www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mixer Defect?


baltazar181
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Am o mica problema . La sala de repetitii am un mic mixer cu 3 canale care intra intr-un amplificator QSC si 2 boxe. In fine problema e ca de un timp una dintre boxa ba merge ba nu. si am observat ca atunci cand ridic volumul din mixer odata parca ar cupla boxa si dupa acea merge pana cand se termina melodia si nu mai primeste semnal. O fi vreun condensator mort sau ce parere aveti?

Nu intotdeauna face schema asta.

Sau ampliful sa fie de vina?

Acolo la sala nu am alte scule in afara de chitari Mentionez ca acuma intru si eu cu chitara in mixer printr-un DI dar asta nu afecteaza problema.

Link to comment
Share on other sites

@baltazar, mufe sunt si pe panoul mixrului, la amp etc

ok.. daca n-ai chef sa-ti testezi cablurile de calitate sau macar sa le schimbi inte ele, asta e...

macar spune mai exact cum e lantul... ai un amp separat si alte doua boxe active?

sau ampul e stereo, fiecare canal cu o boxa? sau mono si ai boxele in paralel?

btw.. am vazut ca esti f activ sa dai sfaturi cand cineva are o problema. la tine e ceva f simplu.

 

potentiometru stereo murdar.

 

mai degraba el iese din mixer cu cablu mono si intra in amp intr-un singur canal... dar vrea sa se auda ambele =)) in celalalt se aude din cand din cauza cablului , lipiturilor sau mufelor proaste.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Exact am microfon , mixer , amplificator stereo , boxe pasive. Problema e ca nu am scule la sala cu care sa dessurubez cablurile care merg la boxe, dar cred ca sambata asta o sa ma duc mai repede duc scule si vad care e problema. Sculele astea nu sunt miscate din loc si pana acuma-s un timp mergeau foarte bine. Cablurile sunt de foarte buna calitate si mufele rca sunt strong. Cablul de la difuzoare e de 2x2.5 cu mufa speak on iar cealalta parte se insurubeaza in ampificator care iarasi este de calitate buna QSC 2x400w made in USA

Dar oricum sambata inainte de probe ma pun la testat, sper ca doar un cablu s-a dus si nu mixerul sau amplificatorul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.