www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Djent!


0phreak
 Share

Recommended Posts

Melodia nu imi place de nicio culoare, dar notele alea joase sunt... frickin awesome :)!

 

Apropo, am o intrebare, cum reusesti sa faci guitar playthrough si sa se auda atat de bine (adica sa nu distorsioneze track-ul final cu chitarele suprapuse, sau mai stiu eu ce)? :D

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pop djent? :blink: Guess it was just a matter of time.

Chitara într-adevăr sună roc. Ne poți spune ceva despre restul echipamentului folosit?

 

 

cum reusesti sa faci guitar playthrough si sa se auda atat de bine (adica sa nu distorsioneze track-ul final cu chitarele suprapuse, sau mai stiu eu ce)? :D

The magic of tracking and mixing.

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca ai facut un cover dupa asta :D

.Oricum,ti-a iesit de minune,MEGALIKE!

 

da dar si asta a facut cover, piesa originala e a lui tim hewitt din clocks :D

 

Pop djent? :blink: Guess it was just a matter of time.

Chitara într-adevăr sună roc. Ne poți spune ceva despre restul echipamentului folosit?

 

 

 

pai chitara->pedale->pedala digitech(pentru output de mixer)->computer(line in) si inregistrez cu audacity. e un rig simplist, nu mi-am facut inca rig pentru inregistrat, dar isi face treaba. cat despre ton, folosesc un procesor korg ax5g si ultima pedala pun un digitech pentru ca are output si de mixer, si asa pot sa inregistrez in comp, fara sa am sound-u ala fuzzy si urat :D

 

Melodia nu imi place de nicio culoare, dar notele alea joase sunt... frickin awesome :)!

 

Apropo, am o intrebare, cum reusesti sa faci guitar playthrough si sa se auda atat de bine (adica sa nu distorsioneze track-ul final cu chitarele suprapuse, sau mai stiu eu ce)? :D

 

pai inregistrez chitara, incerc pe cat posibil sa fac un ton similar, apoi o suprapun cu piesa si dau destul de tare incat sa se auda dar destul de incet incat sa nu fie total peste restul :D

Link to comment
Share on other sites

pai inregistrez chitara, incerc pe cat posibil sa fac un ton similar, apoi o suprapun cu piesa si dau destul de tare incat sa se auda dar destul de incet incat sa nu fie total peste restul :D

 

De fapt, m.am exprimat eu gresit. Ma interesa mai mult daca inregistrezi cumva mai multe trackuri de chitara si daca le panoramezi in vreun anume fel atunci cand le suprapui peste piesa (pe langa ajustarile alea de volum).

Link to comment
Share on other sites

Da omule dar cabsim-ul e o parte esențială a "tonului", și pedalele din seria respectivă (Death Metal, Hot Head, Metal Master etc.) au cabsim-uri diferite.

 

am 2 pedale digitech, un screamin blues si un grunge, dar nu conteaza pe care o folosesc, rezultatul e acelasi

 

De fapt, m.am exprimat eu gresit. Ma interesa mai mult daca inregistrezi cumva mai multe trackuri de chitara si daca le panoramezi in vreun anume fel atunci cand le suprapui peste piesa (pe langa ajustarile alea de volum).

 

nu, doar un track in general. cand vreau sa fac unele chestii, pentru efect & stuff, mai panoramez, dar de obicei inregistrez un singur track pe care il suprapun, si doar volumul il schimb :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.