www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rolul Tobei in formatie


Guest Vlad Popescu
 Share

Recommended Posts

daca nu, drum machineurile sunt eftene :)

 

@valek: te contrazic pt ca ele formeaza doar o baza de ritm. basul mi se pare foarte misto daca iese in fata si are o linie melodica complexa; in rest, intr-o trupa cele mai importante mi se par chitara (sau vioara/violoncel/viola/instrumente de suflat) si apoi clapele. ma rog..ceea ce creaza linia melodica (intr-o trupa cu instrumente "neconventionale" acel instrument care creeaza ceea ce iese cel mai in fata) <<<<umila mea parere

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca tobele si chitara bass sunt cele mai importante instrumente intr-un band.

tobele si chitara bass sunt sectia ritmica ,sau ar trebui sa fie .

 

bineinteles ca ar fi important sa fie buni ca sa se poata canta.

 

intre cantat si zdranganit mecanic diferenta este feeling-ul , acest lucru e valabil la orice instrument sau vocalist .

Link to comment
Share on other sites

daca nu, drum machineurile sunt eftene :)

 

@valek: te contrazic pt ca ele formeaza doar o baza de ritm. basul mi se pare foarte misto daca iese in fata si are o linie melodica complexa; in rest, intr-o trupa cele mai importante mi se par chitara (sau vioara/violoncel/viola/instrumente de suflat) si apoi clapele. ma rog..ceea ce creaza linia melodica (intr-o trupa cu instrumente "neconventionale" acel instrument care creeaza ceea ce iese cel mai in fata) <<<<umila mea parere

 

ca sa CANTI bine pe un ritm mecanic si bass mecanic , trebuie sa ai un timing exceptional

sa te poti juca cu ritmul intern la cele mai mici diferente .

Pe aceiasi BT electronic poti canta aceiasi pasaje si poti sa le faci sa para "vioaie" sau " lenese" trebuie sa poti acentua groove-ul sau sa-l inblanzesti ca sa poti nuanta interpretarea .Trebuie multa experienta .Altfel suna totul mecanic.Suna a exercitiu, tema de casa , in stilul cum spune o poezie un copil la gradinita...

Link to comment
Share on other sites

Tobarul e cel mai important, chiar mai important decat tobele. Am vazut tobari care nu stiau sa bata nici pe instrumentele lor de zeci de milioane dar am vazut si tobar care pe o garnitura veche de 30 de ani, uzata si rupta (ii sarea arcul de la pedala daca loveai mai tare :) ) scotea niste beat-uri de ramai masca.

 

Parerea mea e ca si setul de tobe conteaza, dar mai mult tobarul. Din formatie, cel mai important e tobosarul + bassist-ul. Degeaba ai un tobosar care bate de iti pica tavanul in cap daca nu ai un bass care sa puncteze calumea impreuna cu el.

 

Toti sunt importanti, dar daca se pierde unul din formatie se poate continua - cum am patit chiar la primul concert aveam stumblin'in a lui chris norman si suzi quatro, o cantam din Fa. Chitaristul care facea armonie ii dadea un Fa solistului, dupa care incepea iar noi intram dupa el. Problema e ca de emotie a inceput in alta gama, total aiurea si asa a mers toata prima strofa. Dar nu a fost o problema majora, noi cu instrumentele am mers mai departe am facut o solistica si si-a revenit. Cam acelasi lucru se poate spune de fiecare membru al formatiei inafara de tobar.

 

In momentul in care el se pierde se duce totul pe rapa, o spun din experienta proprie. Asa ca da, parerea mea e ca tobarul e cel mai important. Daca stie sa faca trecerile si punctarile, sa nu traga inainte sau inapoi (adica sa mentina ritmul constant ca un metronom :) ) si sa nu se dea in spectacol atunci el e sufletul formatiei.

Edited by Ismael
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest vladtobe

Bai chiar ma gandeam ca nu mai dau nici un post acid sau rautacios pe acest forum, dar vad ca susceptor prin postul lui ma incita prea tare sa-mi incalc acest imbold.

Mai omuletzul lui Dumnezeu....cum poti mai sa spui asa ceva?? Cum poate cineva ca tine sa suporte macar sa aproape gandeasca una ca asta?? Zi-mi si mie de o trupa, macar, fara tobar bun care sa fi iesit pe piatza si sa fie mare...ca sa nu mai zic drum machine ca umfla pe toata lumea rasul. Cel mai usor de inlocuit zici?? Toba e IMPOSIBIL de inlocuit intr-o formatie, ca instrument! Si la fel si omul, cel mai putin la indemana de inclocuit, el alaturi de vocal.

Iar faza cu in Romania nu se gasesc tobari.....hmmm ma face sa am un semn de intrebare in plus [daca mai era nevoie] in legatura cu gradul tau de informare si cultura ta generala.

Numai bine, si sper sa-ti mai schimbi din ideile tale "revolutionare"....

Edited by vladtobe
Link to comment
Share on other sites

@ismael: tobarul e cel mai usor de inlocuit => cel mai putin important

(de inlocuit cu o masina care canta identic ce canta tobarul)

+in romania cu greu gasesti tobar bun care sa cante ce vrei tu si CUM vrei tu - mai bine apelezi la alternativa

WTF>>>> man! :)

Link to comment
Share on other sites

Bai chiar ma gandeam ca nu mai dau nici un post acid sau rautacios pe acest forum, dar vad ca susceptor prin postul lui ma incita prea tare sa-mi incalc acest imbold.

Mai omuletzul lui Dumnezeu....cum poti mai sa spui asa ceva?? Cum poate cineva ca tine sa suporte macar sa aproape gandeasca una ca asta?? Zi-mi si mie de o trupa, macar, fara tobar bun care sa fi iesit pe piatza si sa fie mare...ca sa nu mai zic drum machine ca umfla pe toata lumea rasul. Cel mai usor de inlocuit zici?? Toba e IMPOSIBIL de inlocuit intr-o formatie, ca instrument! Si la fel si omul, cel mai putin la indemana de inclocuit, el alaturi de vocal.

Iar faza cu in Romania nu se gasesc tobari.....hmmm ma face sa am un semn de intrebare in plus [daca mai era nevoie] in legatura cu gradul tau de informare si cultura ta generala.

Numai bine, si sper sa-ti mai schimbi din ideile tale "revolutionare"....

 

Ai si tu dreptatea ta Vlad. Nici un drum machine nu se compara in nici o circumstanta cu un tobar live. Tocmai cum amintea Karpi mai sus. Inteligentei artificiale ii lipseste feelingul. Eu am cunoscut in perioada cat am fost "activ" (anii 90) tobari foarte buni in Romania si inca mai sunt. Insa sa nu uitam ca atat toba cat si basul face atat cat e necesar sa faca si de multe ori nu se pun in valoare din cauza chitaristului care vrea numai el sa iasa in fata la solouri, bridge-uri, etc. Pe langa asta conteaza si stilul de muzica abordat. La un metal mai tehnic, jazz si altele atat tobarul cat si basistul se pot "juca" mai mult insa la stiluri mai comerciale "joaca" lor dauneaza sound-ului. Multi dintre voi stiti sau ati sesizat-o la repetitii, daca iese unu in fata ceilalti trebuie s-o lase moale cu floricelele ca se duce naibii treaba. De aia de cele mai multe ori tobarul si basistul merg liniar asigurand linia ritmica pentru a-i lasa pe ceilalti sa se ocupe de "jmecherii".

Link to comment
Share on other sites

aceea a fost parerea mea

 

Cum poate cineva ca tine sa suporte macar sa aproape gandeasca una ca asta??
simplu, un drum machine nu intarzie la repetitii, nu enerveaza ceilalti mebrii si nu da gherle. usor programabil, canta ce vrei tu, nu trebuie sa invete, iar timingul se poate face si daca folosesti un drum machien software si umbli la velocity PLUS - E PAREREA MEA!!!

 

Toba e IMPOSIBIL de inlocuit intr-o formatie, ca instrument

just watch me do that. se da afara una bucata membru. se introduce una bucata aparat programabil si voila, ai toba. la chitara ai tot felul de miscari din mana care dau feeling. la fel si la bas, si la clape si la orice alt instrument. toba e asa mecanica si plictisitoare (mai putin aia de jazz).

de ce zic ca e usor de inlocuit? nu exista aparat care sa cante ca un chitarist, sau ca un clapar, etc (instrumentele sunt mult prea complexe). insa la toba, fie ca ai nevoie de repetitii sau scena, bagi un drum machine si gata. oricum nimeni nu e atent la tobe atata timp cat ritmul e bun

 

[...]in legatura cu gradul tau de informare si cultura ta generala

faptul ca nu stiu toti tobarii ma face incult?! hai c-ai zis-o

 

Zi-mi si mie de o trupa, macar, fara tobar bun care sa fi iesit pe piatza si sa fie mare...ca sa nu mai zic drum machine ca umfla pe toata lumea rasul
sisters of mercy

nu aveau tobar si foloseau drum machine si au ajuns mari

dupa tine orice trupa e buna daca iese pe piata si au tobar?

 

Numai bine, si sper sa-ti mai schimbi din ideile tale "revolutionare"....

sau sa le pun in practica :)

 

 

 

 

 

 

don't get me wrong, nu am nimic cu tobarii, de obicei sunt oameni draguti (sau dobitoci), dar in cele mai multe cazuri pot fi inlocuiti usor de drum machine, mai ales daca e vorba de ceva liniar. solourile de tobe de prog ma lasa rece. in schimb imi plac percutionistii, cei care canta la timpan sau bongo, conga, darabuka etc (dar ceva mai complex). tobarii de metal si rock sunt foarte plictisitori (ma rog, ce bat ei acolo)

 

sa nu uitam ca topicul se numeste "rolul tobei in formatie". din punct de vedere solo mi se pare foarte tare sa fii tobar si sa fii foarte inventiv si original

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Guest vladtobe

asa..sa-ti raspund esalonat si punctual, asa cum iti place tie.

Pai:

In primul rand un drum machine nu canta, el doar tine ritmul! tin sa te anuntz ca un baterist bine informat ca tobele au 2 functii majore intr-o trupa, orchestra, etc. 1. rol ritmic si 2. rol DINAMIC (si anume , tonusuri, nuantze, crescendo descrescendo, feeling etc.) pe care un drum machine oricat de performant ar fi el nu le poate avea (cel putin nici un sfert la valoarea unui om).

Pe urma zici de gherle si intarziat la repetitii, probabil ca tu saracul de tine nu prea ia lucrat cu tobari adevarati si doar cu niste refulati care pretind a stii sa bata toba, cand ei de fapt sunt niste gunoaie ale societatii, fapt ce ti-a creat o frustrare aparte. Ei bine, te anunt oficial ca chitaristii sau basistii sau vocalii pot la fel de usor sa dispuna de aceste defecte de care zici tu.

Ce ai scris tu in al doilea alineat imi atesta ca orice incercare de a te aduce pe drumul cel bun este pierduta, ca si tine. Daca ai ajuns sa crezi asa ceva inseamna ca ori: 1. nimeni nu te-a invatzat importantza instrumentelor in muzica, ori 2. asculti niste genuri muzicale cu tobari nepreocupati (sau prea putin) de soarta lor sau 3. refuzi sa intelegi muzica si vrei sa traiesti ca un ignorant. Toba nu poate fi inlocuita de nimic decat in capul tau, ea nu este mecanica, e are si rol dinamic....dar se pare ca tu n-ai prins asta.

Mai departe: faptul ca nu stii tobari si in general nimic in legatura cu tobele, DA, te face incult...incult in domeniul muzicii rock si nu numai (nu in istoria artei sau filozofie antica sau altceva), incapabil de a purta o conversatie cu argumente solide in acest sens.

De sisters of mercy chiar n-am auzit, poate e vina mea..oricum o sa ma documentez promit, dar iti spun ca 99,99% din trupele rock (cel putin) de care se stie au tobari si inca unii buni. Si nu, dupa mine nu orice formatie daca are tobar e buna. Dupa mine, orice formatie buna si care a iesit pe piatza are obligatoriu o sectie ritmica ceas in spate (si cand spun ceas ma refer si la feeling si acuratetze - notiuni de care tu nu prea ai auzit cand vine vorba de SR). Cand ai o sectie ritmica de aur pe spate, chitara poa sa fie aproape varza, trupa tot suna bine, garantez pentru asta.

In final, am sa te intreb totusi cati ani ai, si am sa-ti zic ca faptul ca zici ca de fapt tu nu ai nimic cu tobarii si ca-s chiar dragutzi, prin asta nu "te scoti" asa cumai vrea tu....mai vreau sa-ti zic sa fereasca pe oricine Dumnezeu sa cante in trupa cu tine daca e tobar si mai e si cu scaun la cap si ca argumentele tale fragile pot fi demontate cu viteza luminii deoarece nu stau in picioare. Si iti mai spun ca sunt o groaza de genuri de rock (in afara de metal si trash sau ce ziceai tu) care au tobe cat se poate de neliniare si spumoase si dinamice etc.

Iti recomand dca o ultima sugestie sa cauti si sa asculti tobari si trupe precum Mike Mangini, Dave Weckl, Tony Royster jr, Dave SIlveria (Korn) STEWART COPELAND (THE POLICE) - sa zici tu daca acolo toba poate fi inlocuita de drum machine haha!, Chad Smith (RHCP), Muse, John Dolmayan (System of a down), Neil Peart (Rush), Mike Portnoy (Dream theatre).....sa mai carai tu dupa aia ceva de mecanisme, ritm simplu si drum machine....bleah...

Hai ca deja mi-am consumat prea mult timp sa-i arat orbului lumina.

 

Numai de bine sa auzim :)..si poate te mai gandesti....

Link to comment
Share on other sites

de a te aduce pe drumul cel bun este pierduta, ca si tine
drumul cel bun din punctul tau de vedere; din punctul meu de vedere este posibil. de asemenea, cunosc importanta instrumentelor in muzica. rolul dinamic nu este interesul meu.

 

te face incult...incult in domeniul muzicii rock

ok, bine, ai dreptate, nu prea stiu nume de tobari, si de instrumentisti in general

 

 

ai mai scris multe dar nu am timp sa raspund

 

singurele genuri in care tobarul e imposibil de inlocuit ar fi funk si jazz, dupa umila mea parere

 

oricum, din punctul meu de vedere tobarii din genurile rock mi se pare usor inlocuibili cu un drum machine; tu consideri altceva si respect acest lucru

enfin, pareri si pareri

 

as vrea sa ne vedem intr-o zi sau sa discutam mai pe larg (nu pe forum) si sa imi contraargumentezi.

 

 

one more thing, nu vreau sa intram intr-o polemica: ma deranjeaza faptul ca tu consideri ca tu ai "luimina" si tu stii de fapt cum ar trebui sa fie.

daca ai fi trait in evul mediu ai fi lucrat la inchizitie si m-ai fi considerat eretic.

 

 

 

ps: si daca nu drum machine..imi place si inventia asta: http://www.zendrum.com/

Link to comment
Share on other sites

Guest vladtobe

Hahahaa...mi-a placut la nebunie exemplul tau cu ereticul. ai o mare bila alba din partea mea pt asta. Nu e tocmai asa in realitate...nu dau cu parul (desi poate din exprimarea mea a reiesit intr-un fel sau altul asa ceva)....

Mmmm...zici ca vrei sa ne vedem la o bere....bun...its a deal, alege tu o zi si o ora cand ai mai mult timp, scrie aici sau da pm si se rezolva. Chiar imi place sa pot avea discutii inteligente cu oameni, bazate pe opinii civilizate si argumentate, mai ales cu unii cu care am puncte de vedere total diferite (la poli opusi).

Norock :)

Link to comment
Share on other sites

Hahahaa...mi-a placut la nebunie exemplul tau cu ereticul. ai o mare bila alba din partea mea pt asta. Nu e tocmai asa in realitate...nu dau cu parul (desi poate din exprimarea mea a reiesit intr-un fel sau altul asa ceva)....

Mmmm...zici ca vrei sa ne vedem la o bere....bun...its a deal, alege tu o zi si o ora cand ai mai mult timp, scrie aici sau da pm si se rezolva. Chiar imi place sa pot avea discutii inteligente cu oameni, bazate pe opinii civilizate si argumentate, mai ales cu unii cu care am puncte de vedere total diferite (la poli opusi).

Norock :)

 

Super...ia te uita domnule ce inseamna un bun "conflict management". Daca ati reusit sa beti berea aia inseamna ca in curand Susceptor va canta cu un tobar bun (si real :) ) in spate iar Vlad demonstreaza o mare capacitate de convingere...Man, ai spirit pedagogic, I like that. Oricum lucrurile bune la restaurant se intampla....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.