www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Pedala Tremolo Recomandati ?


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

Pret...in jur de 500 roni maxim !

 

In pretul asta s-ar incadra boss tr-2 si ehx pulsar. Astea sunt singurele pe care le-as si putea proba la magazin ( din cate am vazut pe site-urile magazinelor de la noi ).

Alte recomandari, sugestii ?

 

p.s. am auzit/citit cum ca boss tr-2 ar avea o scadere de volum in momentul cand este cuplata. Ati avut de-a face cu treaba asta?

 

mersi anticipat

 

Link to comment
Share on other sites

ce asteptari ai de la pedala? Ai nevoie de functie de tap? Iti trebuie variatiuni de sine, patrat, triunghi?

Eu as incerca ceva mai ieftin, avand in vedere ca e un efect deloc complicat si n-ai cum sa dai gres, depinde si de cat de des il folosesti si cat de important e in formarea tonului in set-up-ul tau.

Link to comment
Share on other sites

m-am injghebat la un proiect de electro-blues in care vreau sa bag si niste fraze surf cu mult reverb si tremolo.

Foarte tare! :D

Vezi ce bine era sa ai procesor sa experimentezi? Mai e varianta simplista Joyo, aka Harley Benton. Pentru ce descrii tu ar fi suficient. Ideea era sa nu-ti iei ceva ancestral si foarte scump pentru un efect pe care il folosesti din an in paste. Si mai e un lucru: E un efect simplu de modulatie, nu coloreaza in niciun fel tonul. Singurele probleme sunt: e "heavy-duty"? adica e rezistent in timp, si cele de functionalitate, dar daca nu ai nevoie de tap si alte prostii, eu cred ca e de ajuns ceva ieftin.

Sau de ce nu, varianta DIY daca ai ceva rabdare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc BOSS TR-2 si nu am experimentat problema cu volume drop,am pedala tot asa cumparata de pe forum de vreo 2-3 ani si merge fara probleme.Am mers pe acelasi considerent un efect deloc scump pt ca il folosesc f putin/de coloratura ici colo,mi s-a parut cea mai buna afacere ton/rezistenta la utilizare/pret.

Link to comment
Share on other sites

Pentru o pedala de tremolo (cel putin din ce am experimentat eu) este imperativ sa aiba in primul rand reglare de volum. In general efectul de tremolo este un efect care da senzatia de cadere de volum si este bine sa ai de unde sa compensezi.

 

Daca doresti o pedala simpla de tremolo atunci poti merge pe oricare varianta propusa mai sus, in cazul in care doresti o varianta mai extinsa atunci putem sta de vorba pe PM (avem cateva solutii).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dintre cele doua insirate de tine , eu am incercat EHX si mi se pare foarte ok , este folosita si de baietii de la Arctic Monkeys in multe inregistrari si live .

Poti opta si pe forum sa iti faca cineva ceva custom , sunt mai multi care lucreaza foarte frumos .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.