www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Drummachine


Guest
 Share

Recommended Posts

Ce fel de software de tip drummachine imi recomandati? Am nevoie sa fie friendly, posibil free, si sa-mi dea un sunet de tobe electonice (gen anii '80). Vreau sa imi fac trackurile de tobe, sa le pun pe CD, si sa jamm-uiesc!

Link to comment
Share on other sites

Ce fel de software de tip drummachine imi recomandati? Am nevoie sa fie friendly, posibil free, si sa-mi dea un sunet de tobe electonice (gen anii '80). Vreau sa imi fac trackurile de tobe, sa le pun pe CD, si sa jamm-uiesc!

 

cauta ceva " tracker" era "fast tracker" si "Buzz" , dar nu stiu daca mai functioneaza cu P.IV. si in XP .

 

nu stiu ce inseamna la tine ani '80 , electropop ? tobele electronice cu efecte , astea erau pe atuncea.

 

Sunt garnituri de tobe de oricare , si poti sa-ti combini ce vrei.

 

In legatura cu ritmul ce poti sa-l reproduci ar fi problema.Nu prea pot aceste programe 5 , 7 , 9 , 11...deci in afara de paternu-ri pare nu prea poti altceva.

Mai toate functioneaza cu paternuri pare , si numai pare :16 ,32 ,64,128,256 sau tot pare 12 ,24, 48,96, 192....acest lucru te limiteaza.

 

La FrutyLoops ...la modelele foarte vechi nu poti sa faci prea multe.

La modelle mai noi se poate muta "manual" timpul , un fel de subdivizare , dar este greu sa reglezi manual trioleti .

 

Programele noi mai toate au "pianoroll" care functioneaza cu "midi" , faci ritmul setarile ,,,etc in pianoroll cu tonurile midi ale placi de sunet, apoi mai vezi ce drumsynth gasesti free cu care sa scoti sunetele dorite ,Fisierul MIDI poate fi reprodus de mai toate programele in midi, Daca vrei alte tonuri doar trebuie sa ai un "plugin" softsynth care ati reda sunetele de toba dintr un "soudfont" de care o fi .sunt foarte multe.

 

vezi pe forum tot in legatura cu tobe am pus o lista lunga cu programe si loop-uri de tobe , multe sunt si free.

Link to comment
Share on other sites

Poti incerca pe viitor si Ezdrummer..

Problema e ca solicita cu o intensitate ridicata comp-ul..

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Unde gasesc cateva tutoriale (doc, pdf, avi, etc.) pentru programat drummachine?

Atat pentru drummachine virtual cat si pentru cele reale.

 

A trecut o luna si multi sori de cand am pus intrebarea asta. Nu stie nimeni? :)

Link to comment
Share on other sites

In primul rand ma inteleseaza un manual sau tutoriale pentru softul Drum Station 1.09 (mai sus mentionat) sau pentru Roland TR-909.

 

Ma intereseaza si diverse manuale legate de programarea unui drummachine (adevarat). Poate si putina teorie legata de ritmuri, ce bankuri se potrivesc pentru un anumit gen de muzica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

.....daca te hotarasti sa folosesti FL iti dau eu sunete de tobe ca si eu folosesc si sunt multumit de ele ( le-am semplat dintr-un MRT-3 ) ai aici o mostra de tobe facute cu FL si cu sunetele de care vorbeam.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.