www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bass cu tremolo :)


Cosu
 Share

Recommended Posts

P.S. Consideratzi-ma megaloman, dak avetzi chef, dar n-ash da bass-ul asta nici pe cele doua Carvinuri de mai sus shi nici pe altele. De altfel, m-a costat c^at 2 bass-uri "de firma" + doi ani de munk cr^ancena. Recunosc cinstit k sufer de mania perfectziunii...

post-4713-1178207635_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest gogu

nu vreau sa par carcotas, dar am o intrebare:

ce rost are un bass fretless cu tremolo?...adica...ce aduce nou?

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa par carcotas, dar am o intrebare:

ce rost are un bass fretless cu tremolo?...adica...ce aduce nou?

SA vedem despre ce vorbim .......

 

Tremolo is a musical term with several meanings:

 

----A regular and repetitive variation in amplitude for the duration of a single note. This is the most common meaning,

 

----A regular and rapid repetition of a single note, which is scored as a single note, and particularly used on the balalaika and plectrum instruments such as the mandolin family. On these instruments it is more often called a trill, but on electronic organ stops imitating these instruments it is generally called tremolo.

A regular and rapid alternation between two notes, which is scored as a tril

 

 

cum adica bas cu tremolo ???

 

tremolo nu se poate face numai electronic cu comanda electromecanica , electronica, eventual cu o pedala daca ai "tremurici" in picioare...sau din potmetrul chitarei bass da ar trebui sa ai trei maini , dar la cate un ton lung merge si cu mana....dupa ceva exercitiu plus ar trebui sa se monteze potmetru de 1Mohm ca sa ai o plaje de reglaj convenabila.

 

suna interesant si cu fret si fara fret , ce are a face **** cu prefectura ?

 

Suna frumos in serialuil "Tween Peaks " basul cu tremolo , si am mai auzit la o piesa Zepelin

 

Saau se poate canta cu tehnioca "tremolo" cum este descris mai sus...ca si la balalaica ...

 

cam cum canta unele subgenuri hardcore /speed unde dai cu pana saiprezecimi pana se inroseste coarda..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

SA vedem despre ce vorbim .......

 

Tremolo is a musical term with several meanings:

 

----A regular and repetitive variation in amplitude for the duration of a single note. This is the most common meaning,

 

----A regular and rapid repetition of a single note, which is scored as a single note, and particularly used on the balalaika and plectrum instruments such as the mandolin family. On these instruments it is more often called a trill, but on electronic organ stops imitating these instruments it is generally called tremolo.

A regular and rapid alternation between two notes, which is scored as a tril

 

 

cum adica bas cu tremolo ???

 

tremolo nu se poate face numai electronic cu comanda electromecanica , electronica, eventual cu o pedala daca ai "tremurici" in picioare...sau din potmetrul chitarei bass da ar trebui sa ai trei maini , dar la cate un ton lung merge si cu mana....dupa ceva exercitiu plus ar trebui sa se monteze potmetru de 1Mohm ca sa ai o plaje de reglaj convenabila.

 

suna interesant si cu fret si fara fret , ce are a face **** cu prefectura ?

 

Suna frumos in serialuil "Tween Peaks " basul cu tremolo , si am mai auzit la o piesa Zepelin

 

Saau se poate canta cu tehnioca "tremolo" cum este descris mai sus...ca si la balalaica ...

 

cam cum canta unele subgenuri hardcore /speed unde dai cu pana saiprezecimi pana se inroseste coarda..

 

 

Un discurs lung... shi cam pe l^anga obiectul topicului. C^nd vine vb. de chitare electrice (shi de bass-uri) prin TREMOLO se ^intzelege acel dispozitiv mecanic numit p-aici pe malurile D^ambovitzei shi vibrator, cae poate slabi corzile p^na at^arna, dak are menghina = holding nut, in literatura de specialitate anglo-saxona. K veni vb de denumirile anglo-saxone, mai pe vrema lui Hendricks (caruia i se datoreaza aparitzia vibratoarelor cu menghina Floyd Rose - cum spuneam, eu prefer Kahler-urile) ^ii mai zicea shi whammy bar. De altfel, exista shi chitarishti solo care n-au aflat nici p^ana in ziua de azi la ce foloseshte un vibrator / tremolo / whammy bar sau cum avetzi kef sa-i spunetzi. ^Inchei spun^nd k e o scula al dracului de utila, pe care e mai bine s-o ai dec^at sa n-o ai, dar un vibrator pe bass va suna ^intotdeauna ALTFEL dec^t unulo de solo. C^t priveshte faza aia cu fretless-ul, ei bine, ^imi place mie timbrul de violoncel (din care un bass fretless electric pastreaza "just a hint", exact c^at trebuie), iar slide-urile suna mult mai bine. Exista un singur dezavantaj la bass-urile fretless (cine s-a jucat vreodata pe un contrabass shtie la ce ma refer), dar despre asta, alta data... Sa nu uit! bass-urile cu vibrator / tremolo au aparut ^ink de prin anii '80, iar eu nu sunt nici primul, shi nici singurul care foloseshte asha ceva. ^In plus, dak eu consider k am nevoie de asha ceva, chiar ^imi trebuie!

 

Something more: efectul astfel obtzinut poate fi simulat electronic - exista pedalutze care fac asha ceva (Sorin Chifiriuc avea una). Suna ^insa absolut nenatural shi, IMO, de pork.

 

Pacat ca nu l-a prins Cliff Burton ca s-a fi potrivit cu stilul lui de solistica pe bass :)

 

U're soooo goddamn right!

 

pacat ca a murit cliff burton

ca daca nu murea acum metallica nu canta porcarii

 

Adi: quite off-topic

 

 

I agree with you as well. Metallica a murit odata cu Burton. Ce vedem acum e un cadavru. Sic transit gloria mundi...

Link to comment
Share on other sites

Guest gogu
Chiar nu eshti in stare sa-tzi construieshti o fraza muzicala in minte?

 

huh? :)

 

apropo, si eu cant pe fretless, si stiu foarte bine de ce e capabil un bass fretless. dar ma indoiesc ca un tremolo/whatever ar face mai multe decat niste untura de gasca/porc pe degete :)

eu sunt mai old school asa de felu meu

Edited by gogu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.