www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

set pentru heavy metal


Cursedone
 Share

Recommended Posts

ok, deci ma intereseaza sa cumpar in viitor(peste vreo un an cam asa) un set de practice pentru stilu heavy/thrash metal.puteti sa imi dati sugestii?setul sa cuprinda:

-chitara(eu merg pe BC rich sau ELP, jackson nu pt simplul fapt ca metallica canta cu brandu asta :))-maxim 1000 ron

-amp(nu am habar,poate ceva de la marshall :))-max. 500 ron

-efecte,in general distorsiune si overdrive m-ar interesa mai mult(am pus ochii pe digitech death metal care e 190 ron)-max. 250 ron

-pene(lol stiu cum suna da chiar ma intereseaza unde gasesc cele mai bune pene pt tremolo picking)-max. 7 ron :)

astept sugestii si recomandari!

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Guest packardb

ok, deci ma intereseaza sa cumpar in viitor(peste vreo un an cam asa) un set de practice pentru stilu heavy/thrash metal.puteti sa imi dati sugestii?setul sa cuprinda:

-chitara(eu merg pe BC rich sau ELP, jackson nu pt simplul fapt ca metallica canta cu brandu asta :()-maxim 1000 ron

-amp(nu am habar,poate ceva de la marshall :))-max. 500 ron

-efecte,in general distorsiune si overdrive m-ar interesa mai mult(am pus ochii pe digitech death metal care e 190 ron)-max. 250 ron

-pene(lol stiu cum suna da chiar ma intereseaza unde gasesc cele mai bune pene pt tremolo picking)-max. 7 ron :)

astept sugestii si recomandari!

Cumpar motocicleta, de preferat: Super-Sport (in viitorul apropiat ca na, acum am doar 15 ani), si ma intereseaza urmatoarele ...eventual niste sugestii ... (maxim 1000eur)

- motocicleta (eu as zice Honda sau Suzuki ... Ducati nu pentru ca-s italienesti si ca sunt rosii)

- casca (nimic scump ...poate ceva gen Arai sau Shoei (sunt top ca sa zic asa))

- geaca si pantaloni ...ma intereseaza sa arate bine si ai aibe protectii ...am vazut la sh niste pantaloni de piele ...erau 1mil ... ma gandesc ca cu doua ma rezolv complet.

- manusile (stiu ca numa' flaierii au manusi pe motor, dar mie chiar imi plac ...unde le gasesc pe cele mai bune, care sa tina la tavaleala? ) ...maxim 50RON ...

Astept sugestii ...

 

Acum, sa-ti explic ce-ai scris :)

- Ma indoiesc ca stilul abordat chiar este in vreo concordanta cu Chitara ...dozele sunt ceea ce conteaza si astea in general (vezi SD-urile) nu vin pe chitara stock ...cel putin nu pe una de 1000RON

- Faptul ca un interpret foloseste nu stiu ce model chiar nu are legatura cu ce chitara sa-ti cumperi. S-a mai auzit sa se cumpere o chitara cu un anume colorit deoarece seamana ca a lu' X ...dar sa refuzi o marca pentru ca nu stiu cine canta pe ea ...

- Maxim 500RON? 5 milioane? ...da, daca-l iei de la nu stiu cine ...poate ...cand te-ai dus intr-un magazin de instrumente sa te uiti la preturi? ...

- Efecte de 200RON am avut si eu ...chiar fac 200RON ...

- Exact acolo statea sunetul tau ...The raw power ...in pana B)

Sefu' ...pune mana ia-ti o chitara si o statie potenta, de preferat NOI si invata sa canti pe ele ...dupa care o sa vezi exact care-s preturile ce iti trebuie ...ce iti place ...etc ...

O chitara folosita implica niste probleme ... taste usor tocite, griff-uri indoite ca au fost tinute nu stiu cum ...probleme pe care nu le descoperi decat dupa ce ai realizat tranzactia ...etc ...fa-ti un bine, si ia-ti ceva care sa te tina si acum si peste 5 ani ...

Din nou, nu ai nevoie de sculele lu' Hendrix ca sa suni ca el ...ci sa canti cum canta el lick-urile & shit...

Link to comment
Share on other sites

thanks, dar de vreme ce am deja o electrica(delsonu ala de la carrefour) m-am gandit ca nu o sa ma tina prea mult. jackson nu vreau pentru ca:

-nu imi place forma ascutita pe care unele jacksonuri o au, si nici flying v-urile nu imi plac. asa NU: http://www.musiciansfriend.com/product/Jac...rior?sku=511663

-nu am nimic cu metallica de dinainte de 2003!! :)

ELP pentru ca am vazut ca se poate canta si ceva mai greu decat ce vreau eu(un chitarist de melodic death metal era)

asta merita: http://www.zzounds.com/item--VSDVJH1 a zis cineva ca e cea mai tare pedala de distors pe care a auzit-o vreodata..

de retinut ca am zis set de EXERSAT, nu de altceva. daca vroiam statie de 10000 de wati, asta ziceam.

merita sa imi iau ceva doze bune sa le bag pe chitara mea actuala, si dupa aia cand vine vremea sa iau o alta chitara si sa pun dozele?

Link to comment
Share on other sites

primu post al lu THE MASTER de pe threadu asta. si crede-ma mi l-au recomandat forumistii de acolo ca fiind un chitarist bun si cu atatea posturi fara warnuri sau ceva inseamna ca nu a facut reclama(sunt logat acolo de vreo 6-7 luni) http://metalstorm.ee/forum/topic.php?topic...mp;board_page=2

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb

thanks, dar de vreme ce am deja o electrica(delsonu ala de la carrefour)

exista asa ceva la Carrefour? delson?

m-am gandit ca nu o sa ma tina prea mult

aaa ...ma cam depaseste ...eu cred ca te va tine ...nu vad de ce sa nu te tina...

. jackson nu vreau pentru ca:

-nu imi place forma ascutita pe care unele jacksonuri o au, si nici flying v-urile nu imi plac. asa NU: http://www.musiciansfriend.com/product/Jac...rior?sku=511663

-nu am nimic cu metallica de dinainte de 2003!! :)

sunt si jackson-uri cu forma normala ...Manolovici are unul ...

ELP pentru ca am vazut ca se poate canta si ceva mai greu decat ce vreau eu(un chitarist de melodic death metal era)

din nou ...sunt convins ca abilitatile tale de death metal player nu vor sta foarte mult in chitara :)

asta merita: http://www.zzounds.com/item--VSDVJH1 a zis cineva ca e cea mai tare pedala de distors pe care a auzit-o vreodata..

mi se pare fair ...totusi ...si DF7 se aude fascinant la Manolovici ...iar la mine zici ca e un fel de grunge (cu aceleasi setari facute ca la el) ...

de retinut ca am zis set de EXERSAT, nu de altceva. daca vroiam statie de 10000 de wati, asta ziceam.

sa nu ai impresia ca ma refeream la ceva de peste 70W ...

merita sa imi iau ceva doze bune sa le bag pe chitara mea actuala, si dupa aia cand vine vremea sa iau o alta chitara si sa pun dozele?

Probabil ca da ...sunt "service-uri" (gen: Cristi G.) care probabil ca iti pot monta ceva pe chitara ta ca sa-ti faci o idee (probabil contra cost).

Link to comment
Share on other sites

Stai ca nu am inteles .. nu vrei jackson ptr ca a cantat metallica pe ele sau nu vrei jackson ptr ca nu a cantat metallica pe ele

 

James nu a cantat pe jackson mai niciodata ... poate daca l-a luat de la Kirk .. el a cantat doar pe gibson si esp .. mai mult .. metallica a avut contract cu esp .

Doar kirk a cantat cand era el foarte mic ( pre anii '90) pe un rr dar in ultima vreme canta doar pe ESP.

 

daca ai deja chitara acum iti sugerez urmatorul lucru ... strange bani sa iti iei o chitara adevarata .. lasa jucariile, strange 800-1000$ si ia ceva care sa merite ..

Link to comment
Share on other sites

... strange bani sa iti iei o chitara adevarata .. lasa jucariile, strange 800-1000$ si ia ceva care sa merite ..

 

Da...asa e, nu stiu cat mai e alocatia acum, dar nu dispera, poate chiar strangi 800 - 1000$....in 100 de ani.

Lasati copilu in pace ca toti am avut la inceput lopeti de chitari si visam la cai verzi pe pereti. Si unii inca mai visam... :)

Link to comment
Share on other sites

uh ohh...poser moment :) ok nu am avut dreptate cu faza cu metallica(ca nu imi iau de la jackson pentru ca ei canta pe model jackson)acuma ce-o sa faceti?o sa ma banati ca am crezut aia?:) .. oricum nu imi place mai deloc forma ascutita "explorer" sau cum s-o chema, nici "flying V"

ontopic: acuma doar n-o sa luati voi niste doze geniale sa le puneti pe chitara aia de la behringer, o statie calumea si va apucati de cantari. imi plac mult formele (epihpone) les paul si cea caracteristica de bc rich, asa ca m-am orientat spre aceste firme.humbuckere de care imi recomandati? sa raman cu alea din fabrica daca nu mai vreau asa multe investitii?

@ildest asta si intentionez, si doream una buna pentru heavy metal, asa ca am propus 2 branduri...

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa iti iei o copie de Les Paul daca iti place forma si sa pandesti pe forum cand mai iese la vanzare o pereche de humbuckere luate de pe un Epi. Si te-ai scos :) .

Btw, am pus si eu mana de curiozitate pe un Delson din ala si mai ca nu m-am zgariat in el. Oribila chitara.

Mai bine mai strangi bani si iti iei un Squire ceva.

Link to comment
Share on other sites

@Victor .. citeste tot inainte sa spui ceva :) .. omul are deja o "lopata de chitara" si probabil ca nu va vrea ca urmatoarea sa fie o lopata un pic mai buna dar cu multi bani.

 

Si ii propui omului sa ia o copie de Lp si sa isi ia doze de epi ... wtf .. sa isi ia direct epi ( care e copie de gibson) si gata nu trebuie sa se mai complice

 

pentru inceput ai cam tot ce ai nevoie .. cand o sa simti nevoie de ceva mai bun si o sa ai si bani .. atunci pune postul asta .. nu are rost sa il pui de acum ca sa sti ce sa iti cumepri peste un an.

Si ... james de la metallica canta acum foarte mult pe "o copie" de LP ..

mai exact pe un ESP signature.

Link to comment
Share on other sites

@Victor .. citeste tot inainte sa spui ceva :) .. omul are deja o "lopata de chitara" si probabil ca nu va vrea ca urmatoarea sa fie o lopata un pic mai buna dar cu multi bani.

 

Si ii propui omului sa ia o copie de Lp si sa isi ia doze de epi ... wtf .. sa isi ia direct epi ( care e copie de gibson) si gata nu trebuie sa se mai complice

 

pentru inceput ai cam tot ce ai nevoie .. cand o sa simti nevoie de ceva mai bun si o sa ai si bani .. atunci pune postul asta .. nu are rost sa il pui de acum ca sa sti ce sa iti cumepri peste un an.

Si ... james de la metallica canta acum foarte mult pe "o copie" de LP ..

mai exact pe un ESP signature.

 

Eu am gandit asa: are 16 ani. Eu unul la 16 ani nu aveam de unde sa strng bani. Ca asa e la 16 ani. Stai cu parintii, nu lucrezi, etc. Asa ca nu te supara dar deocamdata un Epi e scump pentru mine dapai pentru el. Daca era vreun pusti de bani gata avea si Gibson pana acum. Tocmai de aia m-am gandit ce as fi facut eu in locul lui ca sa iasa mai ieftin si totusi nu Delson sau Behringer.

Link to comment
Share on other sites

Victor .. tot nu te inteleg .. omul are 16 ani .. si-a luat deja delson si tu ii spui sa isi ia viitoarea chitara o copie de Lp si sa ii puna doze de epi, asta pe langa faptul ca te costa foarte mult , nici nu o sa fie o cine stie ce imbunatatire.

 

Repet .. daca esti incepator chitara asta iti ajunge( mai ales ca nu ai bani prea multi) si cand mai strangi bani sa iti iei ceva klumea . nu tot o chitara d-asta ieftina de sub 10 milioane .. ca nu se merita.

 

PS . si eu prima chitara ( un iris ) mi-am luat-o din banii de alocatie ( pe cand era parca 90mii luna) si chitara atunci a fost enorm de scumpa ( aprox 3,5 mil .. asta daca ma ajuta memoria bine)

Link to comment
Share on other sites

Ceva m-a bagat total in ceata.

Ai spus ca nu-ti plac formele ascutite, dar iti place "forma caracteristica de BC Rich". BC Rich produc mai multe forme caracteristice, si mai toate sunt ascutite precum foarfecele lui Edward Scissorhands.

Cat despre distorsiune, parerile despre Death Metal sunt impartite. Eu as merge pe un MXR DD11 sau Uber Metal (sau, mai nou, Landmine pare promitator.). Dar, avand in vedere ca era vorba de un setup pt. practice, ori folosesti aceleasi efecte ca si la sala/live, ori un amp cu distors acceptabil.

Avand in vedere ca ai mentionat ca e un sistem pt. practice, ar insemna ca ai alt sistem pt. treburi serioase, nu? Altfel l-ai fi numit "sistem pt. inceput". Pt. practice ai putea foarte bine sa folosesti computerul ca DSP sau, dupa cum am spus, doar un amp micut cu ceva testicule :) ori un procesor/pedala de distors cu iesire pt. casti. It's tried and true.

Link to comment
Share on other sites

@fireseven: FUCK FRATE TONUL ALA DE LA MXR DD11 E BRUTAL!!!presupun ca era data la 10, asa ca o sa o dau la 7 sau 8 :)

unde gasesc pedala de-aia? spune-mi tot despre ea!(brand, pret, etc)

vad ca e "dimebag tribute" asa ca sper sa nu coste asa mult(desi la asta ma astept)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

@fireseven: FUCK FRATE TONUL ALA DE LA MXR DD11 E BRUTAL!!!presupun ca era data la 10, asa ca o sa o dau la 7 sau 8 :)

unde gasesc pedala de-aia? spune-mi tot despre ea!(brand, pret, etc)

vad ca e "dimebag tribute" asa ca sper sa nu coste asa mult(desi la asta ma astept)

 

 

E buna pedala,e peste alte cateva modele aparute pe piata de la alte firme..

Firma e MXR,costa in jur de 110$, cu transport mai creste umpic...

Nu vreau sa-ti tai elanul deloc,dar,tipul ala din clip avea si amp Randall si Jackson Scott Ian si humbucker SD,deci sound identic cu ala nu prea obtii,dar,repet,ti-ar prinde bine pedala.

Oricum,nu se apropie decat umpic sound-ul pedalei din clipul ala cu sound-ul lui Dimebag la Pantera sau Damageplan,nicidecum identic cum scria pe youtube.

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

MXR D11 Dime Distortion pe pagina oficiala costa 210 $. La noi e un pic mai scump... asta daca gasesti. :)

Isi ia un prieten zilele astea unul, impreuna cu un MXR KFK Kerry King Eq pe 10 benzi.

Abia astept sa vad cum suna.

 

la Zzounds e la reducere,si costa aprox.119.95$

dar...aici nu se adauga transportul cu care ajungi cam pe la 150$ sa zicem.

numa' bine :)

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

Hmm nu vreau sa imi fac singur reclama ... nu de alta dar nu am nevoie , dar nimic nu este mai brutal , in domeniul pedalelor, decat un Ubermetal de la line6 .

 

ps. oricum pedala e ca si data :)

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

@ ildest: :)....la magazin cat costa? este versatila?adica sa pot sa trec de la un sunet gen holy wars-megadeth la un sunet superbrutal gen all guns blazing-judas priest la un sunet "classic metal" gen judas priest-dissident aggressor?

preferabil sa imi recomandati un magazin "mioritic"

Link to comment
Share on other sites

Descriere mica .... are 3 tipuri de distors, si 3 setarti pentru nivelul de noise gate ( care , repet este printre cel mia inteligent noisegate pe care l-am vazut .. .cei ce au fost la mine si l-au testat pot sa confirme).

 

Acuma .. pedala se numeste UBERMETAL pentru un motiv .. pe nici unul dintre cele 3 tipuri de distors nu vei putea obtine ceva mai plapand .. toate sunt dsitorsuri de metal , la magazin e 126 E ( parca) la avaudisys .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.