www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

INTREBARE despre dozele de bas


George M.
 Share

Recommended Posts

salut, sunt nou pe forum, m-am apucat si eu de chitara de vreo 4 luni de zile (cant pe o clasica Reghin, deocamdata nu am resurse financiare pentru un bas cat de cat bun) si sunt elev al Scolii Populare de Arta din Iasi.

intrebarea mea este: care este diferenta dintre o doza activa si una pasiva la bas

iar pe un ampificator combo poti sa pui si bas, solo sau sintetizator (adica amplificatorul nu e musai pentru bas)

astept lamuriri si multumesc anticipat

bafta si respect!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Iti pot raspunde la a doua intrebare : vezi ca pe paginile de net ai sa vezi exact la descrierile combourilor pt ce anume se potrivesc... In general combourile de chitara nu sunt bune pt bass, dar in combourile de bass merge foarte bine infipta o clapa . In principiu poti sa bagi orice in orice, dar asta nu inseamna ca o sa si sune bine. Combourile de bass pot scoate clapele bine din cauza ca acestea din urma pot scoate si sunete foarte joase, cam la fel de joase ca la un bass adevarat.

 

Dozele active sunt alimentate de la una-doua baterii de 9 volti, si dau un sunet mai puternic si mai precis la bass ... nu am cintat pe asa ceva, nu sunt fan. Mi-e lene sa schimb bateriile :))

Dozele pasive... sunt doar niste doze. Un magnet, o bobina ... nimic exagerat

Link to comment
Share on other sites

S-a mai discutat. Pe scurt:

Dozele active au aparut pentru a rezolva 2 probleme inerente ale celor pasive

1. Ca sa ai output mare trebuie magnet puternic si multe spire. Magnet puternic inseamna mai putin sustain, multe spire inseamna scaderea frecventei de rezonanta, adica mai putina inalte.

2. Dozele pasive au impedanta de iesire mare. Asta le face sa fie afectate de cabluri lungi si de impedanta de intrare a efectului/amplificatorului

 

Dozele active rezolva problemele astea:

1. Au magnet slab si putine spire, ceea ce le ofera un raspuns in frecventa foarte larg si sustain maxim. Semnalul este apoi amplificat de un amplificator integrat (de aici denumirea de active), si poate fi facut oricit de puternic.

2. Au impedanta de iesire foarte mica, ceea ce le face mult mai rezistente la problemele de mai sus.

 

Mai multe detalii aici http://en.wikipedia.org/wiki/Pickup_(music)

 

Amplificatoarele: Cele de chitara sint in general cu un raspuns in frecventa limitat, cu un maxim in jur de 5-6 KHz.

Cele de bas sint mult mai liniare, ceea ce le poate face oarecum potrivite pt clapa sau voce. Pentru acestea cele mai bune sint amplificatoarele de tip PA, cu raspuns in frecventa uniform.

Link to comment
Share on other sites

Si inca o chestie: avand doze active, nu te mai poti electrocuta (asta in special pt chitaristii sau basistii care sunt si vocali) din cauza ca sunt ecranate intern.

Mie mi s-a-ntamplat sa ma curenteze de cateva ori bassul, desi e cu doza activa. Hmm, ciudat.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi s-a-ntamplat sa ma curenteze de cateva ori bassul, desi e cu doza activa. Hmm, ciudat.

Teoretic nu ar trebui sa te curenteze basul...nu ar avea de unde pt ca ampu are si el o sursa care transforma tensiunea electrica de la valoarea de 220 V la 12/16/18 V

iar astea-s tensiuni prea mici pt ca corpul omenesc sa le simta

cel putin asa cred eu

sanatate si numai bine!!

Link to comment
Share on other sites

Electrocutatul nu are nici o legatura cu asta.

Te poti electrocuta atunci cind exista o diferenta de potential intre masa chitarii si alt punct in care faci contact cu corpul (microfon, pamint, etc) Se intimpla la instalatii de scena prost concepute, cu impamintare proasta sau cu bucle de masa.

Link to comment
Share on other sites

Da, teoretic toate punctele de masa dintr-un sistem ar trebui sa aiba potential 0. Sint cazuri in care nu e asa. In mom in care tu tii mina pe chitara (sa zicem cu potential 0) si te atingi de alt punct de masa, cum ar fi microfonul, care are alt potential se creaza un circuit electric. In fct de cit e de mare diferenta, te curentezi mai mult sau mai putin. Poate fi foarte periculos.

Link to comment
Share on other sites

Guest Robass

Salut Georgica. Eu am 1 bass cu doze pasive si unul cu active. Intr-adevar cel cu active are un output mult mai mare decat celalalt. Nu este musai mai greu de controlat un bass activ. Trebuie sa fii putin mai atent, intr-adevar, insa nu exista o diferenta extraordinara pe care sa o resimti imediat. Daca te intrebi ce sa alegi...activ sau pasiv??? cea mai buna cale de a face o alegere buna este sa probezi si active si pasive si sa vezi care ti se potriveste mai bine. Cat despre schimbul bateriei, nu te ingrijora... o baterie buna (Duracell spre ex.) poate tine fara probleme 6 luni. Asta daca il tii in conditii normale (temperatura si umiditate normala).

 

cam atat pentru acum. daca te mai intereseaza cate ceva, nu ezita sa intrebi. Am vazut ca sunt foarte multi oameni pe acest forum cu multa experienta care te pot ajuta.

 

Toate bune.

Link to comment
Share on other sites

Salut Georgica. Eu am 1 bass cu doze pasive si unul cu active. Intr-adevar cel cu active are un output mult mai mare decat celalalt. Nu este musai mai greu de controlat un bass activ. Trebuie sa fii putin mai atent, intr-adevar, insa nu exista o diferenta extraordinara pe care sa o resimti imediat. Daca te intrebi ce sa alegi...activ sau pasiv??? cea mai buna cale de a face o alegere buna este sa probezi si active si pasive si sa vezi care ti se potriveste mai bine. Cat despre schimbul bateriei, nu te ingrijora... o baterie buna (Duracell spre ex.) poate tine fara probleme 6 luni. Asta daca il tii in conditii normale (temperatura si umiditate normala).

 

cam atat pentru acum. daca te mai intereseaza cate ceva, nu ezita sa intrebi. Am vazut ca sunt foarte multi oameni pe acest forum cu multa experienta care te pot ajuta.

 

Toate bune.

Thanks man, esti de treaba

Raspunsul tau m-a ajutat foarte mult...apreciez

Numai bine!!!

RespecT!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Robass

Chiar Robass, ce vroiai sa spui cu :trebuie da fii mai atent?:

 

Salutari din nou.

 

Cand am spus ca trebuie sa fii mai atent, cred ca am fost putin subiectiv (gandindu-ma la bassurile mele, si implicit la diferenta de sound pe care o au). La fel, am pus in balanta diferentele care exista intre Fender Jazz Bass si Fender Jazz Bass Deluxe. Cum a mai explicat cineva si foarte bine a spus ca la dozele active se regaseste un output mai mare, mai puternic. Totodata si "touch-ul" este cu totul altul. Diferentele, daca vrei, se vad pana si de la specificul reglajelor, unde la cele pasive regasesti 2 volume si 1 ton(care oscileaza intre bass si inalte), iar la cele active ai (depinde de specificul eq-ului 2 sau 3 benzi de reglaj joase/inalte, sau joase/medii /inalte). Aici vorbim de o configuratie care se regaseste pe majoritatea bassurilor. Eh...de aici si atentia sporita. Plusuri si minusuri in ambele genuri de doze. (Bine ca nu cred ca se merge pana acolo unde sa-ti stabilesti ce preferinta ai? pasive sau active?). trebuie sa stii foarte bine ce ton vrei sa obtii.

Daca am fost cumva putin cam vag (din nou) va rog frumos sa-mi atrageti atentia si voi reveni cu detalii. Va multumesc si eu ca exista astfel de discutii, si as vrea sa va aud si eu parerile voastre. Chiar ma intereseaza.

Sa auzim numai de bine.

Link to comment
Share on other sites

6 LUNI??????????????

 

Apai ori am eu o problema la electronica chitarii ori dozele alea n`au ce sa faca decat sa`mi haleasca mie bateriile...si banii implicit.

Pe masa sunt 11 baterii de 9V consumate.Nu trebuie sa`mi ziceti sa, scot cablul din ea...fac asta.Nu ma dau mare, dar cum am zis...cred ca am o problema la electronica sau dozele alea sunt aiurea.Sunt niste SoapBar`uri.M`am interesat la Shine pe site(am SOB705) si doar asta scrie despre doze.Ori le schimb ori...chiar vreau o solutie pt. ca nu`mi ramane decat sa pun switch cu ON/OFF pe chitara...vad ca nu am de ales.

 

In caz ca am o problema la electronica unde o pot rezolva?

Mi s`a zis Grosmann...nu refuz, dar daca stiti de mai bine, nici asta nu refuz :).

 

Anyway...stiu sa fac o lipitura...am fost la, liceu de telecomunicatii...insa cu electronica asteia chiar nu le am si nici nu mi`as bate capul prea mult.Am gasit ceva scheme...dar mintea mea inca nu le intelege la perfectie si nu erau exact ce am eu pe electronica aia.Schema era probabil una clasica pt. bass cu doze active...dar mai sunt o groaza de piese pe, placa aia.

 

Multumesc anticipat si...astept un raspuns va rog :)

Link to comment
Share on other sites

11 baterii pe masa zici??? Cam multe...multe de tot. Eu o schimb abia dupa 6 luni, cand intr-adevar se simte o schimbare. Insa am un prieten care o schimba si la 1 an.... si canta zilnic cu bassul... Trebuie sa fie o problema pe undeva ca nu prea imi vine sa cred sa consume atat... Spor la research.

Link to comment
Share on other sites

"Esti sigur ca ai mufa de la chitara buna? Poate are un defect si atunci cind scoti jackul nu intrerupe alimentarea."

 

Ce vrei sa zici prin asta? :)

 

Asta chiar nu stiam...deci..ce am inteles eu...cand scot cablul la chitara, ar trebui sa decupleze alimentarea si cand il bag sa o cupleze la, loc? pt ca asa ar fi perfect...normal, ca nu fac maldar de baterii pe masa. acum scot bateria de tot...si rezista intr`adevar.Am acum una care ma tine deja o luna.

 

Anyway...vb. serios...cand scot cablul din chitara ar trebui sa decupleze alimentarea de tot?

Edited by ElectricSix
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

heh, revin sa explic :)

 

Ala care mi`a vandut`o..in final am realizat ca in ziua cand am luat`o am luat teapa...invatasem ce e aia chitara bass, ce`s alea doze, griff, corzi, etc.....dar nu stiam de ce tepe se pot da. Teapa in ce sens...cineva umblase la electronica...si a trebuit sa invat si iar invat pana am refacut`o complet. Acum nu mai trebuie scoasa bateria din ea, dozele erau desfacute cica sa aiba gain mai mare, ori eu le`am pus cum au venit...nu era nici o diferenta...un destept mare, mare de tot.

 

Ideea e ca bineinteles aveati dreptate, bateria aia nu se consuma prea usor. Va multumesc pt. info, si aveti grija ce cumparati...poate n`o sa aveti chef sa refaceti chitara :)

 

Cred ca desfac dozele si va zic daca scrie ceva sub ele :). Peste tot zic ca sunt soapbar...ce`o fi si aia...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.