www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cine ma poate ajuta sa schimb un potentiometru?


Guest alexm
 Share

Recommended Posts

Salut!

Detin o chitara ibanez 370dx. Potentiometru meu de volum a ajuns la pensie, si trebuie schimbat. Eu nu ma pricep sa-l schimb si de aceea caut o persoana care sa ma poata ajuta (sau sa`mi recomande unde as putea incerca) sa-l inlocuiesc (am pot de schimb) . Ar fi perfect daca persoana respectiva ar putea sa ma ajute si cu niste reglaje gen: indreptare grif, apropiere corzi de grif etc. Daca cineva doreste sa ma ajute il rog sa`si lase niste date de contac aici sau pe e-mail: i370dx@yahoo.com

 

Multumesc!

 

PS:locuiesc in bucuresti

Edited by alexm
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Stiu ca Elethan si-a dus chitara la domnul Stanescu si era foarte foarte multumit de rezultate. Cand ma mai redresez financiar ma duc si eu pentru niste reglaje...

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

oarecum off-topic

 

am tot auzit pe la unul-altul de Bogdan Stanescu, dar nimic concret, doar un nr de tel si/sau face treaba buna

 

ma poate lumina si pe mine cineva? si daca se poate cu mai multe info decat "este un lutier" asta evident mi-am dat seama

 

ms

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Pai da mi se pare destul asta cu telefonu si ca lucreaza bine... ce vrei sa stii, cat poarta la pantofi? Daca e casatorit sau nu? Nu mi se pare relevant in legatura cu chitara...

Link to comment
Share on other sites

Ciudat cum trebuie ca 3 lipituri la un potentiometru, o invartitura de toss rod, eventual niste mici reglaje la floyd sa fie facute de un "lutier" care mai si taxeaza cu cine-stie-cat... :)

Astea-s treburi care le poate face cam orice kitarist care a skimbat 2-3 kitari si canta de vro' 2-3 ani...

 

PS: exista ceva studii in urma carora se obtine diploma (atestat) de lutier? :)

Link to comment
Share on other sites

ca sa schimbi un potentiometru iti trebuie cateva chestii

1) ciocan/pistol/aparat/cum i-o mai zice de lipit

2) cositor/fludor

3) rabdare

4) putin spirit tehnic

 

primele doua chestii te costa putin peste o suta de mii (vorbim de un aparat de lipit jalnic dar FUNCTIONAL). Faci cateva incercari pe diverse chestii (iti faci cabluri , pui mufe , etc etc) si esti maestru lipitor. Poate n-o sa iti iasa din prima dar daca insisti n-ai cum sa dai gres!

 

Daca esti din Bucuresti pe strata Maica Domnului (prelungirea lui Lizeanu) vei gasi o groaza de magazine cu piesele electronice. Printre altele gasesti si ustensilele de care vorbeam mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

El din cate stiu eu se ocupa cu reglatu si "aranjatu" chitarelor. Iti indreapta griffu, iti slefuieste freturile (sa nu mai ai fretbuzz), iti regleaza intonatia, iti seteaza floydu etc... preturile se negociaza in functie de chitara (de ce "tratament" are nevoie). Da pana la urma de ce nu ii dai un telefon sa afli toate astea ?

Link to comment
Share on other sites

Ciudat cum trebuie ca 3 lipituri la un potentiometru, o invartitura de toss rod, eventual niste mici reglaje la floyd sa fie facute de un "lutier" care mai si taxeaza cu cine-stie-cat... :)

Astea-s treburi care le poate face cam orice kitarist care a skimbat 2-3 kitari si canta de vro' 2-3 ani...

 

PS: exista ceva studii in urma carora se obtine diploma (atestat) de lutier? :)

 

 

Si eu sunt de acord ca orice posesor de chitara electrica sa aiba cunostinte minime de a remedia problemele minore, repet minore, ale instrumentului si a accesorilor acestuia, ex. lipituri cablu-mufe, lipituri la instalatia electrica a chitarei, reglarea floyd-ului respectiv tremolo-ului sau tuneomatic-ului, chiar si reglarea trussrod-ului. Pentru restul exista, intradevar, lutieri.

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.