www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Godin Acousticaster


project
 Share

Recommended Posts

Salut.

Expun atentiei modelul Godin Acousticaster, care este cunoscut de majoritatea celor care sunt pasionati de chitara.

Pe scurt, o chitara acustica-electrica superba, cu sunet electric (piezo) de cea mai buna calitate, egalizor cu trei benzi, preamplificator, grif comod si rapid, actiune a corzilor joasa, singura chitara de acest gen pe care am simtit ca pot canta mai expresiv si mai rapid decat pe o electrica.

Corp de mahon cu cavitate de rezonanta, fata de molid, grif de artar/palisandru, 22 de taste, forma corpului este evident asemanatoare, daca nu identica cu cea a unei Telecaster.

Comparativ, am facut o mica comparatie intre sunetul de chitara acustica din o clapa RolandXP (cu efectele digitale, anvelopa, egalizorul, etc, setate atent) si sunetul de Acousticaster facut doar cu EQ-ul propriu si reglajele canalului de mixer (joase, mid-parametric, inalte, si putin reverb). Inutil sa mai spun ca usoara diferenta a fost in favoarea Godin-ului. Dealtfel, cred ca acesta a fost si modelul dupa care Roland au facut sample-urile respective.

Nota generala : 10

post-20761-0-43412800-1364176461_thumb.jpg

Edited by project
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.