www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cateva Intrebari De Incepator


Guest Nzkswfxzqe
 Share

Recommended Posts

Guest Nzkswfxzqe

1. Ce este truss rod-ul?

2. Este mai indicat ca incepator sa folosesc alte corzi decat cele din fabrica (pe o chitara acustica)?

3. Daca invat singur, cu ce ar trebui sa incep? Note, acorduri, tehnici, melodii...

4. Pana sau fingerpicking?

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

1. Ce este truss rod-ul?

2. Este mai indicat ca incepator sa folosesc alte corzi decat cele din fabrica (pe o chitara acustica)?

3. Daca invat singur, cu ce ar trebui sa incep? Note, acorduri, tehnici, melodii...

4. Pana sau fingerpicking?

 

Multumesc anticipat.

 

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Truss_rod

2. Daca nu vrei sa te complici, folosesti corzi de acelasi tip si calibru cu cele cu care vine dotata chitara din fabrica.

3. http://www.justinguitar.com/

4. Dupa gust.

Link to comment
Share on other sites

@Nzkswfxzqe: Legat de intrebarea a treia, poti sa inveti in paralel note si acorduri. Si eventual si ceva melodii simple. Cauta cursul de chitara al lui Steve Krentz:

 

http://www.learnandmaster.com/guitar/

 

P.S.: Krentz in cursul lui utilizeaza cel mai mult pana. Are insa si o lectie de fingerpicking pe-acolo. Ideal ar fi sa poti stapani cat de cat ambele tehnici in final.

 

In cel fel influenteaza sunetul scos de chitara butoanele alea cu care ajustezi tonul?Ma refer aici in special la cele tip stratocaster.

 

Butoanele alea ar trebui sa iti faca tonul sa fie mai "ascutit", mai bright, sau mai "plin". Acuma cred ca depinde si ce chitara ai, la Squierul meu, spre exemplu, nu simt absolut nicio diferenta in ton, chiar si cu butoanele alea date la maxim. Pe de alta parte, la Cort, butonul de ton dat la 0 imi da un ton cald, plin, iar cand il dau la maxim, imi ridica inaltele, si acolo observ clar diferentele (ma rog, scuze pentru exprimarea deficitara, dar inca nu m-am trezit complet :P).

 

In plus, n-as zice ca asta ar trebui sa se intample numai la chitarele de tip stratocaster, ci la toate chitarele care au knob(-uri) de ton...

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Tocmai de asta intrebam pentru ca le-am incercat si nu am auzit mare diferenta.Poate or fi urechile mele de vina.

 

Citeste ce-am scris mai sus - am un Squier Bullet Strat si nici la mine nu se simte nicio diferenta in ton, chiar si cu butoanele la maxim. Ma gandesc ca la unele chitare foarte ieftine e posibil ca butoanele alea sa fie mai mult de forma acolo.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai de asta intrebam pentru ca le-am incercat si nu am auzit mare diferenta.Poate or fi urechile mele de vina.

 

Dacă ai învârtit de butonul de ton pe poziţia bridge, e foarte posibil să nu fie legată doza respectivă la butoanele de ton. Aşa e wiring-ul la majoritatea Strat-urilor. Ai controale de ton separate pe doza de middle şi neck şi deloc pe bridge.

Edited by 'mnezãu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Totusi, 5-6 luni nu ti se pare mult, mai ales daca zdrangani zilnic??? Sunt corzi care incep sa oxideze vizibil dupa prima cantare. Imi imaginez cum vor arata dupa o juma' de an, mai ales daca nu le cureti.

Sa nu mai zic ca nu numai rugina si murdaria afecteaza corzile, ci si proprietatile fizice ale acestora se schimba cu timpul, pentru ca metalul ala mai si oboseste, spirele se mai slabesc, etc.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.