www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Difuzoare Rola Celestion G12-100


Recommended Posts

Buna, sunt nou pe forum, sper din tot sufletul sa nu incalc vre-un regulament, vand doua difuzoare Rola Celestion G12-100, Impedanta 8 ohm. asta scrie pe ele asta va spun si eu, am intrat in posesia difuzoarelor de ceva timp fara sa le cunosc valoarea, oricum..., din ce am citit pe net si m-am documentat difuzoarele au apartinut unui cabinet Marshall, tin sa specific ca difuzoarele au 12 inch (30.5 cm diagonala) concret : 2 difuzoare, 1000 de lei amandoua , pretul este negociabil. astept pareri si mai multe detalii despre ele de la cunoscatori. Multumesc.

PS: am atasat o poza cu unul din ele.

post-30204-0-19985900-1398364428_thumb.jpg

Edited by THT Sound
Link to comment
Share on other sites

Mersi, nu stiam, atunci le dau cu 500 amandoua.


Buna, sunt nou pe forum, sper din tot sufletul sa nu incalc vre-un regulament, vand doua difuzoare Rola Celestion G12-100, Impedanta 8 ohm. asta scrie pe ele asta va spun si eu, am intrat in posesia difuzoarelor de ceva timp fara sa le cunosc valoarea, oricum..., din ce am citit pe net si m-am documentat difuzoarele au apartinut unui cabinet Marshall, tin sa specific ca difuzoarele au 12 inch (30.5 cm diagonala) concret : 2 difuzoare, 500 de lei amandoua , pretul este negociabil. astept pareri si mai multe detalii despre ele de la cunoscatori. Multumesc.

PS: am atasat o poza cu unul din ele.

Link to comment
Share on other sites

Preturi orientative la importatorul din Romania

 

Vei vedea ca nici un model nu depaseste 450 lei. Nou.

 

ia vezi cat costa un celestion gold sau blue alnico, nou in magazin.

sau daca difuzoarele de mai sus, vintage, ar fi avut membrana Pulsonic, mai adaugi un zero la dreapta pretului???

daca as stii ca ai dat mesajul asta in speranta ca cel ce le vinde sa scada pretul, sincer, m-as bucura sa le fii cumparat tu deja :))

da' nu-ti spun de ce.

Link to comment
Share on other sites

... si un mesaj pt vanzator.... care a spus ca nu nu stie mare lucru despre ele....

G12-100 sunt difuzoarele de pe cabinetele Marshall 1982, pt JCM800.

eu ti-as recomanda sa te mai interesezi despre ele de la cel de la care le-ai cumparat, primit etc, pt ca rama difuzorului nu este celestion never. mai degraba este doar stickerul de la un celestion lipit pe altceva.

btw... ce numar serial este inscris lateral pe membrana?

Edited by sorin65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

... si un mesaj pt vanzator.... care a spus ca nu nu stie mare lucru despre ele....

G12-100 sunt difuzoarele de pe cabinetele Marshall 1982, pt JCM800.

eu ti-as recomanda sa te mai interesezi despre ele de la cel de la care le-ai cumparat, primit etc, pt ca rama difuzorului nu este celestion never. mai degraba este doar stickerul de la un celestion lipit pe altceva.

btw... ce numar serial este inscris lateral pe membrana?

Mersi mult, gestul tau este de apreciat, o sa ma uit pe membrana difuzorului sa caut serial-ul, idee e ca acela de pe magnet nu este un sticker eu un sablon metalic prins bine, pare veritabil fara vre-o urma de lipire manuala

Link to comment
Share on other sites

si al doilea difuzor arata identic, cu aceeasi rama si sticker?

cauta pe google images si o sa vezi ca ramele la orice celestion au 4 degajari si nu 6. la fel, orificiile de prindere sunt dispuse in cerc, rama fiind din tabla ambutisata, dar la al tau rama pare furnata, cu orificiile iesite n exteriorul circumferintei principale.

Edited by sorin65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Observația nu a fost cu rea intenție, îmi retrag cuvintele. Succes la vanzarea difuzoarelor.

 

Off topic: Ce domeniu este și ăsta al chitaristicii, cu cât sunt obiectele în cauza mai bușite, lovite, cu vopseaua luată, cu atât devin mai dezirabile, vintigi... (Nu mă refer la produsele din acest topic, să nu se inflameze cineva, este doar o părere).

 

Succes la vânzare, încă o dată.

Link to comment
Share on other sites

o sa ma uit si la celalalt difuzor si o s vin cu o replica..


si al doilea difuzor arata identic, cu aceeasi rama si sticker?
cauta pe google images si o sa vezi ca ramele la orice celestion au 4 degajari si nu 6. la fel, orificiile de prindere sunt dispuse in cerc, rama fiind din tabla ambutisata, dar la al tau rama pare furnata, cu orificiile iesite n exteriorul circumferintei principale.

chiar nu stiu care e povestea lor, si celalalt difozor arata la fel, tipul de la care le-am luat sustine ca nu au fost modificate..nu imi dau seama , dar curiozitatea ma impinge sa aflu mai multe ,//

Link to comment
Share on other sites

o sa ma uit si la celalalt difuzor si o s vin cu o replica..

chiar nu stiu care e povestea lor, si celalalt difozor arata la fel, tipul de la care le-am luat sustine ca nu au fost modificate..nu imi dau seama , dar curiozitatea ma impinge sa aflu mai multe ,//

Am facut mai multe poze cu dif-ul si m-am uitat putin pe net si am vazut un celestion cu cadru metalic asemanator cu acest, in fine.... poate poti tu lamuri lucrurile.(am atasat poza si cu cautarea de pe net)

post-30204-0-88585000-1398697778_thumb.jpg

post-30204-0-40290100-1398697781_thumb.jpg

post-30204-0-03707500-1398697784_thumb.jpg

post-30204-0-87497000-1398697786_thumb.jpg

post-30204-0-86254300-1398697789_thumb.jpg

post-30204-0-69648900-1398697792_thumb.jpg

post-30204-0-78103600-1398697793_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.