www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Power Chord strumming


Guest Ionutz
 Share

Recommended Posts

Guest Ionutz

Adica voi cum efectuati bataia la power chords? Se face numai jjjjj... sau mai dati si in sus din cand in cand atunci cand ritmul impune? La unele melodii simti ca ar fi nevoie sa faci un jjjsjj de exemplu dar mi se pare foarte anevoios sa le lovesc de jos in sus...imi mai ramane si pana uneori agatata de cate-o coarda si pierd ritmul.

Ar trebui sa incerc sa fac exercitii sa ma obisnuiesc cu un ritm jsjs sau nu?

Link to comment
Share on other sites

nu e o regula in cum tre sa efectuezi power chordurile. eu iti recomand sa le faci in ambele sensuri(sau cel putin sa le exersezi ca sa le poti face) deoarece daca vei avea tempouri ridicate si panatii care depasesc 16-imile atunci iti va fi destul de greu sa dai numai de sus in jos. de sus in jos in mare parte da hetfield de la metallica parca :)

eu unul le combin in toate felurile depinde cum vreau sa-mi sune.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Depinde de melodie.Unele melodii se canta numai cu batai de sus in jos, iar altele cu sus-jos(de ex. Within Temptation - "Ice Queen").

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Depinde de stil. Daca vrei sa canti Metal trebuie sa folosesti jjjjjj. Power cord inseamna 3 note sau 2. Cea mai importanta nota din acord este cea mai joasa (de pe coarda cea mai groasa daca vrei) si care trebuie sa se auda bine. Daca folosesti ciupire alternativa nu mai este acelasi lucru, pentru ca nu mai suna la fel. Nu mai este bataia specifica pentru care fanii adora Metalul. Este indie, grunge sau altceva.

 

Pe de alta parte se foloseste des in riff-urile de metal ciupirea alternativa pe o coarda (o singura nota - pedal tone) cu combinatii de power cords sau alte acorduri de 2, 3 note. Un exemplu celebru Crazy Train:

Link to comment
Share on other sites

nu _trebuie_ sa folosesti nimic. canta cum iti vine tie bine, atata vreme cat pastrezi tempo-ul si suna cum vrei tu sa sune.

 

uite-te la dave mustaine, de ex: are un stil aparte de picking, canta cu multe up-pick-uri, chiar si la acorduri

 

normal, e bine sa exersezi jjjj, hetfield-style, macar ca sa-ti imbunatatesti tehnica, dar pana la urma, e alegerea ta cum iti modelezi stilul de a canta. foloseste-ti urechea si vezi cum iti e comod :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.