatisme dinamice pe care la pian nu le poti folosi. Nu e neaparat un capat de tara dar poti sa cauti spre comparatie filmari cu Jimmy Smith si uita-te apoi la miinile lui Keith Emerson (cu o foarte solida formatie de pian clasic) si vezi diferenta (pe acelasi tip de claviatura, orga Hammond).

 

Despre scule: poti gasi in plaja de preturi 2000-3000 piane electrice bune, asta chiar e ultima problema. Multe au si difuzoare incluse si-ai scapat de-o belea.

Bafta!

Edited by Posho
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poti incerca un Kaossilator http://www.mcmusic.ro/dj/sintetizatoare/korg-kaossilator-pro-sintetizator-dj-kaossilatorpro.html Are cam toate sunetele de clapa/sintetizator, arpegiatoare, ritmuri, basi, si nu trebuie sa iti formezi degetele ca un pianist.

 

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

1000 lei = o chitara clasica decenta facuta de reghin ( regun sm20, sau cristal... parca... vezi pe site-ul rapsodia si/sau magazinul din Bucuresti)

2000 lei = un pian electronic decent care are si ceva sunete de organ-synth si strings... (dar second hand: Casio, Roland, Korg, Yamaha, etc)

 

1 ora de muzica pe zi = relaxare si reincarcarea bateriilor.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

si eu am avut aceasi intrebare acum vreo 2 ani, sa iau sau sa nu iau un pian.

alegerea mea a fost asta: http://www.muzicastore.ro/pian-digital/pian-digital-yamaha-ydp-141-dark-rosewood/

l-am luat cu 1000 mai scump decat e acum dar nah...

pianul asta a fost recomandat de foarte multa lume, concluzia e foarte buna, fac schimb intre chitara si pian cum imi vine cheful :)

 

ps: nu am cumparat chiar de la site-ul ce l-am postat, deci nu este o recomandare. l-am luat de la thomann dar nu mai e in oferta...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.