www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cel mai ieftin procesor de efecte posibil :)))


Guest Emi
 Share

Recommended Posts

fratilor caut si eu un procesor de efecte cat mai ieftin cu putinta.am nevoie de un distors nenorocit rau si efecte d astea mai handicapate gen phraser chestii trestii cu mult echo...cred ca v-ati dat seama ca nu ma pricep absolut deloc la procesoare.la ce preturi am sanse sa gasesc unul? vre un magazin cu d astea ieftine ceva?

Link to comment
Share on other sites

Cel mai ieftin posibil multiefect e calculatoru pe care probabil ca-l ai deja

Al doilea cel mai ieftin e Zoom 505. Cam la 1 mil juma. Suna la fel de nobil ca si corul armatei.

Al treilea cel mai ieftin Zoom G2. Cam 100 de euro dar il gasesti si mai ieftin la mina 2-a chiar aici pe forum ( nu , nu am de vinzare). Asta suna deja mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Din experienta iti spun ca, decat sa iti cumperi un procesor ieftin, mai bine folosesti PC-ul, iar banii ii pastrezi si ii aduni pentru un amplificator. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Un Creative Sound Blaster Live! 24bit... De ce? Daca te referi la faptul ca AC 97'-le nu e demn de luat in considerare, te asigur ca ALC650-ul meu, impreuna cu ASIO4ALL, nu avea nici o problema cu latenta in procesoare VST precum Amplitube si Guitar Rig.

Link to comment
Share on other sites

pai d asta sunt copac la capitolul procesoare ca stau pe computer de ani d zile :)) si e naspa ca tre sa cant in curand si tre sa am efect.cel mai important e un distors rau care sa sune mai bine decat ala de pe computer... un wah, delay mai putin phraser...pitch.sa inteleg ca mai bine imi iau pedale separate? alea cat sunt ?banuiesc ca in jur de un milion una nu?

acum nush e mai bine sa am ditamai sirul de pedale peste tot sau simpla chestie pe care o face procesoru este ca le are pe toate integrate?sau e mai cu motz si sunt efectele mai tari....pfff habar n am sunt in ceata rau...mai pe scurt o solutie f f ieftina vreau . amp slava domnului are cineva dar are un distors foarte slab

Link to comment
Share on other sites

Guest Semnlas

Ma simt in aceiasi situatie.Am un ibanez JS 120 Satriani Signature Si degeaba ca numai am bani nici de am ni ci de visuri mai indraznete COMBO,iar prin comp numai suport, ideea e ca si io as vrea pedale dar ce am gasit rez e behringer si nu imi plac de loc.Procesoare la guitarshop sunt de la 250ron oare ce merita.

Link to comment
Share on other sites

eu am avut tot asa un concert "in foame" in care am adus laptopu si am cantat pe guitar fx box daca puteti sa credeti.a sunat acceptabil. alt soft nu prea mai stiu am descoperit acum pe forumul asta guitar rig sau ceva in genul.e chiar asa bun?

totusi...nu mai vreau pe computer.daca mi iau un zoom din ala recomandat mai sus n-ar suna totusi mai bine decat computeru?

Link to comment
Share on other sites

eu am avut tot asa un concert "in foame" in care am adus laptopu si am cantat pe guitar fx box daca puteti sa credeti.a sunat acceptabil. alt soft nu prea mai stiu am descoperit acum pe forumul asta guitar rig sau ceva in genul.e chiar asa bun?

totusi...nu mai vreau pe computer.daca mi iau un zoom din ala recomandat mai sus n-ar suna totusi mai bine decat computeru?

 

tocmai mi-am luat un digitech RP200A si ma chinui sa "portez" niste preseturi din Guitar Rig... ... SI NU SUNA CA VST-ul ala deloc.

 

Cam greu dar incet, incet...

 

totusi daca ai un laptop si o placa externa cu un footpedal midi .... ... risti sa te prinda fara licente etc... ... si ajungi la aceeasi bani cu un proc tare.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai ieftin, G1 340 RON

505, zic eu, a fost bun dar acum e depasit.

Pedalele sunt de preferat dar sunt scumpe. Iar pedale iti iei cand stii ce vrei. Tu din cate vad eu nu prea stii despre ce e vorba ca altfel nu intrebai aici. Te sfatuiesc sa-ti iei procesor pana te prinzi exact ce si cum si ce sunet cauti. Dupa ce te lamuresti, peste cativa ani, iti vei lua pedale daca asa vei considera. Nu te gandi sa iti iei acum ceva care sa te tina o viata. Nu te gandi ca nu vei avea bani mai incolo, esti inca mic, iar financiar iti va merge din ce in ce mai bine, nu din ce in ce mai rau :) Eu asa vad lucrurile la varsta mea. Cand eram ca tine aveam o varza in cap.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

da faust ai dreptate m-ai ghicit :)). totusi am gasit pe site la guitar shop parca niste pedale la vreun 1 mil jumate.una grunge si una death metal.alea sunt bune la ceva ? macar pt distors.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

da faust ai dreptate m-ai ghicit :)). totusi am gasit pe site la guitar shop parca niste pedale la vreun 1 mil jumate.una grunge si una death metal.alea sunt bune la ceva ? macar pt distors.

 

 

Ia-ti gandul de la pedale daca nu ai un amplificator cat de cat capabil.

Link to comment
Share on other sites

Pai amp zicea ca are de la un prieten. N-a zis si de care, insa.

 

daca mi iau un zoom din ala recomandat mai sus n-ar suna totusi mai bine decat computeru?

 

For the record, eu zic ca un Guitar Rig (2) + placa de sunet adecvata + controller MIDI, eventual Rig Kontrol (2) = procesor de chitara exceptional.

 

Needles to say, suna mai bine decat Zoom-urile mentionate.

Si uita de Guitar Fx Box. Sunt ampsim-uri si efecte gratis mult mai bune.

 

In final, depinde si de genul abordat si gusturi. Eu, de exemplu, n-am reusit sa scot un distors suficient de suparat din Guitar Rig, dar am reusit cu VST-urile de la Simulanalog + EQ, iar dintre pedale doar DD11 si Uber Metal imi plac.

Link to comment
Share on other sites

mdeap am descoperit si eu guitar rig 2 si am gasit un distors chiar foarte foarte misto. e un preset ii zice system of a crown bineinteles ca seamana a system of a down.are foarte mult bass.chiar imi place.n am delay deloc ...sunete neplacute nici atat...cred ca raman pe guitar rig pana imi iau un amp bunicel :/

Link to comment
Share on other sites

Pai amp zicea ca are de la un prieten. N-a zis si de care, insa.

For the record, eu zic ca un Guitar Rig (2) + placa de sunet adecvata + controller MIDI, eventual Rig Kontrol (2) = procesor de chitara exceptional.

 

Needles to say, suna mai bine decat Zoom-urile mentionate.

Si uita de Guitar Fx Box. Sunt ampsim-uri si efecte gratis mult mai bune.

 

In final, depinde si de genul abordat si gusturi. Eu, de exemplu, n-am reusit sa scot un distors suficient de suparat din Guitar Rig, dar am reusit cu VST-urile de la Simulanalog + EQ, iar dintre pedale doar DD11 si Uber Metal imi plac.

 

 

Uber metal e betial .. acuma revenind la oile noastre ... nu cred ca e prea bine sa umbli cu compul dupa tine la concerte.. asa ca tot mai bine un proc ieftin .. un G2 ar trebui sa mearga .. oricum sunt ceva proace pana in 2 mil decente.

 

 

Si deja placa video decenta trece de 3-4 mil .. asa ca mai bine bagi procesor.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

yeah... concerte de shootere 3d, half-life 2 and shit

:):):)B):(

 

 

 

Ar fi prea tare sa o ia razna compul( cum mai face din cand in cand) in timpul concertului si sa auzi cine stie ce rahaturi prin boxe ( as fi zis manele .. dar nici chiar asa ).

 

partea naspa la comp e ca daca te prinde conmtrolul .. ai cacarisito. numa licenta de xp e peste 3 mil .. deci mai scumpa decat cel mai ieftin procesor nou aflat in comert

Link to comment
Share on other sites

orice problema are o ipoteza. enuntata de cel care pune problema. deci, despre ce vorbim aici?

 

totusi...nu mai vreau pe computer.

Asta a fost ipoteza.

 

eu am avut tot asa un concert "in foame" in care am adus laptopu si am cantat pe guitar fx box daca puteti sa credeti.

 

Iar FiveseveN raspunde:

For the record...

:)

 

Omul se referea la a se cara cu computerul dupa el la concert. Ce sens are atunci raspunsul tau?

 

In alta ordine de idei, mie mi s-a parut ca omul a inceput, ca fiecare in ziua de azi, cu computerul. Si ca vrea sa treaca la etapa urmatoare in dezvoltarea lui. Gresesc eu?

 

@Emi: De la cineva am invatat o vorba foarte adevarata: Ieftin, bine si repede in acelasi timp nu se poate.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

mai e KorgAX3 la 250 roni nou

eu am varianta ax5 cu pedala si isi face treaba binisor. Pentru inceput nu o sa fie suficient sa ai un distors. E bine sa experimentezi, chiar daca calitatea nu o sa fie aceeasi cu pedalele analogice sau cu procesoare foarte scumpe, sa vezi cum suna un solo cu un delay, un clean cu un pic de chorus pe el, sa iti alegi niste tonuri, sa umbli in parametri. Dupa aia, poti sa faci un upgrade fie spre un procesor mai scum, fie sa iti iei ce pedale analogice iti trebuie

OFF:"In alta ordine de idei, mie mi s-a parut ca omul a inceput, ca fiecare in ziua de azi, cu computerul." :) - Ce ti-e si cu tineretu din ziua de azi, pe vremea mea se incepea cu efecte d-alea rusesti de nu stiai ce scrie pe ele cumparate la mina a zecea de la moshu de la Promuzica, sau mai erau copiile alea de Boss, parca SoundJS le zicea. Cind am pus mina pe un distors de-asta n-am iesit din casa o saptamina. A, si ca tot mi-am amintit - prima mea chiara era o doaga veche, si ca sa aud ceva distors aveam io prin casa doua statii de-alea mici gen walkie-talkie. Una o tineam in chitara si cealata lipita de un micorfon care era legat la o statie. Sunetul preluat era distorsionat si se auzea.....ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

vb voi de procesoare dar nici cel mai scump procesor nu bate distorsul si cleanul pe lampa.... procesoarele (si cele mai scumpe)mai mult emuleaza..dar toti stim ca primele distorsursi..adevarate au fost cele pe lampa.

 

numai bine

 

later edit:

 

ca sa scoti rezulatate si mai bune la guitar rig (cu toate ca eu recomand amplitube 2..si daca..o sa cauti unde trebuie il gaseste G$#tis )daca cumperi un preamp...mic..de ex e un behringer...preamp mic100 ultragain sau ceva de genu (o sa imi cumpar si eu unu) la..senia..sau nush.

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Ce ti-e si cu tineretu din ziua de azi, pe vremea mea se incepea cu efecte d-alea rusesti de nu stiai ce scrie pe ele cumparate la mina a zecea de la moshu de la Promuzica, sau mai erau copiile alea de Boss, parca SoundJS le zicea.

 

Corect! Iar pe vremea mea cu distorsuri facute. Butoi era renumit. Multi chitaristi mari de azi au avut distors facut de Butoi.

Link to comment
Share on other sites

da pai asta e faza si la mine...nu caut acum calitate suprema...faza e ca imi trebuiesc niste efecte acceptabile pt concerte...cum spuneau si oamenii mai sus e destul de riscant cu computerul desi am cantat asa in sala consiliului judetean de la mine din oras culmea.nu mai vreau senzatii tari.pana oi ajunge eu la anu la facultate sa mi iau naibii o slujba macar sa am ceva bani...cu banii de la babaci tre sa mi iau ceva ieftin...si sa sune cat de cat.oricum va multumesc mult ca m-ati bagat in seama si mi-ati dat deja cateva repere.respect maxim!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.