www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inlocuitor pt amp la bas


George M.
 Share

Recommended Posts

Salut!!!

mi-a spus cineva ca daca pun un bas la un subwoofer(30 W RMS) s-ar putea sa stric difuzorul...chipurile trebuie amp...deci nu se poate; e adevarat?

as vrea sa stiu ca sa nu mai cheltuiesc bani pe amp ca nu stau prea bine la capitolul asta...desigur, va veni si vremea amplificatorului celui mult dorit.

fac o precizare: basul sa nu fie legat prin calculator prin placa de sunet, ci direct la subwoofer (ca si cum as pune un bas la un amplificator...)

astept pareri si multumesc anticipat

s-auzim numai de bine!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Bassu acopera o banda de frecventa foarte mare... subwooferu e limitat pe la vreo suta de hertzi parca... do the math.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

:| frate... subwooferu ala nu o sa iti redea tot ce scoate instrumentu ala din el... il limiteaza teribil. Pe scurt suna ca dreacu. Deci nu merge.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Chiar si decat deloc... baga dracului bassu prin calc si foloseste ceva gen Guitar Rig. Imi imaginez ca ai si restu setului nu doar subwooferu. Sa stii ca daca te inveti cu un ton naspa, ajungi la un moment dat sa canti pe niste scule bune si nu o sa stii de ce suni prost.

 

Un ton bun te impinge de la spate. Si mai mult, un ton bun, gandit, te scoate si in fata intr-o formatie. Altfel intri si tu in marea masa de bassisti care se plang ca nu se aud de chitarist.

 

Hai somn usor ca e tarziu!

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

ma Jacksoane, nu toata lumea are cunostintele tale

 

omu vroia doar sa stie daca strica subwooferu daca baga bassu in el, nu daca o sa se auda bine sau nu

 

din ce am inteles eu omu e la inceput, si crede-ma ca atunci cand esti la inceput singurul lucru pe care il vrei e sa se auda, si sa nu strici ce ai, ca nu ai bani de altele

 

am trecut si eu prin asta, ca nu aveam bani la vremea aia, si cred ca si altii

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Da crezi ca eu aveam bani sefule ? Naibi, bagam microfonu in acustica si dupa aia cu Guitar FX Box... fara ASIO. Iti dai zeama ce suna. Ideea e ca toata faza asta cu subwooferu e o tampenie. O sa se auda un huruit ingrozitor. Mai bine canti cu bassu la rece :)

 

Nu inteleg de ce sa nu bagi bassu direct prin calc. E o idee mult mai buna.

 

In fine... don't mind me... sunt chiaun de somn.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

de obicei pe Line In bagi bassu, sau pe mic

 

ai putea sa incerci si pe USB, cu un cablu de retea :) glumeam, nu prea ai cum, decat daca ai vrun bass Gibson Digital si noi nu stim sa fi aparut

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

eu personal acasa, bag bassu sau chitara prin intrarea speciala de chitara din amplificatorul dedicat operatiunii respective.

 

dar pe vremea cand faceam si eu ca tine, bagam chitara in intrarea de "Line In". Am o placa de sunet Creative SB Live!

 

incearca de asemenea Guitar Rig, suna acceptabil cu bassu

Link to comment
Share on other sites

sa avem pardon... cu o placa de sunet Creative cred ca mai merge traba , dar nu cu ce am eu

dar cred ca pana la urma am sa optez tot pt un amplificator ca sa ma aud cat de cat

 

PS: si basul si ampul le cumpar in rate...asta e

Dar oricum mai am de asteptat pana atunci

 

 

in prezent cant pe o clasica Hora Reghin imprumutata

si fac si SPA

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Merge ma... mai ales la bass merge si pe aia integrata. La chitara e mai nasol ca daca iti faci un ton cu gain mult iti amplifica ingrozitor sunetu, dar la bass e totu ok. Ti-ar prinde bine un buffer ca sa nu pierzi inaltele. Vezi la sectiunea DIY.

Link to comment
Share on other sites

La bas 30W e fff putin. In nici un caz sa nu te astepti sa poti cinta cu el cu vreo trupa.

Regula e in general ca la bas trebuie cel putin dublul puterii fata de chitara. Pentru ca basul are nevoie de virfuri mari de putere, mai ales pentru frecventele joase. 60 este minimul cu care poti sa-ti faci cit de cit treaba. In timp ce la chitara se vorbeste in general de amplificatoare de 50-100W, la bas se vorbeste in general de la 150 in sus.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Man, subwooferele au din fabricatzie un filtru taie-^inalte care ^itzi rashcheteazaa TOATE fregventzele peste 100 sau, dupaa caz, 125 de Hz. Rezultat: bass-ul (ale caarui armonice sar de 10 kHz) va suna ^infundat k din butoi. Dak stai prost cu lozu' shi, din lipsa de alternative, tre' neapaarat sa te foloseshti de subwooferul aala, faa-i o intrare suplimentara DUPA filtrul taie- inalte, sau inlaaturaa filtrul. Dak nu te pricepi, du-te la un amic electronist...

 

P.S. Am uitat sa-tzi spun k ^itzi vor trebui un preamp shi un corector de ton. Dak vrei sa c^antzi ^in regim de repetitzie ^in trupaa, cu tobe, atunci 30 de W RMS nu-tzi ajung, pt. k un set de tobe echivaleazaa cu 60W Rms putere amplificataa...

Link to comment
Share on other sites

Good 4 U!!! Saa-l staap^aneshti saanaatos shi saa te bucuri de el! Spor ^in ramuraa!! A! Saa nu uit! Dak n-ai ce face cu subwooferu' aala, potzi saa-l transformi ^in ground monitor shi saa preiei un combo sau un head de bass, sau orice altceva consideratzi voi necesat ^in trupaa, bine^intzeles dak mai ^int^ai "rashchetezi" filtru' aala taie-^inalte... Numai k e oricum o solutzie relativ disperataa, pt. k nici diff-ul nu reda prea multe ~inalte....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.