www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pentru toata lumea


Guest Piu Piu
 Share

Recommended Posts

Guest Piu Piu

Tot faceti referire la ce cinta unul sau altu si presupuneti ca un sunet bun trebuie sa vina obligatoriu din scule scumpe.GRESIT. Mainile studiate[ bune] auzul muzical f. bun,bunul gust si nu in ultimul rind bunul simt pot echilibra balanta dintre aparatura care lipseste siinstrumentist.Maimutoii,badaranii si neavenitii nu pot cinta niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Tot faceti referire la ce cinta unul sau altu si presupuneti ca un sunet bun trebuie sa vina obligatoriu din scule scumpe.GRESIT. Mainile studiate[ bune] auzul muzical f. bun,bunul gust si nu in ultimul rind bunul simt pot echilibra balanta dintre aparatura care lipseste siinstrumentist.Maimutoii,badaranii si neavenitii nu pot cinta niciodata.

 

Si asta vine in continuare unui flame mai vechi?

 

Sunt nou intrat pe forumul vostru si discutiile mi se par foarte banale.Am convingerea ca marea majoritate dintre voi sunteti la inceput de drum si aveti nevoie de discutii mai mature legate de studiul chitarii.Unii dintre voi vad ca s-au apucat deja de studiu (midnight rider) dar la varsta lui este putin cam tarziu, (PORCUL NU SE INGRASA IN AJUN) e vorba de ROCKER BATRAN :) ).Va doresc o zi buna si evitati expresia MARE VACAR, MARE CARACTER.

 

Daca vrei sa pui umarul la forumul asta si la ridicarea nivelului calitatii informatiilor, te rog! Insa te invit sa te abti in utilizarea de expresii jignitoare.

 

 

 

Daca iti pastrezi post-urile la un nivel abstract, e perfect. Nu arata cu degetul pentru ca nu da bine. Mai bine ai incepe sa postezi in sectiunile dedicate chitarii si sa iti creezi o notorietate prin sfaturile practice pe care le dai. Spor la postat!

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

...badaranii ... nu pot cinta niciodata.

 

Ce-are sula cu prefectura ? o.O

 

 

Si la un moment dat, nu trebuie sa incurcam intre ele doua idei "a suna bine" si "a canta bine". Poti sa canti bine pe aproape orice chitara. Poti sa suni bine doar pe scule bune. Eu prin "a suna bine" inteleg sa ai un ton bun (exclusiv obtinut din scule, faptu ca ai o panatie "murdara", de ex, intra la celalalt capitol), un sound lucrat, care sa sprijine muzica pe care (se presupune ca) o faci.

Cele doua idei se incurca tocmai datorita faptului ca desi o chitara proasta in mana unui instrumentist bun suna la fel de prost, muzica in sine face auditoriul sa nu realizeze tonul in sine, ci doar muzica (insiruirea notelor, atat ritmic cat si ca inaltime) si de aici sa traga concluzii eronate. Tonul nu se schimba, indiferent cine ar canta pe chitara... Muzica in schimb, e cea care se modifica.

 

Toate cele bune,

Jackson

Link to comment
Share on other sites

Tot faceti referire la ce cinta unul sau altu si presupuneti ca un sunet bun trebuie sa vina obligatoriu din scule scumpe.GRESIT. Mainile studiate[ bune] auzul muzical f. bun,bunul gust si nu in ultimul rind bunul simt pot echilibra balanta dintre aparatura care lipseste siinstrumentist.Maimutoii,badaranii si neavenitii nu pot cinta niciodata.

Ba tu de pe ce planeta vi? :) Aia care-s cei mai meseriasi chitaristi si chiar si cei care incearca sa-i ajunga sau chiar au reusit canta pe harbalete sau prin calculator?! :) Se pare ca nu prea ai idee cat poti progresa pe niste scule mai bune decat daca i-ti rupi mainile si "urechile" pe niste gioarse.Hai ca ca esti hazliu... :):(

Link to comment
Share on other sites

Da ma, dar degeaba, ca e gras :)

 

Ie gras, dar nu pare sa cante pe stack Marshall.

 

Un background de tobe si chitara ritmica, si un solo de 3:40 minute.

Lasand la o parte calitatea inregistrarii, si discutiile ca ie fake, ca nu ie fake, nu cred ca am vazut asa ceva pana acum, si am vazut multi chitaristi.

Un solo original, o abordare si tehnica originala, iar parerea mea este ca nu ie fake. Doar pura meserie.

Fara cine stie ce scule (ca despre asta vorbeam).

Ie gras, de fapt obez (asta imi arata ca are intre 16 si 19 ani) si este din Brazilia.

 

P.S. In chitarishtii de mai sus ii includ si pe Vai, Satriani, Malmsteen etc... etc....

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

 

Ie gras, dar nu pare sa cante pe stack Marshall.

 

Un background de tobe si chitara ritmica, si un solo de 3:40 minute.

Lasand la o parte calitatea inregistrarii, si discutiile ca ie fake, ca nu ie fake, nu cred ca am vazut asa ceva pana acum, si am vazut multi chitaristi.

Un solo original, o abordare si tehnica originala, iar parerea mea este ca nu ie fake. Doar pura meserie.

Fara cine stie ce scule (ca despre asta vorbeam).

Ie gras, de fapt obez (asta imi arata ca are intre 16 si 19 ani) si este din Brazilia.

 

P.S. In chitarishtii de mai sus ii includ si pe Vai, Satriani, Malmsteen etc... etc....

 

 

 

offtopic: IESTE BAH... NU IE :) .

 

offtopic2: De unde ai scos-o ca are intre 16 si 19 ani? Poate are 30 dar este un "late bloomer"

 

ontopic:Sunt convins CA CHItaristisi pe care i-ai amintit tu sunt in stare sa faca asa ceva. Ce a aratat tipul ala este o insiruire de tehnici pe care le stapaneste foarte bine insa nici una nu-l defineste. Chitaristul solo profesionist cauta sa duca la apogeu o .. ceva.. pentru care sa-l recunoasca toata lumea. Poate asta e si motivul pentru care grasutu (pentru care am tot respectu) nu e invitat la un G3.. ce zici?

 

ontopic2: S-a gasit cine sa ne zica de cantat pe scule proaste. Citez din profilul lui dgeekoo:

 

- Standard Strato 60th

- Ibanez JS100

- Spear T200 Gothic (Koreea)

- Ovation Applause-A48

- Hohner HW640 - 'Dread'

- Digitech GNX4

- Digitech GNX3

- Roland Cube60

- Marshall AVT50x

 

Hmmm.....

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

Poate are 30, dar mai degraba ar avea mai putin, si de-aia nu l-am vazut la nici un G3 (inca).

 

Who knows.

 

offtopic: "ie gras ..." ca asta a inteles omu' din tot clipu' :)|)

 

 

Hai sa comentam putin acest clip ok? Ce parere aveti? Are sau nu scule? Stie sau nu sa cante? Are sau nu creativitate? Este original sau reproduce ce a vazut pe video?

 

Ie un "trist" sau un "adevarat" ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.