www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Are cineva idee?


Guest mohawk
 Share

Recommended Posts

Guest mohawk

Are cineva idee sunt bune de ceva Roland 15W, 30W si Fender 15W modelul care se gaseste prin Carefour sau Cora. Pe care dintre ele le recomandati sau ce alceva la un pret similar?

Sper ca am nimerit bine cu topicul. Daca nu scuze, mutati-l acolo unde ii e locul.

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Populatia era incantata de rolandul ala mic . Cand spun incantata spun raport performante(calitate sunet, volum) / pret . Sa nu te astepti la minuni insa e o scula care face banii cat de cat. Depinde acum si cu cat il gasesti la noi.

Ca optiune mai sunt si cuburile alea mici de la behringer. O sa ii las pe posesorii de drept sa iti povesteasca despre ele.

Un lucru trebuie sa stii . Ele sunt pt repetat acasa. Daca repeti cu trupa si aveti un baterist o tzara mai suparat nu o sa te mai auzi de el.

Link to comment
Share on other sites

Sugestia mea e sa nu arunci banii pe asa ceva, ci sa-i pui deoparte sa-ti iei ceva serios... un aplificator din ala mic... e bun numai pentru o camera mica... si sincer sa fiu eu cant pe combina mea cand sunt acasa.. e o solutie mult mai practica...

Sincer vorbind, amplificatoarele astea mici de 15-20W sunt foarte proaste calitativ...fac zgomot si cam atat..

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun
Sugestia mea e sa nu arunci banii pe asa ceva, ci sa-i pui deoparte sa-ti iei ceva serios...

10502[/snapback]

 

ai perfecta dreptate... :) ..dar..sunt scumpe rau sculele bune..cine naiba isi permita sa astepta atata ca sa stranga banii?...si io mi-as lua un amp la vreo 50 de w..aveti idee cam cat este unul?...nu vreau sa fie de firma..si nici sa nu fie pe lampi..si sa se auda acceptabil... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond
ai perfecta dreptate... :) ..dar..sunt scumpe rau sculele bune..cine naiba isi permita sa astepta atata ca sa stranga banii?...si io mi-as lua un amp la vreo 50 de w..aveti idee cam cat este unul?...nu vreau sa fie de firma..si nici sa nu fie pe lampi..si sa se auda acceptabil... :)

10517[/snapback]

 

mai uitate pe la behringer parca alea mi se pareau mai ieftine

Link to comment
Share on other sites

Pai sa stii ca 50W e mult ... eu am un marshall jcm800 care este un amplificator profesional dupa toate standardele, pe lampi... si crede-ma cu un cabinet pe masura se aude de rupe... problema nu trebuie pusa in putere, ci calitate... eu sincer as recomanda oricui un amplificator decent de la behringer, sau chiar un valve state de la marshall din acela combo... dar sutn deja scumpe fata de cele mentionate mai sus...

 

Iti dau exemplu fenderul acela de 15W care ai zice la prima vedere ca este un amplificator bun... este bun pentru o camera mica si atat... este bun pt repetat acasa si nicidecum pentru repetitii.. si nici acasa nu exceleaza...

Link to comment
Share on other sites

Pai sa stii ca 50W e mult ... eu am un marshall jcm800 care este un amplificator profesional dupa toate standardele, pe lampi... si crede-ma cu un cabinet pe masura se aude de rupe...

 

JCM800 e un amp all tube . Am pus mai demult intrebarea legata de volumul unui amp all tube vs solid state si am primit urmatorul raspuns: la puteri egale cel pe lampi se aude mai tare. Prin urmare nu e tocmai potrivita comparatia ....

Link to comment
Share on other sites

Da asa este, adica cele pe lampi au volum mai mare la aceeasi putere... dar dupa cum ziceam nu este numai vorba de volum, practic la 50W cat am eu (care masurat ar fi de fapt cam 70-80) nu pot avea pretentii de amplificator de fata... in esenta tot unul de spate ramane, si presupun ca asta era si subiectul aici... problema majora era de ceea ce scoti din el... si din experiente proprii amplificatoarele de 15W sunt o investitie proasta

 

Ninja: da asa este, dar oricum nu prea folosesc decat un singur canal, oricum versiunea mea e '87 si nu am decat un singur EQ pt ambele canale

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Recomandarea mea personala e sa iei un amplificator care acopera zgomotol produs rece de corzi complet, ca sa ai un simt al monitorizarii, nu sa te auzi ca si cum ai asculta muzica. Si indiferent ce se zice aici, amplificatorul se testeaza. Daca nu te pricepi, mergi cu un amic care "le are" si daca iti place cum suna, cumpara-l.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.