www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Legare Amplificatoare Si Pre-amplificatoare


Recommended Posts

Neatza,

 

Ieri mi-am luat un Orange TT, un amp de 7/15W switchable. Are o intrare si o iesire.

Configuratia actuala este:

 

chitara -> Sovtek Big Muff -> ENGL E530 preamp { FX loop cu Zoom G2 } ->(line out)-> TONE 5W combo (un power-amp cu Celestion V30).

 

Ce ash dori sa obtzin e o modalitate de a avea TT-ul undeva intre ele, astfel incat sa pot canta si pe TT si pe ENGL in acelasi timp sau alternativ. Asta nu e o configuratie pentru cantat live, doar pentru convenientza mea de acasa, si pentru a combina eventual sunetele de la amplificatoare. La ENGL am footswitch, deci pot trece usor prin cele 4 canale, la Orange nu am si nu se exista.

 

Modul in care l-am montat acum e foarte simplu, am un speaker cable care iese din TT si o mufa mama/mama cu care conectez celestion-ul din combo, deci chitara -> Big Muff -> TT -> difuzor (nu trece prin power-amp). Daca vreau un reverb sau altceva, trebe ori sa cumpar alt procesor/pedale, ori sa mut Zoom-ul dintr-un loc in altul.

 

Acum din moment ce iesirea de la ENGL e line out, si TONE-ul n-are probleme cu ea, cred ca pot sa bag chitara in ENGL si apoi in TT si apoi direct difuzorul; nu cred ca pot sa prajesc nimic asa. Folosesc ENGL-ul ca o pedala practic. Insa trec peste power-amp-ul TONE, care devine redundant.

Cred ca daca conectez iesirea din TT la intrarea TONE-ului se va produce ceva neplacut, pentru ca ENGL-ul are semnal de linie (reglabil insa) iar Orange-ul are 7/15W... care nu cred ca-i fix acelasi lucru.

 

Ce parere avetzi, cum pot face treaba asta? Andrei, ca tu esti tata lui, ce parere ai?

 

Precizari:

- da, nu stiu prea multe despre partea electronica si electrica a lucrurilor

- da, am cautat pe forum inainte sa intreb (amplificatoare legare serie)

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Ce vrei tu sa faci mie mi se pare complet redundant. In primul rind nu prea inteleg de ce ti-ai mai luat Orange-ul, care nu are nici chanell switching si nici posibilitate de a folosi doar preampul sau doar puterea. Fara misto, asa cum prezinti tu setupul tau mi se pare complet inutil.

 

Singura posibilitate, desi cam complicata, este sa folosesti un sistem de multi amping, folosind acelasi difuzor. Adica splitezi semnalul imediat dupa distors, si il insumezi exact inainte de difuzor. astfel primul lant va fi chitara-distors-engl-zoom-tone-celestion si al doilea chitara-distors-orange-celestion. Asa cum vad eu nu ai cum sa integrezi zoomul in ambele configuratii.

 

Cauta pe la Radial sau la Lehle, vind diverse switchuri, s-ar putea sa gasesti ceva care sa poata face comutarile astea.

 

Ca si regula (evident, e optiunea ta daca o respecti sau nu :)) nu folosi niciodata 2 preampuri in serie, nu folosi 2 power ampuri in serie, nu intra dintr-un power amp in alt preamp.

 

Si din nou ma intreb, la ce ti-a trebuit Orange-ul?

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca Tiny Terror trebuie neaparat conectat la un difuzor. La fel ca si puterea pe lampi de la Tone. Iti cam mai trebuie un difuzor (sau un power soak).

 

Stiu, mersi de re-amintire :) Mare grija. Ce o sa fac e ca o sa scot TONE-ul din priza cand e conectat Orange-ul la difuzor, sa nu-i pot da drumul accidental.

Referitor la cabinet, ma gandeam la un Orange PPC112.

 

 

Dass: Mersi pentru idei, am vazut pe aici Lehle, trebuie sa studiez cu atentie care-s optiunile.

Daca am:

chitara -> Muff -> ENGL {Zoom} -> TT -> cabinet

atunci preamp-ul avand defeat, pot sa-l scot din lantz cand vreau. Pot sa il trec in defeat si sa cant clean sau medium gain pe TT, folosind si Muff-ul, apoi sa trec ENGL-ul intr-un canal cu gain, sa reduc gain-ul la TT si atunci am practic sunetul de la ENGL.

Ash prefera sa-mi confirme cineva ca varianta asta e safe din punct de vedere electric.

 

Ce vrei tu sa faci mie mi se pare complet redundant. In primul rind nu prea inteleg de ce ti-ai mai luat Orange-ul, care nu are nici chanell switching si nici posibilitate de a folosi doar preampul sau doar puterea. Fara misto, asa cum prezinti tu setupul tau mi se pare complet inutil.

 

Si din nou ma intreb, la ce ti-a trebuit Orange-ul?

 

Scuze, dar e o intrebare stupida. Cum adica la ce mi-a trebuit? L-am luat poate pentru ca imi place, nu stiu, culoarea portocalie? Sau cum suna? Sau pentru ca poate vreau sa vand ENGL-ul? Sau pentru ca doua amplificatoare sunt mai bune ca unul?

Inutila nu devine decat partea de putere din combo-ul TONE, care este MULT mai putzin "utila" decat sunetul unui Orange, pentru ca TONE-ul e doar un mic power-amp. In plus nu vad de unde treaba cu utilitatea; dupa cum am explicat, cant pentru mine deci tot ce vreau e sa imi fie cat mai comod sa pot sa schimb diversele sunete si eventual sa ma joc cu combinatzii noi (eg. Orange si ENGL folosite simultan). Nu e un setup profesionist, nu e un setup de scena. Iar Orange-urile cu footswitch-uri sunt la wataje prea mari pentru aplicatia curenta, ca sa zic asa.

Anyway, no offence, dar e o practica dubioasa sa te apuci sa tragi oamenii la raspundere in mod gratuit. Mersi pentru celelalte sfaturi, o sa incerc sa-mi dau seama ce pot face cu un Lehle.

 

Multumiri!

Edited by /dev/null
Link to comment
Share on other sites

Nu te-am tras la raspundere, e pb ta ca ai simtit asta.

Cred ca raspunsul tau a fost MULT mai agresiv decit intrebarea mea. Cred ca ai observat ca am incercat sa iti dau sfaturi constructive, nu sa fac misto de tine ca iti iei amplificatoare portocalii.

 

I alta ordine de idei, nu e nimic in neregula sa bagi iesirea din engl in intrarea de la Orange, atita vreme cit ai grija la volume si la gainuri. Dupa parerea mea insa nu va suna foarte bine. Vei incalca una din regulile pe care ti le-am spus, nu lega doua preampuri in serie. Poti sa incerci, nu strici nimic, poate o sa-ti si placa.

 

In general eu privesc sculele si setup-urile din pct de vedere mai profesionist, si in concluzie decizia ta de a-ti lua o scula care nu te duce in directia unui rig profesionist, si dupa parerea mea nu constituie un upgrade mi s-a parut discutabila. In nici un caz absurda sau condamnabila, asa cum lasi tu sa se inteleaga din raspunsul tau.

 

Sper ca m-am facut inteles.

Link to comment
Share on other sites

Nu te-am tras la raspundere, e pb ta ca ai simtit asta.

Cred ca raspunsul tau a fost MULT mai agresiv decit intrebarea mea. Cred ca ai observat ca am incercat sa iti dau sfaturi constructive, nu sa fac misto de tine ca iti iei amplificatoare portocalii.

 

I alta ordine de idei, nu e nimic in neregula sa bagi iesirea din engl in intrarea de la Orange, atita vreme cit ai grija la volume si la gainuri. Dupa parerea mea insa nu va suna foarte bine. Vei incalca una din regulile pe care ti le-am spus, nu lega doua preampuri in serie. Poti sa incerci, nu strici nimic, poate o sa-ti si placa.

 

In general eu privesc sculele si setup-urile din pct de vedere mai profesionist, si in concluzie decizia ta de a-ti lua o scula care nu te duce in directia unui rig profesionist, si dupa parerea mea nu constituie un upgrade mi s-a parut discutabila. In nici un caz absurda sau condamnabila, asa cum lasi tu sa se inteleaga din raspunsul tau.

 

Sper ca m-am facut inteles.

 

OK mersi pentru confirmare cu legarea engl/tt.

 

In alta ordine de idei, raspunsul meu a fost agresiv pentru ca tu ai chestionat in 4 fraze din 10 scrise ceva care era complet pe langa subiect.

Am intrebat cumva daca am facut bine ca l-am luat? Am intrebat daca exista redundantza? Am intrebat ce parere au oamenii in general despre ce scule imi cumpar si de ce? Nu. Am intrebat un singur lucru, si anume cum le pot avea pe toate mergand in acelasi timp si cu posibilitatea de a le combina sau macar alterna sunetele usor.

Totusi tu ai petrecut 40% din raspunsul tau exprimand o parere personala si complet neavenita asupra unei decizii facuta de cineva pe care nu cunosti, nu stii ce canta (sau daca canta) si de ce face toate asta. Fleoshc, ai decis ca e redundant si complet inutil (citeste din nou ce ai scris daca ai impresia ca exagerez), parere la care ai tot dreptul dealtfel; eu ca putzin tact te-ar fi impiedicat sa o impartasheshti neintrebat si public.

 

Apoi, mai e ceva, o chestie de crestere sau de mentalitate. Daca observi ca raspunsul meu e agresiv, o minima analiza a situatiei - din punctul tau de vedere - itzi poate arata ca tu ai vrut sa faci un bine si uite la bou' asta ce s-a enervat, hm...

Si-atunci ce facem?

Eu vad doua optiuni, ori zici "scuze, n-am vrut sa sune asa, ideea era ca [si explici eventual din nou, daca ai rabdare]", ori abordezi tactica in care dai vina pe celalalt ca e el nebun si exagereaza si ca daca a luat-o cum a luat-o e clar problema lui si n-are nimic de-a face cu tine, care te-ai exprimat foarte corect din punctul tau de vedere, care presupune X si Y si este cel mai probabil singurul, ei bine nu singurul dar oricum un mod foarte corect de a privi problema. Mai pui un pic la punct exagerarile inevitabile din raspunsul individului pe care ai reusit sa-l enervezi, si inchei pe un ton demn. Minunat.

 

Asa ca eu imi cer scuze daca te-am enervat in mod stupid cu raspunsul meu intr-adevar cam agresiv, si cu postul asta cam moralist, si cu urmatorul care o sa incerce sa fie extrem de neutru pentru ca deja am pierdut cam mult timp discutand finetzuri.

Link to comment
Share on other sites

Presimt ca in curind ma voi abtine si eu de la a mai posta pe acest forum.

Exact ce ziceam, suntem *totzi* superiori avem intotdeauna *noi* dreptate.

Scuze din nou ca te-am suparat, efectiv nu asta a fost intentia mea, ci doar sa-tzi spun hei fii atent ca ai cam dat cu mucii in fasole cu remarcile alea, care cred ca nu-shi aveau locul. Probabil ca dupa bunul meu obicei am facut-o intr-un mod pe care altii il considera agresiv, condescendent sau amandoua. Scuzele sunt sincere.

George, vorba aia era despre diavol daca tzin bine mine?...

Edited by /dev/null
Link to comment
Share on other sites

Scuze din nou ca te-am suparat, efectiv nu asta a fost intentia mea, ci doar sa-tzi spun hei fii atent ca ai cam dat cu mucii in fasole cu remarcile alea, care cred ca nu-shi aveau locul. Probabil ca dupa bunul meu obicei am facut-o intr-un mod pe care altii il considera agresiv, condescendent sau amandoua. Scuzele sunt sincere.

 

detectez oleaca de contradictie? :)

 

la subiect: line out-ul de la engl are frecventele corectate si simulator de cabinet, deci semnalul ii "subtiat" si nu are dinamica unei pedale de overdrive/distortion. nu ii un plan bun sa il folosesti in felul asta.

Link to comment
Share on other sites

detectez oleaca de contradictie? :)

 

la subiect: line out-ul de la engl are frecventele corectate si simulator de cabinet, deci semnalul ii "subtiat" si nu are dinamica unei pedale de overdrive/distortion. nu ii un plan bun sa il folosesti in felul asta.

 

Nu e nici o contradictie, dupa cum observi explic ce si de ce am scris prima oara, in timp ce scuzele sunt 'contemporane' cu ultimul mesaj.

 

La subiect: nu prea cred ca ai dreptate cu ce zici acolo. preamp-ul are mai multe line out-uri, unele compensate altele nu. din manual:

[item 27] LINE OUTPUT: RIGHT

Line Out for the preamp's right channel (1/4" unbalanced jack). This signal can be routed to a poweramp or a FX device via a shielded cable.

[item 28] LINE OUTPUT: LEFT

Line Out for the preamp's left channel (1/4" unbalanced jack). This signal can be routed to a poweramp or a FX device via a shielded cable.

[item 29] LINE LEVEL

This control feature determines the level of the LINE outputs 25, 26, 27 and 28. The instrument output (32) signal can also be amplified to 15 dB if required.

 

Pare bine nu? Una din aste ieshiri o folosesc ca sa conectez poweramp-ul TONE.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma:

 

chitara -> Sovtek Big Muff -> ENGL E-530 preamp cu Zoom G2 in FX loop, footswitch ---line out---> Orange TT --- speaker cable---> Celestion V30

 

merge perfect.

 

ENGL-ul are un switch numit "preamp defeat" care ii decupleaza preamp-ul dar lasa FX loop-ul, care e perfect pentru ca pot canta practic doar prin efect si Orange, care insa nu poate iesi niciodata din lantzul de sunet insa. Pot face clean-uri si overdrive-uri combinate, si suna in general foarte, foarte bine parerea mea. Orange-ul are o profunzime la low-end care complementeaza extrem de bine sunetul ENGL-ului, si in control la egalizare in Sovtek (ton), ENGL (bass, low-mids, high-mids, treble), Zoom (6 benzi) si in Orange (ton). Mu-ha-ha!

 

Mersi inca o data pentru sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.