www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

o intrebare pentru toti care au ceva vechime


Guest cooasha
 Share

Recommended Posts

Guest cooasha

Am o intrebare si care vrea sa raspunda fara mistouri e binevenit si zic si multam......pentru un incepator o chitara Stagg L500-CS de genul celei din poza e buna? Adica sa nu fie nici lopata dar nici de aia de clasa, una pentru invatat si eventual revanzare.....daca a avut cineva sa-mi zica cum e si daca se merita...pretul nu e mare si se poate rezolva, pe mine ma intereseaza calitatea ei.....

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

eu unu am inceput pe o chitara mult mai proasta ca aia. o chitara de inceput trebuie sa fie o bucata de lemn cu griffu drept si cu 6 corzi pe ea pt ca atunci cand iti iei alta mai buna sa simti diferenta....parerea mea.

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Pentru cat dai pe ea , L500 aia sau cum ii zice, e o chitara buna spre foarte buna.

Nu toate staggurile sunt lopeti, si aia ar trebui sa fie top-of-the-line de la stagg. Mi se pare un picut cam grea, dar e destul de bine finisata si suna suficient de bine incat sa nu ai nevoie sa o schimbi vreo 2-3 ani.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

...na..ca am si uitat sa zic, are un prieten stagg les paul (nush daca exact modelu ala) si sincer mie mi-a placut...in special griffurile , am avut si eu stagg si da-mi voie sa iti spun ca toate staggurile pe care le-am vazut eu aveau griffurile lacuite ceea ce e un avantaj...chiar destul de maricel... am vazut jackson cu grif nelacuit :):) (sa ma rog...lacuit f putin)

Link to comment
Share on other sites

asteapta sa intre in noi EU si vei putea cumpara la 1/2 din pret chitara aceasta ..si la ora actuala se vand la suprapret ...nu costa mai mult de 60Eu ..siu pe Ebay e plin de chitare de vanzare noi ,folosite etc...cu bani ce-i dai la nmoi pe o chitara mergi la Tohman si ati alegi chitara ..

 

 

Sunt chitare foarte bune am incercat mai multe , totul este OK , dupa doi ani insa vei cumpara nu alta ci inca una de alt tip ...ceva stil Strat ...apoi ..una stil PowerStrat ...si asa pana o sa ai vre-o 30 de chitare ca sa ai tot felu de tonuri.Bineintele asta ptr cazul ca mai canti peste 10 ani si ai nevoie , altfel o pui in cutie sa arati nepotilor..

 

Daca ajungi un Clapton sau Seve Vai ati dau firmele chitara signatura pe gratis ba mai si platesc numa sa canti pe ea sau macar poza sa faci cu ele ca sa cumpere fraieri..

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
...na..ca am si uitat sa zic, are un prieten stagg les paul (nush daca exact modelu ala) si sincer mie mi-a placut...in special griffurile , am avut si eu stagg si da-mi voie sa iti spun ca toate staggurile pe care le-am vazut eu aveau griffurile lacuite ceea ce e un avantaj...chiar destul de maricel... am vazut jackson cu grif nelacuit :):) (sa ma rog...lacuit f putin)

 

Treaba cu grifu nelacuit (adica uleiat) e o chestie pur de gust. Eu personal prefer grifu uleiat in detrimentul celui lacuit, deoarece aluneca mana mai bine pe el. In ciuda parerii tale, nu e un pacat sa ai grifu uleiat.

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

"Daca ajungi un Clapton sau Seve Vai ati dau firmele chitara signatura pe gratis ".......mda, exact acolo ma gandeam si eu......:)))), oricum mersi pt. informatii....

Link to comment
Share on other sites

Treaba cu grifu nelacuit (adica uleiat) e o chestie pur de gust. Eu personal prefer grifu uleiat in detrimentul celui lacuit, deoarece aluneca mana mai bine pe el. In ciuda parerii tale, nu e un pacat sa ai grifu uleiat.

Da trebuie sa fie lemn frumos si dens ca sa aiba luciu .. ca sa ramana estetic , altfel daca lemnul este mai poros devine negru ranced si oxidat ca si bata ciobanului si nu prea mai arata a instrument...

 

de altfel poti sa dai cu ulei si gatul lacuit , vara ung gatul si corzile cand este cald ca sa nu se lipeasca degetele de corzi , dao co CONTOX spray de contact ce contine ulei fin si sau ceva ulei siliconic....atentie poate sa dizolve unele lacuri..!!!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat un Stagg din seria L pentru fiu-meu acum doi ani.

Este neagra. Nu stiu daca este L500 dar in rest este identica cu cea din poza. Mecanice aurii, doze cu capac auriu, pick-guard negru.

Dupa un set-up initial chitara se prezinta foarte bine. Dozele au semnal puternic (cam inchis dupa gustul meu, dar mdeh nu ma omor dupa sunetul LesPaul), sustain foarte bun - asta poate si datorita grifului destul de gras... (LesPaul ce sa mai vorbim), dar in rest comod si bine finisat.

 

Singurul dezavantaj: este foarte grea (nu-mi dau seama daca mai grea decat un LesPaul adevarat), dar daca esti bine facut nu conteaza.

 

Vad ca aceasta varianta are un top flamed-maple ceea trebuie sa duca la un sunet ceva mai bright, adica mai "lucios" putin.

 

In conluzie: recomand aceasta chitara oricarui incepator. Este foarte posibil ca sa nu fie niciodata vanduta pentru ca este un instrument bun din toate punctele de vedere.

Precautie: cand o cumperi - du-te la magazin cu cineva foarte priceput pentru a depista eventualele defecte de fabricatie: taste iesite, grif curbat datorita depozitarii necorespunzatoare, etc... Vanzatorul va incerca sa-ti bage pe gat un instrument de care vrea sa scape.

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha
Am cumparat un Stagg din seria L pentru fiu-meu acum doi ani.

Este neagra. Nu stiu daca este L500 dar in rest este identica cu cea din poza. Mecanice aurii, doze cu capac auriu, pick-guard negru.

Dupa un set-up initial chitara se prezinta foarte bine. Dozele au semnal puternic (cam inchis dupa gustul meu, dar mdeh nu ma omor dupa sunetul LesPaul), sustain foarte bun - asta poate si datorita grifului destul de gras... (LesPaul ce sa mai vorbim), dar in rest comod si bine finisat.

 

Singurul dezavantaj: este foarte grea (nu-mi dau seama daca mai grea decat un LesPaul adevarat), dar daca esti bine facut nu conteaza.

 

Vad ca aceasta varianta are un top flamed-maple ceea trebuie sa duca la un sunet ceva mai bright, adica mai "lucios" putin.

 

In conluzie: recomand aceasta chitara oricarui incepator. Este foarte posibil ca sa nu fie niciodata vanduta pentru ca este un instrument bun din toate punctele de vedere.

Precautie: cand o cumperi - du-te la magazin cu cineva foarte priceput pentru a depista eventualele defecte de fabricatie: taste iesite, grif curbat datorita depozitarii necorespunzatoare, etc... Vanzatorul va incerca sa-ti bage pe gat un instrument de care vrea sa scape.

 

 

Mersi mult, cam am priceput ce zice lumea.........se poate inchide.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.