www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Ce Majoritatea Alegem Sa Cantam "din Placere" ?


mariusvoicu

Recommended Posts

Sa certi publicul ca nu te aplauda, mi se pare ultimul hal de nesimtire. Sunt destui care fac asta, nu dau nume. Ca fapt divers, a fost cineva la un concert Maria Raducanu? :)

Daca canti bine, publicul va reactiona bine, restul sunt scuze. Poate prima data arunca cu rahat in tine, dar in timp publicul se va cerne si cine e interesat te va urmari.

Am cantat cu o tipa care facea cover-uri Likke Li, Adele, Alanis Morisette si alte pufosenii, intr-o carciuma plina de roacheri betivi. La inceput radeau si faceau misto, dar dupa cum au vazut ce voce avea si cum canta tipa, s-a facut liniste in tot barul.

Daca publicul nu te place o data, inseamna ca n-a fost publicul potrivit. Daca publicul nu te place niciodata, inseamna ca esti praf.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sunt total de acord cu ce zici acolo... la asta ma gandeam si eu acum cateva zile.. am ajuns la concluzia ca:

1. a canta "de placere" = a canta fara sa iei bani => a canta fara sa astepti ceva si fara ca oamenii sa se astepte la ceva d la tine. prin acest mecanism nu iti asumi responsabilitatea de a oferi ceva de calitate publicului. In majoritatea cazurilor am observat ca asta e problema. Stii ca nu esti bun, sau crezi ca nu esti suficient de bun asa ca nu ceri nimic. Nici o cerinta, nici o resposabilitate. Este o greseala extrem de mare care nu numai ca polueaza sistemul, dar iti afecteaza si tie ca om modul de a te comporta intr-o societate.

2. la noi in tara inca mai exista o conceptie cat se poate de tampita cum ca cei care canta pe bani (vezi Inna si alte "vedete") sunt de 2 bani de fapt, si muzicienii astia adevarati nu sunt platiti bine, deci daca nu faci bani esti mai talentat ca doar faci asta din placere, nu pentru bani, din talent, nu pentru meserie. Conceptia asta e intarita de modelul si aparentele pe care ni le ofera industria muzicala: pare ca doar vedetele astea fac bani.

 

E ca un cerc vicios din care nu mai poti iesi, cluburile deja stiu ca sunt o gramada de trupe care canta pe 2 bani si nu sunt dispuse sa plateasca atat cat ar trebui. Pe de alta parte, daca prinzi vreun contract pe la un restaurant ceva, lucrurile banuiesc ca stau altfel.

 

Sper ca oamenii sa se trezeasca la un moment dat si sa nu isi mai coboare standardele in asa fel! Vorba ta, d-asta e industria muzicala unde e... Daca nu ceri sa fi platit pentru munca ta,cum poti sa ai pretentia sa iti fie respectata?? Doar nu esti cersetor...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt total de acord cu ce zici acolo... la asta ma gandeam si eu acum cateva zile.. am ajuns la concluzia ca:

1. a canta "de placere" = a canta fara sa iei bani => a canta fara sa astepti ceva si fara ca oamenii sa se astepte la ceva d la tine. prin acest mecanism nu iti asumi responsabilitatea de a oferi ceva de calitate publicului.

 

Mie asta mi se pare o greseala fundamentala in gandirea unui muzician. Tu ca artist nu ai nici o responsabilitate si nici o datorie fata de nimeni, inafara de tine. Ca si pictor nu stai cu mainile in cap, toata ziua, stresandu-te de ce o sa creada altii depsre creatia ta la galerie, pictezi pentru ca iti face placere - daca iei si bani pe langa, inseamna ca esti bun(well, excluzand arta contemporana). In plus, n-am inteles niciodata de ce a canta din placere trebuie sa fie diametral opus cu a canta pe bani. Trebuie sa canti in primul rand ce-ti place tie, nu ce-i place publicului, nici ce-i place basistului din trupa si nici ce crezi tu ca e cool si prinde bine. Dupa ce devi destul de tehnic incat sa-ti sustii arta in fata lumii, fa-o, daca vrei, dar fara sa ai nici o pretentie. Nici la bani si nici la aplauze. Daca vreodata cineva o sa creada ca esti bun, o sa-ti cumpere un tricou, o sa te cheme sa canti pe bani, cere un autograf pe tate, etc. Ceri bani cand vezi ca publicul te vrea, iar cand publicul te vrea, nu stiu ce local nu te plateste.

 

Oricum, concertele doar la trupele mari sunt un venit considerabil si constant.

 

Stii ca nu esti bun, sau crezi ca nu esti suficient de bun asa ca nu ceri nimic.

 

Daca nu esti bun sau suficient de bun, nu canta nici macar pe gratis. Mai stai in dormitor/sala de repetitie un an cu instrumentu in brate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mie asta mi se pare o greseala fundamentala in gandirea unui muzician. Tu ca artist nu ai nici o responsabilitate si nici o datorie fata de nimeni, inafara de tine. Ca si pictor nu stai cu mainile in cap, toata ziua, stresandu-te de ce o sa creada altii depsre creatia ta la galerie, pictezi pentru ca iti face placere - daca iei si bani pe langa, inseamna ca esti bun(well, excluzand arta contemporana). In plus, n-am inteles niciodata de ce a canta din placere trebuie sa fie diametral opus cu a canta pe bani. Trebuie sa canti in primul rand ce-ti place tie, nu ce-i place publicului, nici ce-i place basistului din trupa si nici ce crezi tu ca e cool si prinde bine. Dupa ce devi destul de tehnic incat sa-ti sustii arta in fata lumii, fa-o, daca vrei, dar fara sa ai nici o pretentie. Nici la bani si nici la aplauze. Daca vreodata cineva o sa creada ca esti bun, o sa-ti cumpere un tricou, o sa te cheme sa canti pe bani, cere un autograf pe tate, etc. Ceri bani cand vezi ca publicul te vrea, iar cand publicul te vrea, nu stiu ce local nu te plateste.

 

Oricum, concertele doar la trupele mari sunt un venit considerabil si constant.

 

 

 

Daca nu esti bun sau suficient de bun, nu canta nici macar pe gratis. Mai stai in dormitor/sala de repetitie un an cu instrumentu in brate.

 

Ma refeream strict la responsabilitatea de a te prezenta respectabil, in sensul de foarte bine pregatit. Si evident, am analizat toate problemele astea din perspectiva unei persoane situate undeva intre amator si profesionist, pentru ca a fi 100% pregatit nu mai e o problema pentru trupele mari.

 

De ce a canta ce iti place e opus cu a canta pe bani? Pentru ca la noi muzicienii refuza sa dea publicului si un alt gen de muzica, pe motiv ca "publicului ii dai ce cere" in loc sa creada ca "publicul se educa". Noi nu avem public solid pe multe genuri de muzica... totul se rezuma la trupe underground... Intr-o tara normala, e imposibil sa n-ai unde canta indiferent ce canti. La noi e limitata rau oferta.

 

Tu o zici foarte simplu: du-te, canta, daca oamenilor le place, o sa iesi in castig... Nu prea e asa... Sa nu crezi ca daca te place lumea si te aplauda, o sa te si tina minte, sau, si mai si, o sa vina si la restul cantarilor. E aproape imposibil sa iti faci un public doar bazandu-te pe oamenii care te asculta pe unde canti. Trebuie multa promovare pe langa asta. Oamenii care te plac vor fi de multe ori ascultatori pasivi care nu vor da 2 lei pe nici un bilet/album etc. Si uite asa ajungi sa canti ce vor oamenii care au bani si isi permit sa plateasca bilet sa vina sa te auda. Pentru ca aici e cheia: ascultatorul plin de bani care nu prea le are el cu muzica dar ii place sa fie la curent si se duce si el la cineva de care a auzit ca e "trasnet", iti zic, de aici vin banii cei mai multi, sunt convinsa. Deci ideea e sa convingi masa de oameni ca muzica pe care o canti e la fel de marfa.

Sa speram ca o sa se schimbe totul mai devreme sau mai tarziu, si ca vom iesi din aceasta inertie muzicala... Daca s-ar crea public pentru mai multe genuri s-ar schimba cu totul industria, respectul pentru muzicieni ar creste considerabil, asta e cheia...

Edited by iulia_i
Link to comment
Share on other sites

In ceea ce ma priveste, muzica mea e gratis.

Insa instrumentele, amplificatoarele, corzile, orele in sala de repetitii, drumurile cu masina sau taxi-ul, etc. NU sunt gratis.

Nici timpul nu e gratis, pentru ca in timpul ala eu as putea sa muncesc si sa castig bani.

Daca eu ma duc la magazin nu pot sa incep sa cant si sa primesc de mancare, nu?

Asadar nu muzica costa ci prestatia. Am cantat de atatea ori pe gratis si o voi face in continuare, dar cu scopul de a invata si de a ma promova, nu pentru ca arta e un higher purpose sau alte vrajeli.

Edited by 24fret
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.