www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Improvizatie Purple Rain


Numenor
 Share

Recommended Posts

Salut. Imi retraiesc pasiunea de chitarist dupa muuuuuulta vreme.

Cum vi se pare? Am pierdut timpul de pomana sau e cazul sa ne punem serios pe treaba? E inregistrat cu Guitar Rig pe PC, d-aia bazaie si sparge si pocneste si etc:)) ( a se citi am dat multe gherle).

 

Va multumesc!

purplerain.mp3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut. Imi retraiesc pasiunea de chitarist dupa muuuuuulta vreme.

Cum vi se pare? Am pierdut timpul de pomana sau e cazul sa ne punem serios pe treaba? E inregistrat cu Guitar Rig pe PC, d-aia bazaie si sparge si pocneste si etc:)) ( a se citi am dat multe gherle).

 

Va multumesc!

 

Îmi place că lumea a evitat (elegant?) să vorbească despre cîntatul tău cerînd negativul :D Dom'le, dat fiind că experiența mea nu-i grozavă și cred că n-aș putea scoate ceva considerabil mai bun decît tine, eu te felicit! Sigur, există destule lipsuri, pe care le știi și tu. Unele sînt legate de corectitudinea execuției, altele de "flow" (ca de exemplu, cînd înghesui niște note acolo, încercînd să bagi cît mai multe :) ), dar nu-i deloc rău :) Eu aș zice să continui, să te apuci serios, mai precis. Știu din proprie inițiativă că ești mai hotărît atunci cînd revii după mult timp asupra unei pasiuni, deci cred că ai "benzină" măcar pentru cîteva luni. Trage tare acum cît te simți atras și vezi tu unde ajungi! :)

 

Din partea mea succes și încă o dată felicitări!

Link to comment
Share on other sites

Sunt si eu de acord cu Adi M, legat de note inghesuite si corectitudinea executiei, dar vreau sa adaug ca eu sunt un mare fan al lui Prince si sunt de parere ca este un chitarist "underrated". Imi plac foarte mult improvizatiile facute de el chiar si pe melodia asta si poate de aia nu imi prea plac cele facute de tine, DAR se simte ca iti place si cu exercitiu mai mult chiar poti face sa sune foarte bine. Personal, as alege varianta cu mai putine note diferite, in schimb as mai repeta din ele... Spre exemplu in loc de geva de genul : 5-7-8-10-8, as face 5-7-7-5-8-8 (e exemplu, poate sa sune si prost) dar ideea e ca decat sa inghesuim mai multe note si sa sune mediocru, mai bine dam mai putine, dar sa sune frumos :) PAREREA MEA.

Link to comment
Share on other sites

una dintre cele mai bune improvizatii/cover instrumental la piesa asta, si aici includ chiar si variante ale unor artisti celebrii (petrucci, timmons etc)!!, ii apartine lui art vandalay(!)

 

caut-o pe forum sau pe ce site-uri o are pusa, si ia aminte! :)

 

ideea e ca asta e genul de piesa care, dpdv instrumental, teoretic, nu presupune multe note, daca ar fi sa reproduci vocea, dar presupune sa pui suflet in interpretare.

cate si ce note pui, fluiditatea lor, depinde de talentul si amprenta fiecaruia. dar cea mai importanta este dinamica la piesa asta, cat de tare dai in corzile alea, cum si unde.

 

mersi pt backing track. si spor la treaba. piesa asta e in aceiasi oala cu little wing s.a., mereu e in evolutie, mereu o canti altfel, deci te vei perfectiona cu timpul

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

una dintre cele mai bune improvizatii/cover instrumental la piesa asta, si aici includ chiar si variante ale unor artisti celebrii (petrucci, timmons etc)!!, ii apartine lui art vandalay(!)

 

caut-o pe forum sau pe ce site-uri o are pusa, si ia aminte! :)

 

 

Azi mă simt generos http://forums.rgc.ro/topic/14419-turtle-paincover/page__p__172090__hl__purple%20rain__fromsearch__1#entry172090 :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.