www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cover HIM - funeral of hearts (with voice)


Marius T
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Postez aici ultima piesa la care am lucrat si colaborat cu o prietena. Este cover dupa HIM - funeral of hearts. Partea instrumentala eu partea vocala ea. Sper sa va placa. Piesa este in tonalitatea originala asadar vocea este cu o octava mai sus.

 

:) - my friend ( aka ea) :(

:) - marius (aka eu) B)

 

Speram sa va placa. Asteptam pareri.

 

p.s. girl u :)

marius___a_friend___funeral_of_hearts.mp3

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Mishto vocea, cu putin curaj ar suna chiar foarte bine...are oarecum inflexiunile lui Skunk. Chitara imi suna mie putin digital asa...

 

Ai putea te rog sa ne spui cum ati inregistrat? Ce ati folosit si cum anume? Mai ales vocea...

 

Thx si spor in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Realizarea in sine mi se pare cel putin meritorie. Problemele vin insa de la tonul chitarei, care este foarte digital (ca sa nu zic prost) si mixaj (vocea lipsita de reverb si panoramare). Oricum, felicitari! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest andreistoica

Foarte bine pt un homemade. Spuneti-va parerea si despre tehnica si altele, nu numai despre tonul chitarii, efecte si sound in general ca nu are toata lumea chitari fender, gibson, jackson..etc sau studiou de inregistrari. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu e rau deloc. Vezi cu balansul, nu e egal si schioapata (unde iei optimi cu PM se simte rapid).

 

Bine si track-ul de tobe/bass n-are cum sa te ajunte, ca suna oligofren rau, n-are punch unde trebuie.

 

<offt>Exista vreun programel care sa faca 'humanize' pe track-uri MIDI de tobe?</offt>

Link to comment
Share on other sites

Nu e rau deloc. Vezi cu balansul, nu e egal si schioapata (unde iei optimi cu PM se simte rapid).

 

Bine si track-ul de tobe/bass n-are cum sa te ajunte, ca suna oligofren rau, n-are punch unde trebuie.

 

<offt>Exista vreun programel care sa faca 'humanize' pe track-uri MIDI de tobe?</offt>

 

Tobele si basul sunt puse cu sunetelele din libraria (default) de sunete a softului Propellerhead. De asta nu prea suna real... Cat despre schiopatat s-a intamplat deoarece am cantat dupa metronome si apoi am facut toba si basul folosind acelasi bpm .. deci nu am bagat chitara peste tobe si bass direct ci tocmai invers.

Totusi din cate am auzit eu piesele rock chitara distort trebuie sa se auda left <-> right (nu stiu cum se spune la efectul asta presupun ceva "pan" si vocea in centru dar nu stiu inca cum sa fac sa sune asa decat daca pun pan pe left ceva peste 50% si apoi pe right aceasi chitara tot pan peste 50% dar daca nu le decalez putin suna tot pe center... dar decalandu-le apare ca un chorus si nici asta nu vreau) daca stiti niste metode de editare a chitarei pt a se auzi profi cum am descris mai sus pls.help, mi-ar prinde bine. ...Despre inregistrarea vocii voi reveni cu detalii...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.