www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum tii ritmul la solouri


Guest

Recommended Posts

eu am acompaniat , de nevoie , multi "septari" , poti sa-l spanzuri nu intelege , nu aude , nu simte cu toate metodele posibile si cautat tot felul de repere , precum servind-ui repere prin adaugarea in plus a unor semnala ( patru batai discrete pe cinel , la o oprire "umpland pauza cu doua lovituri pe ritm la toba mare si muulte altele ) , deci cu tot felul de metode nu se poate aduce in "piesa".

 

Rezolvarea = saream toata trupa pe sapte ca sa nu se opreasca piesa....

 

Am avut baterist care tot pe sapte o lua dupa o trecere , cantam la mare si organistul ai spune : "...incepe tu ca sa nu intri pe sdapte.." ...si era vorba de inceputul piesei "Johny B.Good".

 

Asa ca nu am gasit inca septari "recuperati " sau reeducati ...habar nu au ca gresesc , nu asi dau seama, asa ca nici nu ai deranjeaza si nu cauta sa corecteze caci dupa cum "simte" el totul este OK.

Septarul poate fi invatat sa bata drept si tot felul de scheme ritmice , dar , nu le va putea folosi , doar cele invatate pe de rost cu multa pierdere de timp , cine sta dupa el sa piarda timp , si cand te urci pe scena te da peste cap ...

 

Cealalta poveste cu incepatorul care greseste , el greseste din lipsa de experienta , de speriat ce e ,dar a-si revine si incet se acomodeaza .Se incurca la frazare sau la executia unui pasaj mai dificil dar dupa exersat rezolva si tine ritmul,In plus daca nu esti septar si simti ca esti pe langa dupa un timp din rutina te redresezi .Poti sa revii fara sa se observe din orice "iesire " de din ritm cand simti balansul piesei , simti fraza care se intinde pe doua masuri si are o multitudine de fitze poliritmice .

 

Deci nu numeri nimic ci simti ca e prea mult sau ca mai "incape ceva " , hehe , si rezolvi cu un ton lung , un bomb dive , un taping ...orice nedefinit ritmic si cazi cu urmatoarea nota pe timp......daca esti "septar" nu simti acest lucru si nu redresezi .

 

de gresit mai gresesc si cei mai vestiti chitaristi dar se redreseaza, daca nu-i o greseala grosolana , nu iese urat din gama , nici nu se observa .

 

Nu voirbesc de melodie , sau pasaje "obligatorii" acestea trebuie executate corect .

:)

+1

Link to comment
Share on other sites

Pai.....

 

tu canti ...lumea danseaza ....tu hopp pe sapte ....lumea hopp ramane cu piciorul in aer ..accidente ..se inpiedeca unul de celalalt .....hehehe

 

bineinteles ca si intre ascultatori sunt ce nu simt ritmul dar majhoritatea simt.

 

De exemplu in armata la 1000 de oameni cam 10 erau "septari " , nu uit niciodata cum bateau pas de defilare ,hahaha , cum miscau mainile si picioarele ca niste roboti stricati..

 

Poti sa=ti inchipui ce se intampla daca ai puneau pe acestia in mijlocul formatiuni de defilare ...hehe ...film cu prosti...nu puteau sa mearga nici doi metri...

 

Acestia sau nu defilau , dar odata i-am vazut in capat de coloana separat ( caci eram lpus a toba mare in fanfara militara in timpul exercitiilor in cazarma , sa nu se oboseasca ofiterul de la toba) , atuncea am vazut odata cum marsaluiau acestia , saraci , era jalnic si tot batalionul pe jos de ras, era ceva de neuitat.....cam asa e si cu septari nu pot si atat..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ritmul e ceva care vine din feelingul tau..dc te pierzi pe scena nu prea e bine...se intampla sa ai impresia ca ai uitat inainte sa canti tot...dar dc se continua starea pe scena nu e bine...ritmul il tii poate si ajutat de tobe in majoritatea cazurilor..dar feelingul conteaza

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.