www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Opinii Despre Voce


Guest MarcelPhosph
 Share

Recommended Posts

Guest MarcelPhosph

Salut, sunt nou pe aici si eram curios de niste opinii...

 

Deeeci, recent am inceput sa fac coveruri, eu in principal fac muzica electronica instrumentala (nu house, electro, ci post-rock, synthpop, etc.).

De obicei lucrez singur la melodii, si planuiesc sa continui asa in mare parte, daca are rost.

 

Eram curios despre cum credeti voi ca suna vocea. Aici e prima mea melodie inregistrata:

 

Sper sa fiti sinceri, pentru ca nu m-ar deranja sa aud ceva negativ, avand in vedere ca nu prea ma vad continuand ca si solist vocal.

 

In orice caz, are rost sa-mi pierd vremea facand coveruri, sau ar trebui sa raman la prostiile mele tipice?

 

P.S.: momentan coverurile la care planuiesc sa lucru o sa se restranga ca si instrumentatie, planuiesc sa folosesc chitara bass, electrica (cu foarte putina distorsie) si eventual sintetizatoare pentru pads sau lead lines.

 

Astept opiniile voastre! :D

Link to comment
Share on other sites

Guest MarcelPhosph

@Sympthom merci :D problema mea majora e ca de obicei nu ma omor dupa muzica bazata pe instrumentele clasice (si Mad World cam asta e).

 

Ma omor mai mult dupa Depeche Mode (perioada 1980-2000), And One, Christopher Anton, etc. In general tot ce e bazat pe sintetizatoare. Oricum, ideea e ca daca as putea sa-mi perfectionez tehnica singur (nu am bani de stricat, ca am bagat destui in home studioul meu) as gasii eu un teren comun ca sa imbin ce-mi place mie cu ce mi-ar fi usor de cantat :)

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare ca-ti seamana mult vocea cu Adam Young de la Owl City...deci e un timbru cel putin interesant. Sfatul meu e sa mergi la cateva ore de canto si sa umbli la ea pt perfectionare...Ai potential, dar trebuie sa inveti sa canti...stii tu, 1% e talentul, 99% munca...

Succes!

 

Apropo, pune si tu o inregistrare fara pitch correction...ne dam seama mai usor ce faci bine si ce nu, daca tot vrei pareri!

Edited by xtremer
Link to comment
Share on other sites

Guest MarcelPhosph

@xtremer: haha, merci. nu stiu daca ti se pare ca sun ca Adam Young in refren cand zic "No tomorrow", mie acolo asa mi se pare. Nu ma deranjeaza, ba chiar imi place :D

 

Si din pacate nu pot posta o versiune fara pitch correction pentru ca.. asta e faca corectare. Singuru' lucru mesterit la canalul vocal este faptul ca am taiat partile unde se aude cum respir (in sectiunile goale) si faptul ca am folosit Reverb. In rest, totul este exact cum vine de la microfon in interfata audio :)

Nu are doubling, chorus, pitch correction, delay. E doar reverb si vocea mea..

 

Am zis ca zilele astea inregistrez un mic demo pentru alt cover (ca sa-mi bazez instrumentala in jurul lui), si eventual adaug si ala aici :D

Link to comment
Share on other sites

Guest konaky

Salut, e ok, doar ca trebuie sa incerci sa nu canti din gat. Suna fortat vocea si in plus obosesti repede. Da drumul la voce. Cu timpul ai sa vezi la ce ma refer. Per total e ok.. Keep it up!

Link to comment
Share on other sites

Guest MarcelPhosph

Wow, sincer ma asteptam sa comenteze toti doar cu lucruri negative, dar vad ca e opusul.

 

Sa inteleg ca ar trebui in principal sa ma tin de treaba mea, dar sa nu ezit sa mai fac si melodii cu vocea?

 

Am sa revin si cu ceva acapella saptamana viitoare cred, ca la momentul de fata cred ca ma ia o raceala...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.