www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mike Stern concerteaza la Cluj-Napoca


boondak
 Share

Recommended Posts

Guest claxonn
super da tot mai au de lucrat pana sa ia pe timisoara unde a venit meola :) ...oricum, nici p-asta nu-l ratez :)

 

TIMISOARA! OLE OLE OLE!

 

Si eu sper sa ajung la Cluj.

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

No, am fost si eu la Stern in Cluj si a meritat fiecare banutz, inclusiv amenda pentru viteza de la intoarcere :)

 

Concertul a inceput cu o intirziere de o ora. Am avut bilet in rindul 5... auzeam, la pasajele mai moi, cum Mike loveste cu pana in pickguard, sala dispunind de o acustica foarte buna . Prezentatorul a anuntat trupa si Mike Stern a intrat pe scena cu o atitudine mai mult rock decit jazz, foarte jovial, zambind si rizind tot timpul. Am banuit ca a fumat ceva inainte :)

 

Prima piesa a fost una lunga, cu Stern setind atmosfera si melodia pentru ca apoi instrumentistii din trupa sa-si faca numarul, prezentindu-se practic publicului. Prestatia lui Stern mi-a fost familiara (sunt fan de mult timp), cu soundul plin de chorus stereo prin doua amplificatoare, aproape de un mieunat de pisica ("who let the cats out?"), cu linii melodice nefamiliare pentru chitaristi (se inspira din alte instrumente pentru asta), cu arpegii de trisoane facute foarte repede, oriunde si oricum pe grif, cu voicinguri construite din pozitiile de octave ("sa mai adaugam ceva sunete sa facem un acord"). Prestatia lui a fost impecabila, aproape fara greseala (cind gresea le adresa un "sorry" celor din trupa, nu ca cei din public ar fi remarcat ceva :) ).

 

Cel care mi-a atras atentia a fost Anthony Jackson, basistul. Tipul e un fenomen, avea un bas imens cu 6 corzi, numit "contrabass guitar", pe care, am citit ulterior, chiar el l-a inventat. A cantat CEAS cu un groove demential, foarte exact, acolo unde trebe. Pedala de volum Ernie Ball o folosea cu mare maiestrie la pasajele lirice pentru a crea un sound apropiat celui de contrabas (sau violoncel) cu arcush.

 

Ceilalti doi, Bob Franchesichini (sax) si Lionel Cordew (tobe) au fost foarte buni si ei, dar cum nu ma pricep prea bine la instrumentele lor, las pe altii sa comenteze prestatiile lor.

 

Oamenii au cantat 3 ore in doua seturi si totusi mi-au dat senzatia ca a fost foarte scurt... In pauza, Stern a vandut o gramada de CDuri pe care le-a semnat si a facut poze cu doritorii.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, patru instrumentisti exceptionali. Nu l-am prea ascultat pe Stern inainte de concert si nu-i cunosc stilul de concertare in general dar mi s-a parut ca la acest concert, trupa a cantat mai degraba pentru satisfactia proprie decat pentru cea a publicului: prea putine fraze repetitive care sa iti dea impresia de piesa legata; am perceput aproape totul ca un jam. Then again, poate nu is eu destul de deschis acestui gen de muzica.

Un scurt clip filmat profi de la concert + interviu pt cei care nu au avut ocazia sa vina:

Edited by dalv
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.