www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Pentru Acustica


Guest alexp2012
 Share

Recommended Posts

Guest alexp2012

Salut!

 

Am si eu o mica mare dilema: vreau sa fac o comanda de corzi pentru chitara acustica si nu stiu ce sa aleg intre Extra Light 10-47 si Custom Light 11-52 (D'Addario EXP). Am o acustica Takamine G320 cumparata in octombrie de la MC si deocamdata se aud foarte bine corzile. Totusi ma gandesc ca e prea mult sa le tin aproape 6 luni pe chitara. Conform etichetei cu care a venit, corzile sunt D'Addario EXP insa nu stiu ce model. Am comparat culoarea etichetei cu cele de pe site-ul celor de la D'Addario si corespunde modelelor EXP15 si EXP26.

 

Asa ca mica mare problema se rezuma la: 1. Cum pot afla ce fel de corzi am pe chitara? 2. E ok sa mai tin corzile astea pe chitara avand in vedere ca suna bine? 3. Ce ati recomanda in ceea ce priveste grosimea corzilor? 4. Propuneti alte modele de corzi care sa sune mai cald :D

 

Multumesc! :)

 

EDIT: Referitor la culoarea etichetei, stiu ca este o gama mai mare de corzi (pe site sunt listate 8) insa le-am selectat pe cele 2 fiindca m-am gandit ca nu putea sa vina cu corzi gen 12-56 din fabrica. Daca vorbesc prostii si sunt pe langa.. scuzele de riogoare! :respect:

Edited by alexp2012
Link to comment
Share on other sites

EDIT: Referitor la culoarea etichetei, stiu ca este o gama mai mare de corzi (pe site sunt listate 8) insa le-am selectat pe cele 2 fiindca m-am gandit ca nu putea sa vina cu corzi gen 12-56 din fabrica. Daca vorbesc prostii si sunt pe langa.. scuzele de riogoare! :respect:

 

Ultimele 2 acustice pe care mi le-am luat (Ibanez si Epiphone) au avut corzi de .012 din fabrica, una din ele chiar D'addario EXP, asa ca se prea poate de fapt sa ai corzi de 12-56, care sunt considerate "medium".

Eu unul m-am obisnuit cu corzi de .011 si acum am chiar EXP custom light 11-52 de care sunt multumit, dar fiecare are gusturile lui. Ca fapt divers, felul in care corzile se simt sub degete depinde si de setupul chitarei. Am cintat pe o chitara cu corzi de .012 pe care le simteam mult mai moi decit la mine si era doar din cauza actiunii mai joase.

 

Daca ai posibilitatea, ia coarda cea mai groasa, unde vezi cel mai bine, si compar-o cu una de .052 si apoi una de .056. Poate iti dai seama de care e.

Link to comment
Share on other sites

Facand o medie a calitatilor de rezonanta ale corzilor .12 - .56 si placerea la atingere si bend a celor .10 - .47, ajungi la un calibru des folosit si anume .11 - .52

 

De la daddrio poti alege EXP 26 (.11 -. 52) care sunt coated phosphor bronze si care SUNA MAI CALD, exact cum vrei tu sau daddrio EXP 13 (.11 - .52) care sunt coated 80/20 bronze si suna mai intzepat, mai metalic.

 

Asteptam feedback

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

EXP26 mi se par cele mai potrivite pentru ca din cate m-am interesat au un sunet mai echilibrat in sensul ca nu mai exista diferenta aceea majora intre corzile subtiri, care suna foarte metalic, si basi, care suna foarte profund (cel putin asa mi se pare mie diferenta asta :) ). In orice caz, chitara este echipata in momentul de fata fie cu EXP15, fie cu EXP26. Cant de 5 luni la chitara, o fi ok sa trec pe corzi mai groase de acum? :D Multumesc tuturor pentru bunavointa!

Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

Nu am vrut sa sune asa :). Voiam doar sa spun ca prefer sunetul, nu confortul, insa trebuie sa iau si in considerare daca o sa fie cat de cat ok pentru mana unui incepator corzile mai groase.

Link to comment
Share on other sites

inteleg, pai, depinde si cum si unde canti, daca ii undeva numa cu preieteni, foc de tabara etc... is mai potrivite cele de 12 ca se si aud mai tare, daca esti amplificat, nu mai prea conteaza. (totusi cu cat is mai subtiri, creste viteza...exemplu: chitara electrica :D )

 

Si din nou inca ceva... daca iti va fi comod sa canti pe 12, no sa ai probleme cand pui mana pe alte chitari, ca deja te-ai obisnui cu ceva mai "gros"

Link to comment
Share on other sites

Chitara mea acustica este putin mai veche, iam pus corzi noi si acum vad ca i se deslipeste incetisor puntea, la viitoarele corzi m-am gandit la 10-46 sau 10-47 sa nu se deslipeasca de tot. Problema este din cauza corzilor prea groase? Corzile sunt comode pun si poze daca cereti.

Link to comment
Share on other sites

1. Cum pot afla ce fel de corzi am pe chitara? 2. E ok sa mai tin corzile astea pe chitara avand in vedere ca suna bine? 3. Ce ati recomanda in ceea ce priveste grosimea corzilor? 4. Propuneti alte modele de corzi care sa sune mai cald :D

 

1. Suni la MC Musical și îi întrebi pe ei, mai simplu decât să suni la Takamine.

2. Teoretic da, practic nu prea. Chiar și dacă instrumentul stă de șase luni ele tot se oxidează și nu prea mai sună ok. Dacă ai mai și cântat la chitară de măcar o dată pe săptămână, îți garantez că nu sună ok.

3. Pe o chitară acustică o grosime ”medie” e cam 0.11. Eu zic să începi cu asta, dar depinde destul de mult ce vrei să cânți. Dacă rupi solourile în două cu benduri, hammeron-uri și pulloff-uri, mai degrabă 10. Dacă e mai mult strumming și ceva fingerstyle, ajută la sunet o grosime mai mare a corzii. Daaaacă vrei să cânți în acordaje alternative gen DADGAD, iarăși, merge chiar și 13.

4. Corzile cele mai bune sunt cele care sună bine pe chitara ta. Lasă părerile de pe net - încearcă. Ia-ți luna asta Dadario, încearcă luna viitoare Martinuri și orice altceva îți permiți, Cleartone, Elixir, John Pearse, EXP, la naiba ia-ți și din alea de la Lidl sau Auchan, nu știu cine zicea. O să te prinzi până la urmă care-ți plac și la mână, și la sunet. Firme și teorii sunt grămadă. Ca idee, corzile phosphor bronze ar trebui să sune ceva mai cald într-adevăr, mai e un tip care se cheamă 80/20 etc etc etc

Link to comment
Share on other sites

2. Teoretic da, practic nu prea. Chiar și dacă instrumentul stă de șase luni ele tot se oxidează și nu prea mai sună ok. Dacă ai mai și cântat la chitară de măcar o dată pe săptămână, îți garantez că nu sună ok.

 

Btw... era vorba de EXP-uri, adica coated strings => adica nu ruginesc ;)

Again depinde de firma... la Elixir (vorbesc din propria experienta) cele coated is praf rau de tot, dupa putin strumming se duce acel strat protectiv si incep sa se oxideze rau...

Link to comment
Share on other sites

Afli exact ce corzi ai din fabrica intreband departamentul de relatii cu clientii de la Takamine.

 

1. Suni la MC Musical și îi întrebi pe ei, mai simplu decât să suni la Takamine.

 

Sau mai bine intram aici si citim urmatoarele:

 

 

What brand/gauge strings are factory installed on Takamines?

 

Six string steel - D'Addario EXP16 light gauge

Twelve string - D'Addario EXP38 light gauge

Six string Nylon - D'Addario EXP45 Coated Normal tension

 

In concluzie, pe Takamine G320 ai corzi "phosphor bronze coated" de calibrul 12-53.

Daca e sa ne luam dupa D'addario, "phosphor bronze" sunt mai "bright" decat 80/20, deci ai putea incerca un set de EXP11.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

1. Suni la MC Musical și îi întrebi pe ei, mai simplu decât să suni la Takamine.

2. Teoretic da, practic nu prea. Chiar și dacă instrumentul stă de șase luni ele tot se oxidează și nu prea mai sună ok. Dacă ai mai și cântat la chitară de măcar o dată pe săptămână, îți garantez că nu sună ok.

3. Pe o chitară acustică o grosime ”medie” e cam 0.11. Eu zic să începi cu asta, dar depinde destul de mult ce vrei să cânți. Dacă rupi solourile în două cu benduri, hammeron-uri și pulloff-uri, mai degrabă 10. Dacă e mai mult strumming și ceva fingerstyle, ajută la sunet o grosime mai mare a corzii. Daaaacă vrei să cânți în acordaje alternative gen DADGAD, iarăși, merge chiar și 13.

4. Corzile cele mai bune sunt cele care sună bine pe chitara ta. Lasă părerile de pe net - încearcă. Ia-ți luna asta Dadario, încearcă luna viitoare Martinuri și orice altceva îți permiți, Cleartone, Elixir, John Pearse, EXP, la naiba ia-ți și din alea de la Lidl sau Auchan, nu știu cine zicea. O să te prinzi până la urmă care-ți plac și la mână, și la sunet. Firme și teorii sunt grămadă. Ca idee, corzile phosphor bronze ar trebui să sune ceva mai cald într-adevăr, mai e un tip care se cheamă 80/20 etc etc etc

Partea cu MC: i-am intrebat pe forumul lor si mi-au spus ca teoretic ar trebui sa aiba o hartiuta pe care sa scrie modelul corzilor. Chitara venise intr-adevar cu eticheta ,,This instrument is strung with D'Addario strings'' dar nu scria modelul. :)

Partea cu cantatul saptamanal.. :blush: Mai bine zis zilnic!

Multumesc foarte mult tuturor pentru sfaturi si pareri :respect: ,in special lui Doctor X care a reusit sa faca lumina in acest caz! :)) :rgcrules:

Edited by alexp2012
Link to comment
Share on other sites

Corzile mele preferate pentru acustica sunt Martin Phosphor-Bronze (MSP). E mai usor de cantat cu unele mai subtiri, dar chitara suna mai bine cu cat sunt mai groase.

 

Afli exact ce corzi ai din fabrica intreband departamentul de relatii cu clientii de la Takamine.

 

Subscriu! Sunt foarte bune corzile acestea Martin. Sunet placut, plin, se simt bine la mana. Am incercat si varianta Martin FX insa nu e la fel de placuta ca sunet si le-am simtit ca fiind mai greu de apasat/benduit, desi erau tot 12-53.

Link to comment
Share on other sites

Partea cu cantatul saptamanal.. :blush: Mai bine zis zilnic!

 

Man, dacă zilnic, atunci cred că mai mult de câteva săptămâni nu prea au cum să țină corzile. Acum când o să le schimbi o să vezi diferența.

 

Btw... era vorba de EXP-uri, adica coated strings => adica nu ruginesc ;) Again depinde de firma... la Elixir (vorbesc din propria experienta) cele coated is praf rau de tot, dupa putin strumming se duce acel strat protectiv si incep sa se oxideze rau...

 

Corect, EXP, nu se oxidează. N-am fost atent. Nu știu însă dacă o coardă în tensiune de 6 luni, cât o fi ea de tratată, își păstrează proprietățile, nu prea cred. Eu cânt pe Elixir de 13 de vreo 5 ani, sunt instalate pe două dintre acustice și îmi plac tare mult - i-adevărat însă, cânt foarte mult fingerstyle și mai puțin strumming. Acum tocmai mi-am luat Cleartone, sunt curios cum o să sune.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.