www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Acustica Crepata


Bihoi Catalin
 Share

Recommended Posts

Cum a zis si sam, nu e grava, las-o asa. Daca te intereseaza din motive estetice, poti pune lac in crapaturi cu o pensula fina, lasi sa se intareasca bine bine lacul si dupa nivelezi cu smirghel foarte fin, ~800-1000, si dai cu polis.

 

La crepeturile astea te referi?

http://fr.wikipedia.org/wiki/Cr%C3%AApe

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Mentinand spiritul de gluma ca sa-ti mai treaca supararea, mai loveste-o de cateva ori si daca apar in continuare "P", "I"... sigur e dracu' in ea si tre' sa-ti iei un Epiphone :)

 

Ideea e ca sunetul nu va fi afectat in niciun fel daca fisura e la nivel de lac.

 

Iar daca ti-a cazut din strap, sa stii ca strap lock-urile chiar ajuta!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

ti-a crapat furnirul :) serios, e doar lacul crapat si primul strat plastifiat ce acopera lemnul in sine, las-o asa, cel mult pune-i niste lac in crapatura ca sa nu se extinda sau sa se cojeasca. Daca te apuci sa o iei la pilit, refinisat, etc. va arata mai rau, oricum decat acum. La modul ca se va vedea sigur.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In poze crapatura pare totusi superficiala, la nivelul lacului, nu pare infundata si in nicun caz strapuns lemnul. E mai adanca de atat si nu se vede in poze?

 

P.S. Imi dau seama ca e neplacut si nu iti arde de glume, dar nu pot sa nu observ ca ciobitura e in forma E-ului de le Epiphone :)

 

Cred ca e doar la nivelul lacului crapata...

Acuma observ si eu E-ul :))

Mersi de sfat

Cum a zis si sam, nu e grava, las-o asa. Daca te intereseaza din motive estetice, poti pune lac in crapaturi cu o pensula fina, lasi sa se intareasca bine bine lacul si dupa nivelezi cu smirghel foarte fin, ~800-1000, si dai cu polis.

 

La crepeturile astea te referi?

http://fr.wikipedia.org/wiki/Cr%C3%AApe

Cred ca am s-o las asa.. Mersi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.