www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Killahead's Vault


Killahead
 Share

Recommended Posts

Aici voi posta piesele pe care voi simti ca vreau sa le impart cu voi.

 

Nu sunt in ordine cronologica, nu toate suna bine (unele suna chiar mizerabil din cauza "varstei" inregistrarilor), piese reusite, piese foarte reusite, piese care nu sunt prea reusite :)

 

Bine ati venit in cabinetul meu!

 

 

 

 

Incep cu cele pe care le-am mai postat, ca sa facem treaba buna si sa fie toate la un loc.

 

"Crush of Love" Live Video

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3418

 

Screaming Heads - PNV (1997)

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3426

 

I Gabbiani

 

I_Gabbiani___Corazon_espinado.mp3

I_Gabbiani___Il_mio_amore_per_te.mp3

I_Gabbiani___Un_angelo_non_e.mp3

Link to comment
Share on other sites

Piesa aceasta inseamna mult pentru mine, e cea mai recenta (am inregistrat-o ieri). E destul de scurta, dar uneori putin inseamna mult, cel putin asa cred eu.

 

Acesta este felul meu de a canta la chitara, stilul care imi este cel mai apropiat de suflet, indiferent de ce veti mai asculta pe-aici.

 

[Attachment deleted]

Link to comment
Share on other sites

Clawfinger au fost (pe langa Biohazard, Rage Against The Machine si Suicidal Tendencies) cea mai mare infuenta pentru noi, Screaming Heads.

 

Pentru ca tot a fost vorba zilele astea de ei :) , m-am decis sa postez un clip live al piesei "Rosegrove" filmat in Septembrie 1996 la Sala Polivalenta din Resita, la festivalul "Furnal Rock" (...ce nume stupid!)

Screaming_Heads___Rosegrove_1996__Clawfinger_.wmv

Link to comment
Share on other sites

Toate concertele au fost BETON, pacat ca TONI a plecat in germania !!!!!!!

 

Mie-mi spui :) .......Dar asa a fost sa fie! Nu stiu cum se face ca pana la urma au mai ramas numai doi in Resita. Si asta mai nou ca la un moment dat a fost numai unul. Restul impartiti Cluj,Spania,Germania. :)

Link to comment
Share on other sites

Piesa aceasta inseamna mult pentru mine, e cea mai recenta (am inregistrat-o ieri). E foarte scurta, dar uneori mai putin inseamna mai mult, cel putin asa cred eu.

 

ACESTA este stilul meu de a canta la chitara, stilul care imi este cel mai apropiat de suflet, indiferent de ce veti mai asculta pe-aici.

Am ascultat piesa Toni! BETON! :) de sound ce sa mai zic... :) Alea peste 3 mb din pacate nu le pot descarca...ei si am vazut si eu intr-un tarziu ca pot face 'rating' asa ca bag rapid un 5 stele! Salutare si KEEP ON ROCKIN' ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Acest fragment, unde eu sunt la voce si chitara (de fapt, e un dialog cu publicul... :)) face parte din piesa "Walking by myself", un all-time classic.

Alaturi de mine se afla formatia I Gabbiani, cu care am postat si 3 piese mai sus.

Walking_by_myself__Live_2005_.wmv

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Azi vreau sa va povestesc putin despre KRATER.

 

A fost prima trupa alaturi de care am simtit gustul succesului. Am dat cateva concerte memorabile, unul chiar in deschidere la IRIS, pe 11.10.1991, la Sala Polivalenta din Resita, in fata a 3000 de persoane!

Poate ar fi trebuit sa avem emotii.... Dar nu, am fost siguri pe noi, am iesit afara si am cucerit publicul. Concertul a fost foarte reusit. Printre altele, imi aduc aminte ca atunci am dat primele autografe din viata mea. Ma simteam deja un star.... :)

 

Inregistrari din acea vreme nu prea am. Adica am ceva, dar calitatea lasa mult de dorit pentru ca nu erau conditii de inregistrare. In CEL MAI BUN caz se inregistra din public, cu microfonul de la casetofon. Si asta era un lux!!

 

Aceasta piesa, Vengeance After Fight (inregistrata Live in 1992), este una instrumentala si este compusa din mai multe parti. Pe vremea aceea nu prea stiam de Prog, singura trupa pe care o ascultam din acest gen fiind RUSH. Noi am vrut sa facem doar o piesa "lunga si complicata" :) . Cred ca pana la urma a iesit ceva Prog, dar nu sunt sigur... :) . Ultimul fragment, cel neo-clasic (6' 32''), este totodata si prima "piesa" pe care am compus-o vreodata, la numai 15 ani (solo, armonie, ritm, aranjament). Si in ziua de azi o cant cu placere.

 

Din formatie faceau parte la acea data pe langa mine si Manuel Toth (voce), Adrian Nitulescu (bass), Ovidiu Secosan (chitara) si inegalabilul Calin Mezin la tobe, care face un mega-solo in aceasta piesa (5' 20''). Ce frumos lucreaza cu hi-hat-ul...

 

Va rog sa nu criticati calitatea inregistrarii. Cum am zis, asa erau vremurile :( . Nici eu nu eram inca format ca si instrumentist , mai lipsea inca rutina si "tonul". Cat despre scule, mai bine nu ma intrebati pe ce cantam... Doar pe un asa zis "fuzz" home-made si chitara mea Reghin. Statie nu aveam. Cantam pe un pick-up sau in cel mai fericit caz pe un radio pe lampi. Live mergeam direct in mixer. Si era bine ca aveam pe ce canta!

 

Cam atat despre Krater, ascultati cu placere!

 

post-1237-1144932738_thumb.jpg (o parte din) Krater 1992: Calin Mezin, Adi Nitulescu, Toni Dijmarescu

Krater___Vengeance_After_Fight__Instrumental_.mp3

Link to comment
Share on other sites

Poate ne spui si noua secretul evolutiei tale de chitarist.. ce ai invatat, cum.. :)

 

Sigur Adi, cu cea mai mare placere!

 

Eu am "venit in chitara" dupa 5 ani de vioara, deci din muzica clasica. Asta se observa si azi in stilul meu. Unii spun ca sunt influentat de YJM. Nu neaparat, as spune. Evident, si el e o mare influenta, ca si pentru multi alti chitaristi, insa muzica clasica pe care am studiat-o (ca si el de altfel!) a fost cea mai mare influenta la inceput.

 

Un alt mare secret este cantatul dupa ureche

Daca m-ai fi intrebat pe vremea aceea ce este un tab ti-as fi raspuns "Transportor Amfibiu Blindat" :) . Nu am avut profesor, nu exista nimeni care dadea ore de chitara, mai ales muzica Rock. Foarte putini erau cei dispusi sa-si arate "maiestria", mai ales unui obraznic cum eram (si cum inca mai sunt, sper!) eu. Asa ca trebuia sa "scot" piesele sau solo-urile dupa ureche. Din fericire, deja aveam urechile formate, asa ca nu mi-a fost asa de greu. Aveam multa rabdare.

Sunt recunoscator acelora care NU m-au ajutat, datorita lor si ambitiei mele am reusit sa obtin multe!

 

Azi lucrurile sunt mai simple. Aud o melodie si o cant in gand. Eventual, daca e nevoie, o cant si pe chitara. Asta e foarte folositor daca ai un job cu o trupa al carei material nu-l cunosti si trebuie sa inveti de azi pe maine 10-20 de piese.

 

Ca o ironie a soartei, tot singur am invatat sa citesc si tabulaturile. Mi-am dat seama, dupa logica, ce inseamna acele cifre asezate pe acele 6 linii, nu 5 cate are un potativ... :)

Link to comment
Share on other sites

Killahead, cand te uiti la pozele alea de acu' jde ani nu te apuca asha ... sa-tzi bagi p... un offffffff :)

 

:) A, sigur ca nu! A fost frumos atunci, e frumos si acum. Unele lucruri chiar nu le regret (lipsa de cronica de corzi si de scule in general), unele mi-ar fi si acum folositoare, de exemplu PARUL :)

Link to comment
Share on other sites

in sfarsit am reusit sa ascult.f misto tot ce ai postat. imi aduc aminte cu nostalgie si cu placere de trupa screaming heads, o trupa care la acea vreme insemna multe si sunt sigur ca daca rata de promovare era mai ridicata trupa ar fi ajuns departe de tot. cam atat despre nostalgiile mele legate trupele din orasul meu natal, imi pare rau doar ca atatia instrumentisti buni si trupe bune de acolo nu au avut norocul sa se lanseze in acea vreme.

Link to comment
Share on other sites

...screaming heands,o trupa care la acea vreme insemna multe si sunt sigur ca daca rata de promovare era mai ridicata trupa ar fi ajuns departe...

...imi pare rau doar ca atatia instrumentisti buni si trupe bune de acolo nu au avut norocul sa se lanseze in acea vreme...

 

Inca doua lucruri mario_d

 

Screaming Heads a fost (si este?) cu siguranta o trupa buna. Dar nu ar fi ajuns niciodata asa de departe daca nu ar fi avut ajutorul unei mari trupe: Celelalte Cuvinte. Poate ai auzit de ei... :)

 

De muzicienii din Resita sa nu-ti para rau. Ei isi merita soarta. Au stiut doar sa se urasca si sa se barfeasca intre ei, ca niste caini.

Crezi ca pe noi ne-a felicitat vreodata careva de acolo pentru realizari? Si eram "prieteni"... Pe naiba, ne purtau sambetele, ca de, de ce avem noi succes iar ei, marii muzicieni, care au inventat roata, nu au???

Stii la cine ma refer. Si EXACT asa sunt si in ziua de azi. Patetici....

 

Noroc cu tine, ca altfel, vai de orasul ala....

Link to comment
Share on other sites

Guest dadius

Simt nevoia sa intervin si eu:

 

1. Mario_D.Toni are dreptate. Garantat esti cel mai bun muzician nascut in Resita. Din fericire insa nu ai fost nevoit sa te si formezi acolo. Ai facut-o in Oradea unde ai avut mentori buni sunt sigur. Ma bucur ca am avut ocazia sa te cunosc la Buzau in 2003. Mi-am dat seama in doua zile ce baiat de treaba esti. Respectele mele Marius. Ma inclin.

 

2. Respectele mele pe viata pentru Ovidiu Rosu si Celelalte Cuvinte. Au fost un ajutor nesperat la momentul acela. Incepand de la faptul ca ne-au acceptat langa ei in diverse ocazii si terminand cu faptul ca ne-au permis sa folosim neconditionat toata aparatura lor. Imi amintesc cu nostalgie cum Cata a fost singurul baterist care a batut pe premierul si cinelele Celelalte Cuvinte la vremea aceea. Eu am avut ocazia sa merg cu ei in 2003 la TopT unde au sustinut un recital. (Thanks Ovi inca odata). Cum spuneam la punctul 1, atunci l-am cunoscut si pe Marius. In numele Screaming Heads multumesc Celelalte Cuvinte pentru TOT. Sper sa mai avem ocazia sa cantam in deschidere la voi si in viitor. :)

 

3. Despre Resita "As putea sa povestesc la nesfarsit" ! Dar o las asa cum a zis Toni. Oricum.....aviz mancatorilor de cácat........ Ne pregatim sa revenim! Poate macar de data asta plecati in vacanta si ne scutiti.

 

In rest....respectele mele RGC si sa auzim numai de bine.

Link to comment
Share on other sites

imi pare rau de invidiile care existau in resita,nu isi aveau locul,eu la vremea aceea v-am ascultat cu placere si va ascult si acuma cu placere,e adevarata nostalgie pt mine.nici nu vreau sa imi imaginez cat de bine ar suna piesele vechi intr-un studio adevarat.m-as bucura sa reveniti!multa bafta baieti!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

NECROTICISM (Death Metal cu texte romanesti!) a fost o trupa importanta in viata si cariera mea.

Mi-a placut enorm sa cant cu ei, mi-au placut concertele si absolut tot ce a fost legat de aceasta trupa.

 

Aici se afla tot ce va doreste inima (chiar si o poza :) )

 

NECROTICISM - Exces morbid (1994)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

I Gabbiani, Merzig, 17.06.2006

 

Concertul propriu-zis a fost foarte reusit. Din pacate nu am decat acesta piesa filmata in timpul probelor de sunet.

Mi-a placut cum am sunat, asa ca nu vreau sa-l tin doar pentru mine! :)

 

I_Gabbiani___Laura_non_c__e.wmv

Link to comment
Share on other sites

Guest MONOKEROS

Inca doua lucruri mario_d

 

Screaming Heads a fost (si este?) cu siguranta o trupa buna. Dar nu ar fi ajuns niciodata asa de departe daca nu ar fi avut ajutorul unei mari trupe: Celelalte Cuvinte. Poate ai auzit de ei... :)

 

De muzicienii din Resita sa nu-ti para rau. Ei isi merita soarta. Au stiut doar sa se urasca si sa se barfeasca intre ei, ca niste caini.

Crezi ca pe noi ne-a felicitat vreodata careva de acolo pentru realizari? Si eram "prieteni"... Pe naiba, ne purtau sambetele, ca de, de ce avem noi succes iar ei, marii muzicieni, care au inventat roata, nu au???

Stii la cine ma refer. Si EXACT asa sunt si in ziua de azi. Patetici....

 

Noroc cu tine, ca altfel, vai de orasul ala....

Eu sunt nou pe forum, si am vayut lectiile de chitara care iti apartineau si eram curios cum canti. Acum mi-ai risipit un mister. Interesante melodii! Dar ce rol are discutia cu cel mai bun chitarist din Resita si "adevaratii citaristi"... topicul nu ar fi anuntat reglari de conturi... Dar ma rog... Cool :)

Link to comment
Share on other sites

@ Monokeros

"Dar ce rol are discutia cu cel mai bun chitarist din Resita si "adevaratii chitaristi"... topicul nu ar fi anuntat reglari de conturi... Dar ma rog... Cool"

 

Da, ai dreptate, nu era anuntata o reglare de conturi.

Dar am avut eu nevoie sa spun unor lucruri pe nume si nu puteam sa fac asta in alta parte decat aici, unde e de fapt "tarlaua" mea :)

Pe de-alta parte, multumesc pentru apreciere!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jam Session!!!!

Freestyle!!!!

 

Cred ca ieri am pus bazele unei noi formatii. Chiar aveam nevoie de asta :)

Baiatul de la voce e Marvan, un muzician si un entertainer foarte talentat, pe ceilalti 3 deja i-ati cunoscut.

Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti, chiar ma intereseaza :)

 

(Tot ce vedeti este improvizatie pura. Nimic nu a fost stabilit dinainte)

Repetitia_de_ieri.wmv

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.