www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Behringer Dd400 Palpaie Ledul


Recommended Posts

pai e un behringer dd400 nu e asa vechi.. I-am pus si un alimetator de 9v 1A si unu de 9v 300ma si cu ama doua dacefigura asta.. Are destul amperaj nu cred ca asta ar fi problema..

 

Ce ai mai putea sa incerci este sa faci un adaptor de baterii -+ -cablu alimentare cu ->mufa ptr alimentat din exterior ...sa vezi daca face figura .

 

Pedala poate sa nu fie veche dar componentele pot fi vechi ( depasite ..cumparate foarte ieftin de catre fabricant )

 

Am muscat cu un "notebook" ASUS ....nu atre procesor "Atom " ci componente ce il incalzesc pana la fierbinte ..efectiv frige ..hehe .Are un procesor de 1GH ce este pus sa functioneze la 680MHz ca sa nu fie si mai fierbinte si sa tina macar doua ore acumulatorul ...hehe ...nici prin gand nu mi-a trecut ca se mai face asa ceva !!!

 

De atunci ( apox un an jumate sau doi ani ) sunt foerte atent la cat consuma cate o scula ..lucru ce indica ce fel de componente are ...

 

De ex JammanStereo consuma cam mult nici nu are locas ptr baterii ..numai alimentat de la retea functioneaza ...dar mi-a convenit ca si posibilitati plus 16 ore spatiu in 200 de locatii de memorie..Insa pe o scena este o problema ,,,trebuie alimentat de la 220 ...nasol ..

 

OK astea-s informatii de luat in seama de cei care o sa cumpere pe viitor ...pedale .

 

Sa incerci cu baterie din extern .

 

Daca nu functioneaza nici cu baterie externa poate are ceva calea respectiva de alimentare ...

 

Ce se poate face ar fi sa tregi fire din locasul bateriei la o mufa de alimentare la care sa cuplezi adaptorul de retea.

 

Altceva mai poti sa incerci sa pui in paralel cu intrarea de alimentare un condensator electrolitic de 1000uF/16V sau 2500uF/16V isi un condensator de 1n-100nF sa reduca si din componentele mai inalte ..ptr cazul ca poate totusi ceva riplu face nasoale.

 

De obicei tensiunea de la sursa externa duce la un stabilizator poate aici nu este ceva OK ...

 

Oricum o pedala asa micuta sa necesite sursa de 500mA ?? Nu ar avea voie sa consume mai mult de 50mA .

Personal am construit ecou digital cu o armata de circuite CMOS ce consuma in total 50mA !!!

mai mult consumau LED-urile indicatoare ..

M-am uitat pe Tohmann nu scrie nimic de consum doar ca adaptorul ce se propune este de 9V/500mA. ( dar poate numai ptr a avea o siguranta in exploatare si de fept pedale consuma mult mai putin )

 

 

.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu cumva e setata pe "Tap Tempo"? Am si eu o pedala DR400, daca tii pedala apasata intra pe functia asta, ledul albastru palpaie si rebuie sa o tii apasata sa intre la loc in meniu. Ledul incepe sa palpaie in culoare rosie in momentul in care e slaba bateria. Bateria nu tine prea mult pentru ca pedala digitala de genul asta consuma mult.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Ce ai mai putea sa incerci este sa faci un adaptor de baterii -+ -cablu alimentare cu ->mufa ptr alimentat din exterior ...sa vezi daca face figura .

 

Daca nu functioneaza nici cu baterie externa poate are ceva calea respectiva de alimentare ...

 

Ce se poate face in cel mai rau caz ar fi sa tragi fire din locasul bateriei de la contactelr + si - la o mufa de alimentare la care sa cuplezi adaptorul de retea de 9V DC /minim 100mA

 

Altceva mai poti sa incerci cu sursele tale actuale este sa pui in paralel cu intrarea de alimentare un condensator electrolitic de 1000uF/16V sau 2500uF/16V isi un condensator de 1n-100nF sa reduca si din componentele mai inalte ..ptr cazul ca poate totusi ceva riplu face nasoale.

 

De obicei tensiunea de la sursa externa duce la un stabilizator poate aici nu este ceva OK ...

 

Oricum o pedala asa micuta sa necesite sursa de 500mA ?? Nu ar avea voie sa consume mai mult de 50mA .

Personal am construit ecou digital cu o armata de circuite CMOS ce consuma in total 50mA !!!

mai mult consumau LED-urile indicatoare ..

M-am uitat pe Tohmann nu am gasit nimic de consum doar ca adaptorul ce se propune este de 9V/500mA. ( dar poate numai ptr a avea o siguranta in exploatare si de fept pedale consuma mult mai putin )

 

Am gasit ! http://www.behringer..._P0598_M_EN.pdf

 

Adaptor 9V /100mA deci nu consuma zice ca 90mA (probabil in varfuri)

.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.