www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

money for nothing


Guest chrystian_xxl
 Share

Recommended Posts

Guest chrystian_xxl

In primul rand ma vad nevoit sa le multumesc tuturor celor ce mi-au raspuns la intrebarile legate de Stagg...

Un lucru scump poate fi bun sau prost, un lucru ieftin e intotdeauna prost . Dupa ce am testat aceasta chitara electrica pot spune ca principiul e perfect valabil .

Nu stiu daca e cel mai potrivit instrument pt. un incepator ( eu oricum am ceva ani de cand prestez ) asa cum preciza unul din membrii forumului, chitara fiind destul de greu de manevrat, ca sa nu mai spun ca sunetul te poate face f. usor sa-ti pierzi entuziasmul .

Pe de alta parte am testat si 2 chitari de la Squier, un M80 bolt on... si un Affinity Strat , care, chiar daca-s facute ele de oameni mici si galbeni, pot ridica totusi pretentii .

Link to comment
Share on other sites

Sunt sanse mari sa imi sari cativa oameni in cap ... dar ... incearca si un Epiphone .. cauta pe forum si vezi ca e cineva care aduce si la care poti si incerca. Daca tot nu te grabesti sa iti iei ceva .. macar sa incerci tot ce poti ca sa iti faci o idee.

 

Si un lucru ieftin nu e intotdeauna prost .. trebuie doar sa ai ochi si un car de noroc.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

 

Si un lucru ieftin nu e intotdeauna prost .. trebuie doar sa ai ochi si un car de noroc.

 

Ca sa nu mai spunem ca "ieftineala" e un concept relativ. Pentru unii ieftin inseamna pana in 100 EUR, pentru altii pana in 1,000. Deci, as spune ca ai dreptate (pana in puncte-puncte :) )

Link to comment
Share on other sites

Pai e simplu,ce dreaq,de vrei directia Fender,ia un Squier,de vrei directia Gibson,ia Epiphone,de vrei directia Ibanez,ia un Ibanez mai ieftin.Daca vrei SG,ia in considerare si Staggul,ca modelul ala il cunosc bine de tot si e competent,asupra altor modele nu ma pot pronunta cu siguranta,dar SG am si sunt multumit.Si Ildest,nu vad de ce ar sari cineva la tine fiindca ai recomandat Epiphone,pana sa aduc eu Epiphone,toata lumea de aici era de acord ca e printre cele mai bune variante ieftine,acuma mai nou,daca face concurenta si lezeaza interesele unora si a prozelitilor lor,care vand si ei copii de les paul BOLT ON,acu Epiphone a devenit o marca de rahat,nu?

Link to comment
Share on other sites

Epiphone este printre cea mai buna chitara la dublul pretul ei. Am stat 2 luni sa imi aleg chitara si am incercat destul de multe. Si singura care s-a apropoiat cat de cat de ea a fost jacksonul cu emg-uri adik 22mil dar sunt sigur ca doar dozele ereau de vina, pe cand acel dx10d a sunta ca sarma ... chiar daca in review omu spune ca nu suna a sarma deloc... pai il invit sa vina cu procu/pedala si cu chitara pe la mine sa testeze si epi-ul si jackul lui sa vedem cum suna atunci. Ibanez are piese de *** la preturi mici iar sguieru e bun dar tbuie sa incerci multe ca unele sunt prost facute.

Acum eu nu atac nici o firma, desi asta ar parea ca fac. Dar tare as vrea sa incerc o chitara grosmann ca prea o ridica reviewurile in slavi. Eu am asteptat 2-3 luni pana am pus un post acolo si am abuzat rau de tot de ea .

Ontopic : pana nu ti o craca de chitara in mana nu iti vei da seama ce e aia o chitara buna si pana nu ti o chitara foarte buna si scumpa in mana nu iti poti da seama de o chitara proasta.

 

PS .. sunt nervos ca mi s-a busit sursa de la comp (de fapt un condensator) si imi tiuie in urechi destul de enervant.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.