www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Kultika - Post Metal - Timisoara


Solarograma
 Share

Recommended Posts

In urmatoarele zile vom lansa oficial primul nostru album, The Strange Innerdweller. Acum cateva luni, am lansat piesa Water,

 

pentru ca reprezinta concluzia naturala a primei jumatati a albumului. Astazi mai lansam o piesa, Devouring Vibe:

 

 

Conceptual (fara sa va dezvaluim prea multe) piesa reprezinta punctul culminant al albumului, dupa ea urmand ultima piesa si concluzia povestii din The Strange Innerdweller. Muzical, avand influente atat din zona post-rock cat si sludge, am hotarat sa profitam la maxim de cei doi vocali ai nostri pentru a evidentia diferitele perspective ale personajului din piesa. Mai mult, am facut o colaborare cu Octavian "Vita" Horvath (Implant Pentru Refuz, Blazzaj) un vocal exceptional care a imbogatit peisajul vocal a piesei.

 

www.facebook.com/kultika

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Super cool...am primit cateva intrebari legat de ce scule am folosit pt soundul de chitara pe acest album...nu mai retin exact combinatiile ca au fost mai multe in functie si de piesa dar in general:

 

-pt clean: amp MARSHALL JCM 2000 DSL + cab ORANGE cu V30-uri

-pt drive: amp HUGHES & KETTNER Triamp MKI + cab Triamp (sincer nu stiu ce difuri sunt inauntru...cred ca tot V30...dar am auzit ca au si ceva editii cu Greenback...suna bine atat conteaza)

-pt lead si cateva cleanuri: amp Viobio 18w + un cab Variant echipat cu un dif Eminence Legend (pt lead-uri am avut ceva in fata de regula o pedala Blackstar Ht Dual sau legat impreuna cu Triampul)

 

conteaza si chitarile foarte mult...din fericire am avut la alegere si pasive si active...pt clean in general Framus Panthera Studio Custom,Gibson Explorer,LTD Deluxe 1000 iar pt drive Framus Panthera (cu doze Blackouts) si LTD H-1007 (cu EMG) dar am folosit si chitarile cu doze pasive mai ales pt headroom...

 

Inca o data multumim mult pt interes si support!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.