www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Strat Hss Wiring (Duncan + Fralin)


barbarossa
 Share

Recommended Posts

ma depaseste problema, asa ca rog ajutorul celor care inteleg fenomenul:

 

la bridge am un SD PG, normal, cu alnico 2, la mijloc am fralin blues special, rwrp din cate stiu.

 

ma intereseaza quack-ul pozitia M+B

 

Duncan Humbucker Color Code:

 

A = Black

B = White

C = Green

D = Red

 

http://cdn.seymourduncan.com/pdfs/support/schematics/color_codes.pdf

 

Superswitch

 

punctele de conexiune sunt 99% bune dar nu inteleg de ce rezultatele nu sunt ce speram, din combinatiile pe care le-am incercat si anume:

 

A la switch, B si D impreuna la switch, C la potul de vol. = out of phase pe pozitia 2, adica cea mai des intalnita problema, cand combini cu doze fender si se pare si fralin. asa ca inversam A cu C si avem:

 

C la switch, B si D impreuna la switch, A la potul de vol. = suna mai bine pe pozitia 2, dar cu output mai scazut si se pare ca doza de la mijloc se combina cu coil-ul dinspre bridge (cel cu suruburi) al humbucker-ului...

 

am schimbat din nou dupa cum urmeaza:

B la switch, C si A impreuna la switch, D la potul de vol. = suna mai bine pe pozitia 2, mai aproape de cum ar trebui sa sune, doza de la mijloc se combina cu coil-ul dinspre neck al humbuckerului, dar totusi parca output-ul e mai mic decat ar trebui sa fie si nu e hum cancelling, spre deosebire de celelalte 2 combinatii unde, daca bine imi amintesc, era.

 

am incercat si combinatia D la switch, C si A impreuna la switch, B la potul de vol., dar poate nu am lipit calumea pt ca nu parea sa sune humbuckerul (e singura combinatie incercata fara corzi, doar cu "atinsul magnetilor cu surubelnita :) ) nu stiu daca in schema a 3-a e sau nu hb out of phase

 

acuma intrebarea mea este: penultima schema e corecta? cum pot hace sa fie hum cancelling? ar trebui sa se modifice felul in care suna humbucker-ul full in functie de firele care merg la switch ( B si D vs C si A ) ?? dupa urechea mea parca suna diferit, dar nu pot fi 100% sigur pt ca am testat in conditii de volum diferite si corzile sunt superprapadite....

 

help :)

Link to comment
Share on other sites

N-ai ce lega altceva la swich decat firul negru (ca asa-i la SD) si firul verde la masa. Firele albe si rosu se leaga impreuna si pentru split se cupleaza la masa cu un swich separat sau potentiometru push. Daca doza din mijloc e single coil reverse ai si humcanceling, daca nu atunci trebuie splitezi celallt coil de la humbucker si atunci trebuie sa ii aduci fir "hot" de la potul de volum pe care sa-l cuplezi la firele alb si rosu. daca doza din mijloc e noiseless, atunci cand e cuplata in paralel cu alta doza isi pierde din aceasta capacitate. Ia un magnet si verifica cum sunt orientati polii.

Nu toate combinatiile de doze produc acel "Quaq"... :)

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Aceeasi dilema am avut-o si eu in doua cazuri

 

Dimarzio HB cu 4 fire + S + S (cu cate doua fire, doze normale de fender) cu un switch fender cu 5 pozitii: schema clasica nu a mers, dar s-a potolit cand am inversat firele acelea ce se unesc (2 din cele 4 ale unui HB), nu punem si tresa la socoteala. Am luat-o pe trial-and-error...pana cand nu a mai bazait si a fost ca la carte...la rezultat ma refer

 

Dimarzio HB cu 4 fire + S (rwrp) + S neck + superswitch (din ala avand cose pe ambele parti ale sale...vreo 11-12 in total)

 

schema clasica nu a mers in sensul ca nu-mi facea hum-cancelling si bazaia, INSA am pus doza de MIDDLE la neck si vice-versa (pentru ca asa cum voiam eu sa splitez, si anume doza nr. 1 a HB, cea mai dinspre bridge, cu MIDDLE ar fi fost de aceeasi orientare magnetica, iar ducand doza la neck si pe cea d ela neck la middle)...si am impacat si pozitia a 2=a a super switchului dar si cea de-a 4-a (middle + neck) ca sa fie Fender-type.

 

Am putut sa fac asta intrucat si Kilo-ohmii masurati pe cele doua doza single mi-au permis permutarea fara sa afectez conceptia Fender-type....in ce priveste middle coil si neck coil.

 

Deci, vezi polaritatea dozei singulare dinauntrul HB-ului....in raport de cea cu care vrei sa o combini, adica middleul.

 

Daca nu ai polarity tester....vezi cu o busola, cel mai simplu.

 

Zi-ne daca a mers

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

nu stiu in ce masura mai pot face schimbarea, pt ca au fost taiate firele in asa fel incat sa fie nice and tidy, astfel incat daca pun doza de middle la neck sunt sanse sa nu imi mai ajunga firele la potentiometru/switch...pana la urma cel mai ok ramane ori asa cum e, cu firul negru si verde lipite impreuna, numai ca nu stiu daca humbuckerul imi reda sunetul pe care trebuie sa mi-l redea. e ok, dar parca mai ok era cu rosu si alb lipite impreuna....sau sa imi bag picioarele in superswitch si sa leg humbucker-ul intreg cu middle la poz 2, si lipesc firul rosu cu alb impreuna, asa cum reiese din instructiunile SD.

 

in prezent suna 95% ok, avand la pozitia 2 jumatatea dispre neck a humbucker-ului cu doza middle, reusind sa aduc combinatia aproape de volumul celorlalte doze single prin inaltarea humbucker-ului, numai ca problema este ca acum saltul in volum la trecerea de la sc la hb e mare...

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.