www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cisco


Guest seraphx

Recommended Posts

Vorbesti despre cursuri sau despre echipamente?

 

Router-ele (si echipamentele) Cisco sunt standard in aplicatii de retele si telecomunicatii.

Cursurile sunt pentru initiere in SO (Sisteme de Operare), manipularea acestora, si in final obtinerea certificarilor fara de care nici un angajator serios nu se uita la tine.

 

Certificarile sunt date de CISCO firma mama.

Link to comment
Share on other sites

Vorbesti despre cursuri sau despre echipamente?

 

Router-ele (si echipamentele) Cisco sunt standard in aplicatii de retele si telecomunicatii.

Cursurile sunt pentru initiere in SO (Sisteme de Operare), manipularea acestora, si in final obtinerea certificarilor fara de care nici un angajator serios nu se uita la tine.

 

Certificarile sunt date de CISCO firma mama.

 

hm...sa stii ca nu e chiar asa. Din 20-30 cati ne-am inscris de la facultate nu cred ca a dus cineva CCNA-ul la capat. It's a waste of time. Cel putin profu cisco din BV are o rupere cum n-am mai vazut...alti colegi s-au angajat la Siemens si a suportat compania costurile pentru training...so in the end Cisco nu prea conteaza, mai ales ca certificarea e valabila doar 3 ani.

So, daca firma te vrea, te da ea la training nu-ti fa griji.

 

Daca ar fi sa aleg acum, nu m-as mai duce la Cisco. Waste of money. Se gasesc pe net si cursurile si raspunsurile la intrebarile de la examen...nuff said

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt pe cale sa termin modulul 1 CCNA la UPB.

CCNA este un fel de "bazele retelisticii", nefiind foarte axat pe sculele facute de firma mama. Sunt in mare parte lucruri generale pe care orice individ care pretinde ca este IT-ist ar trebui sa le stie. Nu or sa te faca h4x0r sau mai stiu eu ce cursurile astea.

Daca nu tii la certificare (care e buna in conditiile in care vrei sa te angajezi pe un post de specialitate, scumpa si expira repede) poti sa procuri de undeva cursurile si sa pui mana pe un simulator gen Boson sau similar. Avand cursurile si simulatorul poti sa te joci si sa simulezi ce vrea pipota ta, incepand de la reteaua de bloc pana la reteaua "inter"stelara a RDS-ului (exagerez desigur).

 

 

Dupa CCNA vine CCNP care nu mai contine atatea generalitati si in schimb se focalizeaza pe anumite domenii cheie (switching and routing, security, VOIP, etc)

Exista cateva academii cisco in Bucuresti.

 

La UPB este una dintre ele. Aici vei avea parte de un curs facut destul de serios (prezentari , laboratoare, etc etc).

 

La CREDIS este alta academie ( la facultatea de drept )insa aici lucrurile sunt mai relaxate. Poti da testele de acasa, etc etc. Doua foste colege de liceu sunt aici instructoare.

 

Media IT este alta academie (e undeva prin Grozavesti http://www.mediait.ro/ ) iar din ce am inteles instructorii lucreaza pe la niscaiva ISP-pisti (rds & co).

 

Probabil ca mai sunt si altele dar nu stiu eu de ele.

 

Preturile sunt cam 3mil/ modul (daca esti student) iar CCNA are 4 module.

Dupa ce ai facut modulele academia o sa iti dea un voucher pentru examenul de certificare.

Poti da examenul de certificare si fara sa urmezi cursurile propriuzise si am impresia ca iesi mai ieftin asa.

Link to comment
Share on other sites

hm...sa stii ca nu e chiar asa. Din 20-30 cati ne-am inscris de la facultate nu cred ca a dus cineva CCNA-ul la capat. It's a waste of time. Cel putin profu cisco din BV are o rupere cum n-am mai vazut...alti colegi s-au angajat la Siemens si a suportat compania costurile pentru training...so in the end Cisco nu prea conteaza, mai ales ca certificarea e valabila doar 3 ani.

So, daca firma te vrea, te da ea la training nu-ti fa griji.

 

Daca ar fi sa aleg acum, nu m-as mai duce la Cisco. Waste of money. Se gasesc pe net si cursurile si raspunsurile la intrebarile de la examen...nuff said

 

 

Certificarile sunt intr-adevar valabile 3 ani. De aceea companiile te trimit sa le dai iara. Dar chiar daca ai certificarea expirata, daca ai parcurs toate treptele, crede-ma ca ramai cu o baza solida (pe care angajatorul o ia in consideratie oricum).

 

Incepi cu bazele retelelor, in care inveti inclusiv ce si cum cu alimentarea, campuri si electroni... si ajungi mester mare avand stapanire deplina asupra fundamentelor protocoalelor si ale IOS-urilor, daca parcurgi toate etapele.

 

Recertificarile sunt necesare pentru ca IOS-urile evolueaza impreuna cu tehnologia.

 

Taxele se platesc in principal pentru certificari. Cursurile le poti parcurge singur. certificarile se dau on-line, sub supravegherea unui asistent autorizat care sa garanteze ca tu esti cel care raspunde la intrebari, si nu un prieten care face treaba in locul tau.

 

Este o rusine ca profu vostru nu se intereseaza pentru ca primeste bani buni pentru treaba asta.

Daca termini certificarile cu brio, poti deveni si tu assitant si atunci poti fi tu prof-ul care face treaba buna, fara sa traga chiulul.

 

Parerea mea: daca reusesti sa termini toate cursurile si certificarile, inveti mai mult decat in 5 facultati pe care le faci gratis sau pe bani. (Insa nu-i usor de loc)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

devine interesant topicu, oricum in mare eram hotarat sa le fac, acu sunt sigur, dar imi poate spune cineva un loc unde se preda mai bine ? cisco ? , in afar de cele spuse de cosu ca le-am notat pe alea , si legat de faza daca esti student, tre sa le duci o adeverinta ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.