www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

mp3 recorder bun pt sala


Recommended Posts

Salut,

 

Avem nevoie de un mp3 player cu functie de inregistrare, dar care sa faca fatza la sunetul tare din sala de repetitie. Ideea e sa inregistreze precum se aude, e oare asa mare chestie ? :)

Am avut la sala un mp3 player misto, Philips, cu equalizer... Se auzea apoi tot sunetul spart. Am incercat sa ii dam nivelul de inregistrare mai mic sau sa il bagam sub textile, dar nimic... Tot spart se auzea..

Alta varianta a fost un recorder analogic Panasonic... Asta nu distorsiona groaznic, dar taia basul aproape de tot :)

Alta varianta mai buna a fost un aparat foto digital Canon, care facea filme de 3 minute :) Asta se auzea cat de cat ok (cu el am tras cele cateva mostre de la sala pe care le am postate), dar numai dupa o anumita pozitionare in sala, atat pe verticala, cat si pe orizontale :(

Deci, stiti vreo dihanie de asta mica care sa traga sunetul asa cum se aude in sala, chiar daca se da mai tare in vreun instrument ? Ati incercat sa combinati un mp3 player cu un microfon extern ? Cum a iesit ? Nu ma refer la o calitate a inregistrarii inalta de genul studio, ci una buna.

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ma *** in ei... Acuma serios. Era unu de vanzare pe forum parca... look it up.

 

Purcele, vezi ma ca mi-oi pocit numele... fiti-ar coada de ras sa iti fie.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca era un tip care pusese acum un timp un anunt la publicitate in care zicea ca vinde un minitracker KORG pandora PX4R si era la supar pret. Cu ala va faceti treaba onorabil. BoguT ii e nick-ul pe forum.

 

merci, suna interesant, exista deci multitrack aproape ieftin :)

 

nu am gasit user-ul BoguT...

 

dar imi trebuie doar un singur track :) eu vreau sa trag "instantanee", cu sunetul real din sala, nu sa trecem cu totii prin cabluri catre un multitrack. Si cu tobele ar ramane tot prin microfon... Ne trebuie cea mai simpla unitate care face recording "din aer", dar sa nu se depaseasca ca nivel si sa redea basii :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

daca aveti un mixer bunicel, puteti sa bagati un microfon ambiental in mixer, iar din line out/iesire de casti scoti un cablu intr-un pc cu un program de inregistrare.

e doar o idee

Link to comment
Share on other sites

daca aveti un mixer bunicel, puteti sa bagati un microfon ambiental in mixer, iar din line out/iesire de casti scoti un cablu intr-un pc cu un program de inregistrare.

e doar o idee

 

E buna ideea, numai ca la sala avem mixer, nu si PC :)

 

Aici e o scula ceva mai ieftina de tras, cu intrare de microfon si la care am citit clar ca face fatza unei trupe live :) Dar inca e prea mult pt ce vreau eu... Daca la sala ezista microfon bun atunci e de ajuns sa il bag intr-un mp3 player cu functie de recording si cu intrare de mic ? Sau si in cazul asta se poate depasi nivelul maxim ?

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

merge si asa, dar nu ai deloc control asupra sunetului.

 

si in plus...chair va e greu sa aduca unu din voi pc-u pt 2-3 ore cat inregistrati?

Link to comment
Share on other sites

lol nu iti trebe pc... scoti din mixer direct in mp3 player... nush ce mp3plaere au line in, al meu e un samsung si are

 

Ahaaaa, merci, poti sa imi dai numele mp3 player-ului tau cu line in ? ai tras vreodata in felul asta ? zici ca as putea capta sunetul live prin microfon bagat in mixer si din mixer trecut in player prin mufa line in de la player ? Ce iesire de mixer trebuie sa folosesc pt asta ?

 

Nu e de ajuns sa bag direct microfonul in mufa mic de la player ? Ati incercat asa ceva ?

 

merge si asa, dar nu ai deloc control asupra sunetului.

 

si in plus...chair va e greu sa aduca unu din voi pc-u pt 2-3 ore cat inregistrati?

 

pai da, e si greu de carat un PC si mai ales, vreau sa pot inregistra oricand mi se pare ca aud o bucatica buna :) Deci as vrea flexibilitate maxima cum s-ar zice, fara sa zic trupei sa stea ca sa schimb cablurile sa le trec pe canale si etc..

 

Cum o fi pt tras trupa live mp3 player-ul Creative Zen Nano Plus ? Ca are functie de inregistrare din line in si codare direct in mp3.

 

http://reviews.cnet.com/Creative_Zen_Nano_...81.html?tag=lst

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Nu e de ajuns sa bag direct microfonul in mufa mic de la player ? Ati incercat asa ceva ?

 

Nu cred ca playerul are intrarea hi-z potrivita pentru un microfon. Dar nu-i imposibil.

 

Trebuie mentionat un lucru, oricare ar fi metoda de inregistrare: formatul MP3 nu-i cea mai stralucita optiune. N-ai mentionat pentru ce vei folosi aceste inregistrari. Daca vreti doar o referinta, e ok, dar pentru un album/compilatie calitatea e inferioara, chiar daca comprimati la 320 kbps.

Parerea mea e ca ar trebui sa cautati un tape recorder bunisor sau un prieten cu laptop, oricum iesiti mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca playerul are intrarea hi-z potrivita pentru un microfon. Dar nu-i imposibil.

 

Trebuie mentionat un lucru, oricare ar fi metoda de inregistrare: formatul MP3 nu-i cea mai stralucita optiune. N-ai mentionat pentru ce vei folosi aceste inregistrari. Daca vreti doar o referinta, e ok, dar pentru un album/compilatie calitatea e inferioara, chiar daca comprimati la 320 kbps.

Parerea mea e ca ar trebui sa cautati un tape recorder bunisor sau un prieten cu laptop, oricum iesiti mai ieftin.

 

Pai e pentru referinta doar, nu avem noi treaba cu albumele :) Sau cine stie, am putea face odata un album tras numai la sala...

Tape recorder ? Si asta e interesant, dar nici aici nu ma pricep... Sigur nu m-as axa pe microfonul incorporat de la unele casetofoane. Tu despre ce zici ? Deck-uri ? Ce marca e buna la asa ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Ahaaaa, merci, poti sa imi dai numele mp3 player-ului tau cu line in ? ai tras vreodata in felul asta ? zici ca as putea capta sunetul live prin microfon bagat in mixer si din mixer trecut in player prin mufa line in de la player ? Ce iesire de mixer trebuie sa folosesc pt asta ?

da am tras asa, asculta inregistrarile de la repetitiile the jinx, cred ca le-a postat rigoletto pe undeva p-aci... acolo am inregistrat prin microfonu prin care canta vocalu, ca altu nu era :)

folosesti iesirea stereo out sau cum ii zice, daca tin bine minte... experimenteaza :)

 

Nu e de ajuns sa bag direct microfonul in mufa mic de la player ? Ati incercat asa ceva ?
nu e de ajuns, ai nevoie de preamp

 

Cum o fi pt tras trupa live mp3 player-ul Creative Zen Nano Plus ? Ca are functie de inregistrare din line in si codare direct in mp3.

 

http://reviews.cnet.com/Creative_Zen_Nano_...81.html?tag=lst

n-am citit reviewu da' din ce zici tu io cre c'ar fi foarte bun pt ce vrei tu

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

da am tras asa, asculta inregistrarile de la repetitiile the jinx, cred ca le-a postat rigoletto pe undeva p-aci... acolo am inregistrat prin microfonu prin care canta vocalu, ca altu nu era :)

folosesti iesirea stereo out sau cum ii zice, daca tin bine minte... experimenteaza :(

 

Multumesc, abia astept sa ascult, dar nu le gasesc :) M-am uitat pe topicele de la inregistrarile noastre si nimic :) Poti un link ?

Link to comment
Share on other sites

Iti vand eu un Boss Br-1180. Vezi aici:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3300&st=0

 

Merci, dar nu am atati bani si nici nu imi trebuie, pentru ca nu vreau sa trag toata trupa prin cabluri, cu pregatire de scule etc. Vreau doar sa pot trage imediat cand mi se pare mie ( aflat in spatele basului :) ) ca e ceva care mi-ar place sa reascult acasa si eventual sa asculte si altii :) Si vreau sa trag direct "din aer", adica ce se aude in sala, nu prin cabluri.

Link to comment
Share on other sites

Uite, Gica, piesa asta si surorile ei au fost trase cu mp3-ul lu prowler bagat in mixer:

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1...amp;st=60

 

Din nefericire, doar microfonul era bagat in mixer LOL, dar ar trebui sa mearga smoothly si cu toate instrumentele.

 

Multumesc, am ascultat ! E bunisoara calitatea, nu distorsioneaza si se aude basul, e ce imi trebuie :)

Poate doar un pic din zgomotul de fond daca s-ar elimina ar fi si mai bine, cine stie, poate trebuie ecranat ceva..

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Teoretic calitatea ar fi fost muult mai buna daca am fi avut cabluri ca sa bagam toate instrumentele in mixer. Asa ce e acolo e doar ce a prins microfon (solourile mele nu prea se aud :) ).

Link to comment
Share on other sites

1. kestia cu bagatu playerului (sau ce vrei tu sa folosesti) sub haine nu mi se pare o solutie viabila pt k acestea iti vor filtra din inalte si medii cate putin si mai deloc din joase; o sa se auda aiurea rau.

2. vazusem k vrei mp3 player cu line in ca sa inregistrezi; nici solutia asta nu stiu daca e buna (nu stiu cum s'ar comporta circuitul de intrare al unui mp3 player la volum ridicat), dar pot sa iti recomand iRiver. e o firma buna si din cate jucarii din astea am incercat, pare cea mai buna la pretul ei. unele modele au line in.

Link to comment
Share on other sites

1. kestia cu bagatu playerului (sau ce vrei tu sa folosesti) sub haine nu mi se pare o solutie viabila pt k acestea iti vor filtra din inalte si medii cate putin si mai deloc din joase; o sa se auda aiurea rau.

2. vazusem k vrei mp3 player cu line in ca sa inregistrezi; nici solutia asta nu stiu daca e buna (nu stiu cum s'ar comporta circuitul de intrare al unui mp3 player la volum ridicat), dar pot sa iti recomand iRiver. e o firma buna si din cate jucarii din astea am incercat, pare cea mai buna la pretul ei. unele modele au line in.

 

Merci ! Hai ca am dat de un tip ce vinde un mp3 player Creative Zen Nano si cred ca va fi bine :) Are mufa de line-in si face comversie automata in mp3 la ce inregistreaza.

La sala unde ne jucam exista chiar 2 microfoane, e o idee buna sa il plasez si pe al doilea strategic si cred ca vom avea in final un sunet clar mai bun decat cu aparatul foto digital :) Plus ca ala facea filme, deci trebuia muncit si la salvarea coloanei sonore ca mp3...

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Merci !

Dar daca as implica mai multe microfoane ar trebui sa fac rost si de un mixer cu intrari de microfon corespunzatoare, nu ? Ca intre timp a aparut si un vocal printre noi si deja microfonul cu care preluam sunetul trupei e folosit de vocal :)

Apropo de mixerul dedicat pt recording, un mixer sonor cum se compara cu un mixer behringer sau alta marca ? Ma refer la calitatea preamplificarii de microfon pt fiecare canal.

Link to comment
Share on other sites

Aha, merci ! Ezista un mixer la sala cu doar 2 intrari de mic, insa acum ne cam gandeam sa imbunatatim sunetul de inregistrare prin plasarea mai multor microfoane pe langa instrumente (1 pe langa fiecare combo, vocal si cateva pe langa tobe). Iar toate microfoanele astea sa intre intr-un mixer separat :) De aia ziceam sa caut un mixer cu intrari mai multe pentru microfon, adica cu preamplificare. Si ne-am gandit ca un mixer Sonor are intrare de microfon pe fiecare canal, nu e mufa de aia cu 3 picioare, ci tot jack mare, dar are oare preamplificare buna ? Comparativ cu un mixer Behringer cum o fi aceasta preamplificare ?

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Da, Sonor este mixer rusesc, am avut :) Si am apucat doar sa trag concluzia ca un mixer Behringer nou suna parca mai "sharp", in rest nu am folosit mare branza din mixerul rusesc si l-am dat :(

Nu prea imi place ideea de a canta toata trupa pe rand... se pierde timp masiv, noi vrem sa tragem la runtime B) Daca am plasa microfoane unidirectionale pe instrumente sper ca am avea posibilitatea sa le prelucram si sa le combinam altfel in mixerul de inregistrare, incat sa sune mai echilibrat si mai ... Dar de fapt, asta nu ar fi sunetul live REAL al trupei, nu ? :)

 

Hmm, chiar asa, ce folos sa manipulez diverse canale ca sa iasa sunetul pe inregistrare mai bine ? :) Iar sunetul trupei sa fie ceva mai prost... Mai bine folosesc mai putine microfoane incercand sa surprind sunetul real si in acelasi timp sa imbunatatesc acest sunet prin reglaje individuale... Ok, dar la tobe nu prea am ce face...

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

pai sunetul live REAL e la 4 metri de scena, stereo (zic eu)

 

Ok, deci cum ne propui sa luam sunetul real cu cele 2 microfoane ? Unul plasat spre bas si tobe si altul spre chitara si alte instrumente ? Cum sa fie cele 2 microfoane, unidirectionale ?

Noi practic nu suntem la scena... :) Suntem doar la sala :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.