www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Voce!


calin96
 Share

Recommended Posts

Salut dupa cum spune si titlul am inceput sa am probleme cu vocea,fumez de 2 ani dar putin aprox 10 tigari pe saptamana si de la un timp am impresia ca a inceput sa mi se schimbe vocea adica parca s-a ingrosat si cam zgarie,nu mai pot atinge note inalte,nici inainte nu puteam dar acum.. intr-un cuvant s-a schimbat putin.Exista ceva care sa "curete" corzile vocale?

P.S m-am lasat de fumat si de baut bere ;))

P.P.S am 17 ani

Link to comment
Share on other sites

Nu are nimic bautul berii sau fumatul , treci prin perioada in care vocea ta incepe sa se schimbe , o sa fie bine ;)

Carei persoane incepe sa i se schimbe vocea la 17 ani? :spidey: La 17 ani cam iesi din perioada pubertatii (majoritatea), fara sa mai mentionez ca noua generatie se dezvolta mult mai rapid decat era lumea obijnuita, datorita hormonilor din alimentatie...

 

On topic: Incearca sa bei cat mai multa apa plata, la temperatura camerei, ar trebui sa te ajute si tine cont ca vocea trebuie incalzita inainte de a canta.

Link to comment
Share on other sites

buna...k sa fi tu sigur ai putea face un control la foniatrie la panduri....iti spune daca ai noduli sau disfonie (raguseala in voce).....si da trebuie incalzita vocea inainte sa incepi sa canti ..ia niste lectii cum au spus toti...si in timp o sa ti creasca ambitusul (k si mie mi-a crescut destul de mult) ...cu multe repetitii exercitii fara pauze de cate o sapt. 2 k ruginesti :)))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nu mai pune mana pe tigari, nenicule. (da,am citit ca te-ai lasat)... Si sunt de acord cu parerile de mai sus, nu cred ca asta e cauza, avand in vedere ca ai varsta pe care o ai, poate sa fi fumat din burta mamei ca sa iti nenorocesti in asa hal gatul. -- (glumesc si eu ) :) Dar oricum, pe viitor, n-o sa iti faca bine.

Alcoolul deshidrateaza gatul, ia in calcul si asta pe moment. Bea multa apa, ajuta foarte mult. Si evita lactatele (mie una nu-mi fac bine). La mine asta cu apa e prima chestie care imi afecteaza corzile vocale. Nu beau apa, nu merg rotitele.

Apoi, ce sa zic, cel mai probabil ti se schimba vocea. Daca n-ai altceva: tuse, raguseala, durere cand canti, nu cred ca e motiv de ingrijorare. Lasa mama natura sa isi faca treaba si dup-aia sa vezi cu ce voce o sa te alegi. O fi si lipsa antrenamentului, timp de cativa ani buni (si preferabil toata viata) trebuie sa faci vocalize sau macar sa canti in fiecare saptamana macar). Profita de vocea groasa/joasa si incearca sa-ti dezvolti vocea in registrul asta. Nu te forta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.