www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nelamurire


Guest Cloud
 Share

Recommended Posts

Am o nelamurire im privinta amplifurilor de 10-15 Watti , am auzit cum suna Peavey Backstage, si doresc sa imi cumpar unul.Am auzit cum suna dat la 5 intr-o incapere medie si se auzea tare,nu inteleg dc toti zic ca nu e destul ca sa acopere bateria, am auzit si ce volum are un set de tobe neamplificat dar nu am auzit niciodata in combinatia asta amplif de 10-15 Watti si tobe neamplificate. Amplifu reuseste sa acopere tobele sau nu?(sau daca nu sa le acopere macar sa nu fie acoperit de tobe)

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa. Conteaza, e drept, si in cate difuzoare 'impinge' amplificatorul respectiv - 2x20W pe lampi dat la jumate, in 4x12 (stereo) se joaca foarte bine cu un tobosar cat de cat normal la cap, cu tobe bune.

 

Daca mergi pe tranzistor si e vorba de un tobosar mai violent, iti trebuiesc cel putin 50W bagati in macar 2x12, ca sa n-ai nici o surpriza. Daca vrei mai multa putere curata, 100W in 2x12 suna deja mai bine daca esti pe tranzistori.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

40W pe lampa acopera orice tobosar. Dar dupa cum spunea si cearny, conteaza foarte foarte mult si boxa. Un amp 1x12 o sa sune fortat rau. Pe de alta parte, un Plexi bagat intr-un 4x12 zboara chilotii de pe tine... asta cu volumu la jumate (si are doar 50W)

Link to comment
Share on other sites

Pai eu imi puneam problema invers pana acum cateva zile, unde gasesc eu amplif asa mic ca sa nu acopere tobele cand am vaz ce scoate ala de 15 ,cand am vaz ca unii isi fac griji ca nici alea de 40 nu fac fata.Ma gandeam ca unu de 10-15 ar fi destul pt practice si ca unu de 40 deja poti sa dai un mic concert cu tobe amplificate.Si am uitat sa intreb, amplifu asta Peavey are Trans Tube , nu e pe lampi dar are in fata un semn ce seamana cu cel al lampilor(simbolul conventional), oare asta inseamna ca simuleaza sunetul lampilor prin tranzistori, dar nu are aceasi putere?

Edited by Cloud
Link to comment
Share on other sites

Uite m-am uitat si pe siteul producatorului si zice in manualul de utilizare ca se pot face si jamsesionuri si mici concerte.Si m-am uitat pe diverse siteuri la comments la amplifu respectiv si unii zic ca face fata la tobe unii zic ca nu.

Ampliful se numeste Peavey Backstage , 10 Watti , cu difuzor de 6 inchi jumate si nu e pe lampi deloc , foloseste tehnologia Trans Tube care emuleaza/simuleaza sunetul unui amplif pe lampi si ziceau unii ca diferenta dintre unul pe lampi si unu care are Trans Tube e aproape inexistenta.

Edited by Cloud
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Din cate stiu eu, faptul ca un amp pe lampi se aude mai "tare" e datorat armonicelor generate de acele lampi care dau un sunet mai "loud". Asa ca ma mir ca o emulare de lampa poate obtine acelasi efect.

 

Ca o mica paranteza, unele seturi de tobe au o acustica proasta pe cand altele, evident mai scumpe, au o acustica mai buna (si se aud sensibil mai tare)...

Link to comment
Share on other sites

intr-o sala necapitonata , neantifonata de marime mica 5/6m ,100W abia auzi , cu cat mai tare dai statia creste harmalaia .si pana la urma degeba bagi 200W nu se aude clar.Sincer a-mi este groaza cand trebuie sa merg la repetitii , sa bajbai prin harmalaia de tobe si chitare si doar intuiesc ce suna.

 

Trebuie repetet la volum mic .

 

In primul rand trebuie antifonati pereti , cu burete etc...si atuncea poti sa canti si cu 15W si se aude deoarece tobele nu se mai reflecta din toate zidurile , si nici chitara .

 

intrebarea este daca aude chitara bateristul la asa putere mica ? , premierul ai suna in cap daca da tare si nu mai aude statia.Si din motive cunoscute bateristi dau tare in tobe.

 

De altfel 15 W folosedti ptr acasa sa repeti nu la repetitie cu trupa complecta.Se pune intrebarea ...ce fel de 15W sunt ....?depinde de multe..

.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie repetet la volum mic .

 

intrebarea este daca aude chitara bateristul la asa putere mica ? , premierul ai suna in cap daca da tare si nu mai aude statia.Si din motive cunoscute bateristi dau tare in tobe.

 

De altfel 15 W folosedti ptr acasa sa repeti nu la repetitie cu trupa complecta..

 

Man, se vede k ai mai chiulit shi u la orele de romana. :)

Link to comment
Share on other sites

E vorba de decibelii acustici pe care ii simti si puterea amplifului.

Daca esti numa tu care canti sezatia de volum poate fi asemanatoare la un amplif de 15 sau de 200 de watti, dar cand bagi si alte instrumente te acopera.

 

Gandeste-te la castile de Ipod care suna F tare si niste boxe de auditie de camera. Volumul e acelasi dar sunetul se distribuie intr-un volum mult mai mic.

Link to comment
Share on other sites

Domnilor: teoria asta cu amplificatorul care face fata la tobe sau nu este foarte relativa.

Exista trupe care repeta cu tobele amplificate, ca sa aiba (vezi doamne) toba mare mai mult "sman".

Atunci normal ca trebuie si un amp de chitara si de bass pe masura care sa faca "fata".

 

La o repetitie normala este foarte greu sa mentii nivelul sonor jos. Fiecaruia i se pare ca instrumentul sau se aude prea incet. Cu cat instrumentistii sunt mai "tehnici" cu atat mai mult dispare aceasta problema. O repetitie normala se poate face si cu instrumente acustice si cu prosoape sau paturi peste tobe. Tobarul daca stie ce face poate folosi bete speciale pentru repetitie (mai subtiri) si poate lovi mai incet decat in conditiile de live. La 20-30 de ore de repetitie este de ajuns unul sau doua snururi cu instrumentele date la volum real "live" adica maxim 2 ore. In rest, lucrurile se rezolva astfel dupa parerea mea:

- un amp de 15W de "practice", pozitionat la nivelul urechilor

- fiecare sa-si invete partitura perfect

- sectia ritmica (bass tobe) sa repete in prealabil separat

- la fel sectia melodica-armonica (chitara, clape, voce) eventual cu metronom

- nivelul sonor pastrat la o marime decenta

- vocea sa fie auzita de toti

- daca compunem ceva nou inchidem microfoanele si dam volumul jos de tot cat sa ne auzim vorbind fara sa urlam.

- pachetele de voce: intai la rece, cine falseaza da o bere.

 

Asta ar fi intr-o lume ideala. Dar praftika ne omoara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.