www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

CUM FAC CU VAMA??


pixy
 Share

Recommended Posts

vreau si io sa stiu (felix tu stiai mai bine cum era cu vama) cum pot scapa de vama ,adika sa nu platesc conform catalogului.accept fie sa platesc mult mia putin (adika gen spaga, "intelegere intr-un fel") , fie delok:D

urmeaza sa-mi cumnpar o kitara din sua si astept sfaturile voastre despre cum sa fentez statul roman .hahahah.multam .NOTA: kitara o achizionez prin comanda cu card electronic,deci nu ma duk io in sua s-o iau si nici nu mi-o aduce cineva personal.

Link to comment
Share on other sites

Pai haideti sa va spun. Pixy vroia sa stie daca plateste vama la o chitara electrica trimisa din USA in 2 cazuri:

 

1. Daca o trimite un prieten. In acest caz plateste vama astfel: daca prietenul declara valoarea chitarii, vama este 20% + 19% TVA (nu sunt sigur daca plateste TVA). Daca prietenul nu declara valoarea chitarii, atunci e la mica intelegere cu vamesii dar in mod normal o chitara electrica are o vama de 70 euro.

 

2. Daca chitara este trimisa de la un magazin din USA, plateste vama exact ca mai sus si se adauga si transportul care pe mine m-a costat la o electroacustica, 75$.

 

Sper ca m-am facut inteles. Daca am gresit, va rog sa ma contraziceti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.