www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson sau Ibanez, sau...?


Guest Oryon
 Share

Recommended Posts

Salutare.

Probabil au mai fost sute ca mine cu probleme de genul asta, dar nu ma pot abtine :)

 

De ceva ani buni am o chitara clasica facuta pe la noi, am inceput cu ea, bine mersi, mi-a placut. La ceva timp dupa am primit pe degeaba o ... chestie electrica de prin '72? Sau '76? Star 3 sau ceva de genu.

Oricum, ideea e ca acum sunt un om bolnav, si tre' sa ma tratez.

 

Primu "medicament" de care am dat a fost un JS 30 Kelly ( http://www.proguitar.ro/img/products/jackson/big_JS30KE.jpg ). Dupa care am vazut ca se fac in India. N-am prea stiut cum sa reactionez la chestia asta, plus parerile unui amic cum ca Ibanez-urile de pe la Muzica ar fi mai bune. ( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=8 ).

 

Apoi v-am gasit pe voi, si-am zis sa cer parerea cuiva mai bun decat mine. Ce sa iau? Care-o fi mai buna? JS 30-urile (KE-u, alte modele) de la proguitar? Ibanez?.. :) Altceva?

 

Am cam 12 milioane de aruncat pe chestia asta. Pareri?

 

Multzumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare.

Probabil au mai fost sute ca mine cu probleme de genul asta, dar nu ma pot abtine :)

 

De ceva ani buni am o chitara clasica facuta pe la noi, am inceput cu ea, bine mersi, mi-a placut. La ceva timp dupa am primit pe degeaba o ... chestie electrica de prin '72? Sau '76? Star 3 sau ceva de genu.

Oricum, ideea e ca acum sunt un om bolnav, si tre' sa ma tratez.

 

Primu "medicament" de care am dat a fost un JS 30 Kelly ( http://www.proguitar.ro/img/products/jackson/big_JS30KE.jpg ). Dupa care am vazut ca se fac in India. N-am prea stiut cum sa reactionez la chestia asta, plus parerile unui amic cum ca Ibanez-urile de pe la Muzica ar fi mai bune. ( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=8 ).

 

Apoi v-am gasit pe voi, si-am zis sa cer parerea cuiva mai bun decat mine. Ce sa iau? Care-o fi mai buna? JS 30-urile (KE-u, alte modele) de la proguitar? Ibanez?.. :) Altceva?

 

Am cam 12 milioane de aruncat pe chestia asta. Pareri?

 

Multzumesc anticipat. :(

 

 

 

Ibanez ieftin ..... :) .. nu prea ma convinge ... sunt proaste. Apropo daca vrei ceva bun vezi ca vindea pe aci unu un jackson js-30 dinky facut in JAPONIA , il chema jef parca. Oricum omul o da destul de ieftin .. si daca ii pui o doza mai buna ( in functie de ce iti place) iesi pe la 12 mil si ai o suoper chitara mult peste ce iti poti gasi la ibanez si jacksonuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

Ibanez ieftin ..... :) .. nu prea ma convinge ... sunt proaste. Apropo daca vrei ceva bun vezi ca vindea pe aci unu un jackson js-30 dinky facut in JAPONIA , il chema jef parca. Oricum omul o da destul de ieftin .. si daca ii pui o doza mai buna ( in functie de ce iti place) iesi pe la 12 mil si ai o suoper chitara mult peste ce iti poti gasi la ibanez si jacksonuri.

 

 

 

cumpra o spirit www.steinberger.com 12 milione sunt 350 euro......si cu acesta banii iti cumpri o spirit...ca canta de 10 ore ca o ibanez sau o jackson

Link to comment
Share on other sites

Sper ca prieteni mei vor face ceea ce trebuie daca o sa ma vada vreodata pe langa aceste chitari ... adik sa imi curme suferinta si sa ma stinga rapid, nu acum vorbesc serios .. nu im plac chitarile alea .. nici la dotari nici la forma .. Si oricum la cate magazine ofera acele chitari ma idoiesc ca o sa aiba in romania o chitara d-aia la 12 mil ... dar poate tu sti mai bine .. pe mine nu m-au interesat si nici nu ma vor interesa vreodata.

Link to comment
Share on other sites

cumpra o spirit www.steinberger.com 12 milione sunt 350 euro......si cu acesta banii iti cumpri o spirit...ca canta de 10 ore ca o ibanez sau o jackson

 

da de unde se poate cumpara?

ca din cate stiu io musicyo nu trimite in romania

btw ai un double neck cu bass si chitara parca ? spirit nustiu cum...

nu te gandesti sa-l vinzi?...

just asking....daca te bate cumva gandul, da te rog un semn:)

steinberger este o firma care a fost/probabil mai e serioasa. ei au avut, nush daca mai au sistemul ala de tremolo cu care schimbai tuningul chitarei, pe care il foloseste evh in 5150.

ce-i drept, nu arata tare sexi asa decapitate, dar nu prea cred ca se poate plange cineva de dotarile pe care le au chitarile alea la cat costa...doze emg, sd, sistemul tremolo.

singurul lucru care e cel putin pt mine un turn-off e faptul ca, nu vorbesc neaparat in cunostinta de cauza, ai nevoie de corzi speciale, care probabil le procuri foarte greu si costa scump

Link to comment
Share on other sites

Sper ca prieteni mei vor face ceea ce trebuie daca o sa ma vada vreodata pe langa aceste chitari ... adik sa imi curme suferinta si sa ma stinga rapid, nu acum vorbesc serios .. nu im plac chitarile alea .. nici la dotari nici la forma .. Si oricum la cate magazine ofera acele chitari ma idoiesc ca o sa aiba in romania o chitara d-aia la 12 mil ... dar poate tu sti mai bine .. pe mine nu m-au interesat si nici nu ma vor interesa vreodata.

 

Stiu eu pe cineva care si-a luat un Epiphone Les Paul Gothic la un pret asemanator :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

La 350 euro poti sa-ti iei un Ibanez RG550 Japonez, din anii 90. Astea DA chitari adevarate!

 

Ca sa ai o idee, uite ce i-am luat unui prieten pt. 340 euro:

p1010102.jpg

p1010092-2.jpg

p1010094-1.jpg

 

E un RG550 din '95. Canta de rupe pamantu.

Alex.

 

 

ai calendar magazino musicale Merula :)

 

da de unde se poate cumpara?

ca din cate stiu io musicyo nu trimite in romania

btw ai un double neck cu bass si chitara parca ? spirit nustiu cum...

nu te gandesti sa-l vinzi?...

just asking....daca te bate cumva gandul, da te rog un semn:)

steinberger este o firma care a fost/probabil mai e serioasa. ei au avut, nush daca mai au sistemul ala de tremolo cu care schimbai tuningul chitarei, pe care il foloseste evh in 5150.

ce-i drept, nu arata tare sexi asa decapitate, dar nu prea cred ca se poate plange cineva de dotarile pe care le au chitarile alea la cat costa...doze emg, sd, sistemul tremolo.

singurul lucru care e cel putin pt mine un turn-off e faptul ca, nu vorbesc neaparat in cunostinta de cauza, ai nevoie de corzi speciale, care probabil le procuri foarte greu si costa scump

 

 

Eu sunt endorser steinberger si am diferite steinberger cu diferite combinatie de pick up seymour duncan sau emg, dublu neck al meu este un spirit ( spirit este serie economica la ca squier pentru fender sau epiphone pentru gibson).

sistema de tremolo sdespre care vb tu se numeste trans trem.....dar nu au toate steinberger trans trem.....chestia buna din trans trem si de toate alte tremolo de la steinberger este ca chitara nu pierde nicio data tuning.

Despre corzi , nu sunt scumpe un set la bella sau daddario este 8 euro in italia .

si in plus este un aparat cu care poti se canti cu cordi normali....aparat asta costa cam 50 euro.

Acum a iesit systama synapse ,un sistema ca te transofrma chitara ta , in o chitara baritona .

Si orcum steinberger este cel mai versatile chitara din lume, este o chitara cu care poti se faci orce.....dela metal pana la jazz, si pentru ca are neck in grafite si tastatura i resina fenolica nu se strica cum se strica un neck sau o tastatura de lemn.

Link to comment
Share on other sites

@Corraxe .. de curizitate .. poti pune niste sample-uri ca sa ne facem si noi o parere despre aceste chitari .. si sa pui exat rigul care l-ai folosit ca sa inregistrezi. Si da @soulmaster ... super chitara epi-ul ala ... pacat ca in curand va trebui sa plece ... nu cred ca se vor impaca bine doua bestii in aceeasi casa ... plus ca trebuie sa acopere si o parte din golul financiar creat.

 

Oricum eu raman la chitarile din lemn cu tot riscul de a se strica mai repede ... si daca az vedea un metalist cu asa ceva ... cred ca as rade si cu curu de el ... si oricum astia nu fac 7-strings ... asa ca ... nu ma atrag deloc.

 

 

 

 

dar am cam deviat mult de la topic .. toti am deviat.

 

La bani astia gasesti multe oferte bune .... doar trebuie sa cauti si sa sti ce vrei ..... :) .

Toate cele bune si bafta la ales.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

@Corraxe .. de curizitate .. poti pune niste sample-uri ca sa ne facem si noi o parere despre aceste chitari .. si sa pui exat rigul care l-ai folosit ca sa inregistrezi.

 

cred ca nu ai fost foarte attent pentru ca pe forum sunt 14 piese mele facute cu steinberger ...tot album stringmadness......plus alte 3 piese 2 din alte doi album si una inca demo ca a pus mario d

 

si despre lemn spirit serie economica e in lemn...steinberger serie scumpa e in grafite

orcum repun aici piese ca am pus pe forum

Edited by Corraxe
Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

@Corraxe .. ... si daca az vedea un metalist cu asa ceva ... cred ca as rade si cu curu de el ...

 

 

Dece nu razi un pic de PAUL MASVIDAL ( Cynic - Death)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

On topic: intr-adevar, daca ai banu' si norocul sa gasesti un rg550 din anii '90 o sa te serveasca al naibii de bine.

Off topic @guitar88: esti sigur ca aia e din '95? nu de alta dar are tremolo Edge pe ea care nu s-a fabricat decat pana in '91. De curiozitate, poti posta seria chitarei?

Link to comment
Share on other sites

Saru'mana pentru raspunsul rapid.

 

La bani astia gasesti multe oferte bune .... doar trebuie sa cauti si sa sti ce vrei ..... wink.gif .

Toate cele bune si bafta la ales.

 

Daca as sti ce vreau ar fi mult mai simplu. Cred ca vreau ce vrea oricine e in situatia mea (semi-incepator dar dornic), ceva ieftin care suna bine si nu se "rupe" in 2 luni. Cu alesu', doze, si alte detalii, cam aceeasi problema. Adica trebuie sa caut experienta prin alte locuri. :)

 

edit: guitar88, arata tare bine chestia aia..

Edited by Oryon
Link to comment
Share on other sites

Am vrut chitara asta de cand ma stiu .. http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=8601 dar nu am avut niciodata bani ptr ea .. si cand am facut rost de ei chitara nu se mai fabrica in japonia ci in india/indonezia si calitatea era mult sub cea japoneza .. si cand am vazut ce pret are cel mai ieftin jack din japonia mi-am luat epi .. si acuma imi iau schecter. dar oricum cum o sa am destui bani o sa imi implinesc visul din copilarie si o sa imi iau un jack japoonez si o sa ii dau viata .... jackurile facute in japonia exceleaza la capitolul calitate ... de majoirtatea lucrurilor facute in japonia au o calitate exceptionala.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Haha... mai demult (inainte sa imi iau eu Epi) vindea Papu un JS 30 japonez. Era vreo 300 de coco da nu-mi permiteam atuncea. Dadea si case parca la el...

Link to comment
Share on other sites

stai un pic .. ca acuma m-a lovit ... Oryon .. tu ai amp sau procesor ... nu de alta .. dar degeaba ne dam noi cu optiuni in tine daca tu nu ai unde sa bagi chitara .. si daca ai .. ce ai ? ca poate si ala are nevoie de inlocuire .. poate mai mult decat chitara ( am indoiesc :) dar zic si eu asa)

 

Uite .. spre exemplu .. eu ... vreau ceva .. dar nu stiu ce vreau .. stiu doar cum as vrea sa sune , sunt curios cum va suna schecteru cu restul de echipament.

Am cateva optiuni ... sa imi iau un proc bun ( zoom g7 , tonelab se, rocktron voodu valve, podxt ) sau sa imi iau epi valve junior head + cabinet crate. Chiar .. @mrjackson ... cum suna pod-ul ala ? m-ar interesa sa se stie sa faca metal extrem bine dar sa poata retine si caldura unui solo gen slash , santana.

Link to comment
Share on other sites

Suna fratello... suna pentru ce vrei tu. te invit maine pe la sala sa il asculti...

 

Nu prea am timp .. hmm .. .poti pune un sample tras direct in comp ... :) . Maine o sa fiu mahmur .. sper ....

Link to comment
Share on other sites

Hmm. Ca sa nu ma mai complic, o sa zic nu. N-am nici amp, nici proc, alea o sa vina. Mai intai piesa principala. :)

 

Vad io ce fac pana atunci, o bag in calculator, etc.

 

Pt aia veche am folosit un pick-up pe post de amplificator, believe it or not :)

Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu acolo ... foloseam un magnetofon tesla ptr amplificare .. si il dadeam la maxim sa obtin un doistors jegos .. a da si boxa era de la un un radio bucur.

Link to comment
Share on other sites

On topic: intr-adevar, daca ai banu' si norocul sa gasesti un rg550 din anii '90 o sa te serveasca al naibii de bine.

Off topic @guitar88: esti sigur ca aia e din '95? nu de alta dar are tremolo Edge pe ea care nu s-a fabricat decat pana in '91. De curiozitate, poti posta seria chitarei?

 

There you go:

p1010091.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Multam :)

Yep, chiar e din '95 (cel putin gatul), tremul a fost probabil schimbat (bine, nu-i nici un bai ca Edge original ii la fel de fain ca si LoPro-ul)

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce te intrebi tu e cam stupid.. no offence.

Cand iti alegi o chitara .. ti-o iei pe aia care iti place cum arata, cum suna, cum te simti tu pe ea.. etc.. nu ce scrie pe headstock.. sau cum se numeste tremolo daca edge pro sau mai stiu eu ce.

 

Chitarile electrice se pot categorisi in 2 tipuri largi de sunete .. care sunt apoi foarte variate..

1. chitara tip fender strat (scara de 25.5 cu corp de alder, ash, basswood.. etc)

2. chitara tip les paul (scara 24.75 corp mahon)

 

De exemplu un ibanez suna f asemanator a fender ca tip de raspuns la vibrato (rezoneaza in "a").. la fel si un jackson.. si foarte diferit de un gibson sau washburn idol, etc.. care suna mai infundat si au vibrato care rezoneaza in "o" .

 

Toti producatorii au chitare facute pentru categorii de pret... dar daca stii sa canti .. o sa suni la fel pe un squier ca si pe un fender (am vazut asta acu cateva zile la Nicu Patoi).

 

Asa ca sugestia mea e sa te duci la un music shop si sa-ti iei ce-ti place, sa canti pe cat mai multe si sa te stabilesti la una.

 

@tekctus "Jackson care bate la cur orice Ibanez" .. glumesti nu? de aia toti chitaristii virtuosi moderni (satriani, vai, petrucci.. etc) canta pe jackson :))

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce te intrebi tu e cam stupid.. no offence.

Cand iti alegi o chitara .. ti-o iei pe aia care iti place cum arata, cum suna, cum te simti tu pe ea.. etc.. nu ce scrie pe headstock.. sau cum se numeste tremolo daca edge pro sau mai stiu eu ce.

 

Nu neaparat ... Daca nu tine acordatura te pisi in ea chitara.

 

@tekctus "Jackson care bate la cur orice Ibanez" .. glumesti nu? de aia toti chitaristii virtuosi moderni (satriani, vai, petrucci.. etc) canta pe jackson :))

 

Aici e vorba de sunet. Vai, Satch etc... nu canta pe Jackson pt. ca sunetul unui Jackson nu se potriveste stilului lor.

Vai de exemplu schimba chitari pe an ce trece. In perioada Zappa, canta pe Stratocaster. La alcatrazz canta pe Charvel-uri. La Whitesnake & Roth combina Ibanez-urile cu Charvel`urile. De cand e solo combina toate chitarile/amplificatoarele/efectele care le are. Asta pe album ... live nu prea se poate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.