www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Rupt Prima Coarda


Guest AlexSasha
 Share

Recommended Posts

Guest AlexSasha

Salut am rupt prima coarda la o acustica :)) . Va rog puteti sa imi recomandati un set de corzi pentru acustica mai ieftin dar bunicel ( am o presimtire ca o sa rup multe corzi :)) ) si as putea sa folosesc un tuner ca sa nu se mai repete chestia asta ?(nu am vazut pe nimeni sa foloseasca tuner pt. chitara "non-electrica" asa ca nu stiu daca functioneaza :)) )

Link to comment
Share on other sites


cel mai bine e sa nu ai nevoie de tuner... uite spre exemplu aveam odata nu procesor cu tuner de care ma foloseam ca nu retinusem nota exact ... si nu stiu cum dracu a luat-o razna ala de nu mai nimerea ca lumea. Eu am simtit ca ceva nu e in regula dar incepator fiind, am last-o asa... mai cantam si pe scena... praf. Retine mai bine notele si asa o sa fie ok...

P.S. cu cat petreci mai mult timp cu chitara, cu atat o s-o cunosti mai bine... sa simti exact ce-i trebuie si sa intelegi cum se comporta... la inceput iti dai seama ca sunt multe necunoscute dar faci bine ca intrebi... Edited by Cognek
Link to comment
Share on other sites

Coniace...omul are nevoie de un set de corzi, nu de sfaturi ieftine de meditatie transcedentala.

 

Alex, eu zic sa-ti iei un set de Hora acustic. Sunt decente si foarte ieftine(iti vreo 4 seturi la pret de unul)...mai ales cum esti tu la inceput mare diferenta nu face tonul.

Inca o chestie, chiar daca folosesti tuner si iti acordezi perfect chitara, tot ti se vor rupe corzile la un moment dat.

Edited by lefmir
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest AlexSasha

Coniace...omul are nevoie de un set de corzi, nu de sfaturi ieftine de meditatie transcedentala.

 

Alex, eu zic sa-ti iei un set de Hora acustic. Sunt decente si foarte ieftine(iti vreo 4 seturi la pret de unul)...mai ales cum esti tu la inceput mare diferenta nu face tonul.

Inca o chestie, chiar daca folosesti tuner si iti acordezi perfect chitara, tot ti se vor rupe corzile la un moment dat.

cel mai bine e sa nu ai nevoie de tuner... uite spre exemplu aveam odata nu procesor cu tuner de care ma foloseam ca nu retinusem nota exact ... si nu stiu cum dracu a luat-o razna ala de nu mai nimerea ca lumea. Eu am simtit ca ceva nu e in regula dar incepator fiind, am last-o asa... mai cantam si pe scena... praf. Retine mai bine notele si asa o sa fie ok...

 

P.S. cu cat petreci mai mult timp cu chitara, cu atat o s-o cunosti mai bine... sa simti exact ce-i trebuie si sa intelegi cum se comporta... la inceput iti dai seama ca sunt multe necunoscute dar faci bine ca intrebi...

Multumesc mult nu ma descurcam fara raspunsurile voastre avand in vedere ca sunt la inceput si singuru om care il cunosc care are habar de chitara nu a mai pus mana pe ea de 30 de ani (maicamea) :))

Edited by AlexSasha
Link to comment
Share on other sites

Pe post de tuner poți folosi și un program de gen AP Tuner (dacă ai un microfon la PC/laptop) sau orice alte programe dedicate pentru Android/iOS/Windows Phone, dacă ai pe acasă smartphone sau tabletă. Își fac treaba decent și asta te scutește de o cheltuială în plus pentru tuner.

Da si asta ar fi o idee! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.