www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Digitech Gnx 3


dire_straits
 Share

Recommended Posts

am 300$ si as vrea sa imi iau un procesor multi efect gen digitech gnx3 ssau line 6 pod live xt.DAr nush cate preseturi are digitech,daca poti sa iti faci efectele tale.si ce efecte are.m-ar interesa ceva distortion ca si la november rain guns n rosses,sau brothers in arms,si ceva clean gen sultans of swing.Nush voi ce ziceti?Voi ce imi recomandati?

Edited by dire_straits
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

incearca sa cauti manualele procesoareleor si uita-te peste ele, le gasesti pe site-urile producatorilor. acolo vei afla toate detaliile pe care le cauti. Apoi pt digitech du-te la proguitar si incearca-le ca nu e greu.

Link to comment
Share on other sites

Additional Information

Nume No Information

Dueluri castigate No Information

Trupa Brothers in Arms(my heartstrings)

Scule Gibson LP studio

digitech gnx3 work station

Marshall mg 250 dFx

 

ar reiesi ca deja il ai.nu poti sa iti raspunzi singurel la intrebare?si ptr sunetu gen ce ai mentionat,incearca sa il scoti din amp+les paul.u might do magic,maybe not,never know.la proguitar si line 6 pod xt live si ai si dijitecu genex 3.

Link to comment
Share on other sites

am scris ca ceva genu ui digitech gnx 3 ca l-am vandut.am zis ca despre line 6 pod xt live ce stiti.pt ca nu mai stiu cate preseturi avea digitech dar line 6pod xt stiu ca are 65 am citit.si v-am intrebat ce ati recomandata sa sune gen brothers in arms all along the watch tower sultans of swings................... am specificat mai sus orikum.......

Edited by dire_straits
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Subscriu... si vin si cu intrebarea: la ce ai tu nevoie de zeci de preseturi. Te pomenesti ca oi fi un mic Petrucci care are 3 tonuri diferite per melodie (cel putin). Daca stii cum sa ti le faci... cu 3 tonuri ai rezolvat un album intreg :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Digitech GNX3:

 

Are 65 presets + 65 user grupate in 13 bankuri a cate 5 bucati fiecare, (+ alte 13 bankuri pt. factory presets)

 

Ce efecte are? simplu: are toate efectele ... plus cateva neusuale:

- whammy (identic cu whammy pedal digitech)

- smart pitch shifter (ii spui gama si intervalul, dupa care faci impro la doua voci perfect armonizate)

- talkbox, (sau talkvox) controlezi cu microfonul anvelopa sunetului de chitara vreo 5 varinate

- yaya sound - adica un fel de wha-wha dar cu alt vocala la inceput

- synth guitar

- LFO modulator, care stie sa controleze cam toti parametri posibili (max. 3 odata)

 

La partea de preamp este insa cea mai tare gaselnitza: fiecare program are 2 canale (adica 2 amp-uri, fiecare cu incinta lui)... faza este ca poti face morphing intre cele doua sunete, adica sa treci din unul in celalalt sau sa faci o a treia combinatie cu cele doua amestecate intr-o proportie oarecare. Functia se numeshte warp.

 

Este super scula daca shti s-o butonezi cum trebuie ... si mai are si un supergadget: multitrack recorder pe 8 piste. Faci un play sau un loop intr-un minut fara sa cablezi laptopul sau dsktopul.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

ai comparat tu GNX3 si Whammy unul langa altul si ai ajuns la concluzia ca sunt identice?

 

sunt curios pt ca ma interesa la un mom dat un whammy

Edited by p_aciulea
Link to comment
Share on other sites

OFFtopic:

ai comparat tu GNX3 si Whammy unul langa altul si ai ajuns la concluzia ca sunt identice?

 

sunt curios pt ca ma interesa la un mom dat un whammy

 

Da.

 

De fapt chiar tu ai spus: mergi la proguitar pune-le unul linga altul, inseriaza-le (intai whammy si dupa aia GNX-u, ca sa respecti lantul), ia un ton sec distors solo de pe GNX, intra in edit si fa on-off la whammy pe GNX, si bypass si on la WHammy-ul pedala rosie. Sunt convins ca cei de la proguitar te vor ajuta.

Ai grija ca parametri sa corespunda (whammy pe gnx cu whammy stand alone).

 

Astept impresii.

 

Ontopic:

@dire_straits

Ce zici vrei un GNX3...:) Dar, atentie, ti-ar trebui si un Strato pentru tonurile alea

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...

cand zic ca iti ia fata ma refer la faptul ca iti ofera foarte multe rahaturi. Tot felul de simulatoare de ampuri si pedale, care mai de care. Au mers si mai departe: iti lasa posibilitatea sa combini ampurile intre ele... in fine. Daca ai unul, preupun ca stii despre ce vorbesc. Dar ideea este ca sunetele sunt naspa. Dar naspa rau. Are un noise execrabil. Il opreste noise gate-ul, dar cand canti se aude.

 

Mai mult, eu cant printr-un marshall jcm 900 (pe care aia de la digitech se lauda ca il imita FOARTE BINE). De curiozitate am facut proba. Aceleasi setari si pe marshall si prin digitech. teoretic trebuia sa se auda... hai sa nu zic la fel, dar pe aproape. Nu au nicio legatura. Asa ca folosesc distorsul din marshall nealterat si uneori adaug diferite alte efecte din gnx (wah etc - prin send-return). Deci mai mult sta in bypass.

 

In fine, pot sa zic mai multe. Mie nu-mi place deloc. Mai am un korg pandora PX2 (mai vechi). Ca sunet nu se compara cu gnx3, doar ca nu e practic.

 

Eu am cumparat gnx-ul din america fara sa ma duc sa il ascult undeva. Am gresit rau. M-am bazat pe firma. Cumva il compar cu un beringer (firma de la care n-as cumpara nici macar agrafe, daca ar face) - adica iti ofera foarte multe optiuni inutile, dar nici maca una ca lumea. Digitechul sta bine, in schimb, la pedale.

 

daca tot nu te-am lamurit, iti mai povestesc si cu alta ocazie. Sper sa pot sa il vand la un moment dat.

Link to comment
Share on other sites

dgeekoo, am recitit posturile tale. Vinzi cumva asa ceva? Pt ca vad ca stii ce poate face. Si nu imi vine sa cred ca tie chiar iti place cum suna namila. Oricat l-ai butona. Apoi asa, ca fapt divers. Parerea mea este ca preseturile trebuie sa sune beton la un procesor. Si apoi incepi sa umbli la butoane ca sa ai un sound mai original. Dar preseturile de la asta sunt infecte.

 

Ca sa sune cat de cat OK trebuie sa folosesti niste boxe active. Nu marshall sau alte ampuri (mai ales pe lampi). Parerea mea e ca e o prostie de procesor. Fara suparare. Am unul si ma doare inima ca l-am luat. As fi vrut sa il laud, dar....

Link to comment
Share on other sites

dgeekoo, am recitit posturile tale. Vinzi cumva asa ceva? Pt ca vad ca stii ce poate face. Si nu imi vine sa cred ca tie chiar iti place cum suna namila. Oricat l-ai butona. Apoi asa, ca fapt divers. Parerea mea este ca preseturile trebuie sa sune beton la un procesor. Si apoi incepi sa umbli la butoane ca sa ai un sound mai original. Dar preseturile de la asta sunt infecte.

 

Ca sa sune cat de cat OK trebuie sa folosesti niste boxe active. Nu marshall sau alte ampuri (mai ales pe lampi). Parerea mea e ca e o prostie de procesor. Fara suparare. Am unul si ma doare inima ca l-am luat. As fi vrut sa il laud, dar....

 

Am avut GNX3 si l-am vandut in toamna asta. DE ce l-am vandut? pentru ca imi luasem si GNX4.

Acum gusturiloe nu se discuta, dar pe mine ma satisface total. Crede-ma ca am avut foarte multe procesoare printre care si o Pandora, plus alte Korg-uri, Zoom, chiar si un RP100.

 

Sunetul depinde foarte mult de chitara pe care o folosesti. La amplificator ajungi foarte usor sa faci reglajele (si repede) dar la GNX este putin mai complicat. Singurele procesoare cu care nu am avut ocazia sa compar sunt Vox Tonelab, si Zoom-urile astea noi.

In schimb pot sa-ti spun ca nu as schimba in nici un caz cu GT8 sau PodXT.

 

Am avut GNX3 aproape 2 ani, iar GNX4 din primavara asta. Parerea mea: Super-Scule.

Link to comment
Share on other sites

dgeekoo, am recitit posturile tale. Vinzi cumva asa ceva? Pt ca vad ca stii ce poate face. Si nu imi vine sa cred ca tie chiar iti place cum suna namila. Oricat l-ai butona. Apoi asa, ca fapt divers. Parerea mea este ca preseturile trebuie sa sune beton la un procesor. Si apoi incepi sa umbli la butoane ca sa ai un sound mai original. Dar preseturile de la asta sunt infecte.

 

Ca sa sune cat de cat OK trebuie sa folosesti niste boxe active. Nu marshall sau alte ampuri (mai ales pe lampi). Parerea mea e ca e o prostie de procesor. Fara suparare. Am unul si ma doare inima ca l-am luat. As fi vrut sa il laud, dar....

 

pai io nu prea stiu procesor la care sa sune preseturile calumea, la adevarata lui valoare, mai mereu sunt de tot cacatu si in general tre sa butonezi un pic la fiecare pt a-i descoperi tonurile.

probabil ca atunci cand au fost facute preseturile producatorul a folosit un amp si o chitara cu anumite caracteristici, deci fiecare tre sa-si adapteze setarile la chitara si ampul lui

chestia e ca procesoarele astea, cu simulari de ampuri si alte nebunii merg cel mai bine pe p.a-uri sau statii de keyboard. putine merg si pe un combo sau head+cabinet de chitara.asta mai ales daca le bagi in input.insa majoritatea nu suna bine nici in efx loop.

incearca sa vezi cum suna prin casti...

acuma io nu-l laud, ca nu l-am auzit niciodata pe viu acest gnx.

Link to comment
Share on other sites

Obiceiul fabricantului este sa faca un set de tonuri cu anumiti parametri exagerati, ca sa poata fi scoase in evidenta functiile noi, posibilitatile care "sunt posibile"...

Unii mai fac aceasta maga - rie si din motive comerciale, adica sa-ti mai ia niste bani si pe niste banci de sunete, dupa aceea. (cel putin la clape este practica curenta)

 

 

dgeekoo, am recitit posturile tale. Vinzi cumva asa ceva? Pt ca vad ca stii ce poate face. Si nu imi vine sa cred ca tie chiar iti place cum suna namila. Oricat l-ai butona. Apoi asa, ca fapt divers. Parerea mea este ca preseturile trebuie sa sune beton la un procesor. Si apoi incepi sa umbli la butoane ca sa ai un sound mai original. Dar preseturile de la asta sunt infecte.

 

Ca sa sune cat de cat OK trebuie sa folosesti niste boxe active. Nu marshall sau alte ampuri (mai ales pe lampi). Parerea mea e ca e o prostie de procesor. Fara suparare. Am unul si ma doare inima ca l-am luat. As fi vrut sa il laud, dar....

 

Apropo (pentru conformitate ca asa-i cinstit) singurul si oficialul importator de Digitech pentru romania este Proguitar, cu care nu am (inca) nici un fel de legatura.

Link to comment
Share on other sites

Obiceiul fabricantului este sa faca un set de tonuri cu anumiti parametri exagerati, ca sa poata fi scoase in evidenta functiile noi, posibilitatile care "sunt posibile"...

Unii mai fac aceasta maga - rie si din motive comerciale, adica sa-ti mai ia niste bani si pe niste banci de sunete, dupa aceea. (cel putin la clape este practica curenta)

Apropo (pentru conformitate ca asa-i cinstit) singurul si oficialul importator de Digitech pentru romania este Proguitar, cu care nu am (inca) nici un fel de legatura.

 

 

 

gata se poate inchide mi0-am luat gt8 si niste analoage.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.